Na církevní restituce nově dohlíží bývalý šéf pohraničníků

Domácí Domácí
1. 4. 2015 10:34
Stanislav Novotný je náměstek Státního pozemkového úřadu. Minulý režim jej opakovaně oceňoval za zadržování lidí, kteří chtěli utéct za svobodou na Západ.
Major Stanislav Novotný v 80. letech jako náčelník pohraničníků.
Major Stanislav Novotný v 80. letech jako náčelník pohraničníků. | Foto: Archiv bezpečnostních složek

Praha – Za minulého režimu pravidelně dostával odměny za "zadržení narušitele" na západní hranici s Německem. Dnes Stanislav Novotný působí jako náměstek Státního pozemkového úřadu pro úsek majetkového vyrovnání a privatizaci. A paradoxně dohlíží na napravování křivd, které způsobila KSČ - na církevní restituce.

Novotný byl před rokem 1989 oblíbencem komunistického režimu. Působil jako náčelník pohraničníků a nadřízení jej neustále za jeho "uvědomělou práci" chválili, píší Hospodářské noviny.

Bývalý pohraničník má zastání i u premiéra Bohuslava Sobotky, který tvrdí, že je k dozoru nad církevními restitucemi dostatečně kvalifikovaný. "Jednotlivé agendy přece nemohou být úředníkům přidělovány podle jejich náboženské či politické orientace, to by bylo absurdní a také diskriminační," řekl HN Sobotka.

Minulý režim si Novotného skutečně pochvaloval. Dočkal se i několika povýšení. Nejprve působil jako nadporučík u 9. brigády Pohraniční stráže v Domažlicích. Na hranici s tehdy znesvářeným Bavorskem se nejprve stal velitelem 1. střelecké čety.

Později dokonce povýšil na staršího důstojníka zpravodajské skupiny Nýrsko. Nakonec se stal i jejím náčelníkem.

Na hranici zadržel několik lidí, kteří se snažili dostat za svobodou do Německa. V současnosti je Novotný členem vládnoucí ČSSD.

Houževnatý a aktivní mladý komunista

Stanislav Novotný právnické vzdělání získal na Vysoké škole Sboru národní bezpečnosti v Holešově v roce 1978. Už tehdy byl v neomezeně vládnoucí KSČ. Jeho kádrový profil byl nadmíru pozitivní.

"V jeho práci se projevovala velká aktivita a iniciativa podložená houževnatostí a vytrvalostí. Je to mladý komunista, který se podílí na realizaci linie KSČ," píše se v posudku z října 1979.

Novotný problém ve své minulosti nevidí. "Byl jsem osloven, protože jsem podobnou práci dělal v předchozím úřadu. Průběh církevních restitucí je daný zákonem, jsou tam lhůty, proces je rozběhlý a nezastavitelný. Toto je úřednická funkce, mají se dodržovat zákony, a mně nepřísluší to nějak hodnotit," řekl náměstek, který po revoluci pracoval v bance a nakonec nastoupil do státní správy.

Post speciálního náměstka pro církevní restituce po koaličním vyjednávání připadl ČSSD. Formálně tento úřad spadá pod ministerstvo zemědělství, které vede lidovec Marian Jurečka.

Socialisté nejprve na post dosadili Vojtěcha Weise, toho však Jurečka odvolal kvůli pomalému průběhu restitucí. Premiér Sobotka tedy navrhl dva jeho možné nástupce – bývalého místopředsedu ČSSD Karla Machovce a právě Novotného.

"Žádal jsem pana premiéra o případné třetí jméno, ale marně. Pan Novotný dostal přednost, na rozdíl od Machovce má zkušenost s pozemkově-právní problematikou. Pro mě je důležité, zda bude, či nebude dobře pracovat," sdělil HN Jurečka.

 

Právě se děje

Další zprávy