Policie podezřívá na 300 lidí z přestupku po protestech u lomu Bílina. Všechny vyšetřuje na svobodě

ČTK ČTK
1. 7. 2018 18:34
Podle aktivistů policie chybovala, dánskému účastníkovi akcí údajně policista při zásahu zlomil dvě žebra.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Limity jsme my

Lom/Louka u Litvínova - Několik set aktivistů z různých evropských zemí protestovalo v sobotu u povrchového hnědouhelného dolu Bílina na Mostecku proti těžbě fosilních paliv. Hned ráno se 16 z nich připoutalo na vrcholu rypadla v lomu Bílina, a na 12 hodin tím zastavilo těžbu.

Další desítky lidí se pokusily proniknout do lomu během sobotního protestního pochodu. Policie zajistila 280 lidí, podezřívá je z přestupku. Všichni byli postupně během víkendu propuštěni.

Aktivisté z hnutí Limity jsme označují těžbu hnědého uhlí za škodlivou v souvislosti se změnou klimatu. Na Mostecku pořádali druhý ročník takzvaného klimakempu s workshopy a přednáškami.

Šestnáctka aktivistů se připoutala k rypadlu v lomu mezi sobotní 4:00 a 5:00, a přiměla tak Severočeské doly k zastavení těžby z bezpečnostních důvodů. Těžba byla obnovena kolem v sobotu 17:00.

"Naše ostraha prošla stroje a zařízení, nenašli jsem žádné poškození a provoz jsme obnovili s tím, že neustále máme nějaké aktivisty na prvním skrývkovém rypadle," řekl v sobotu odpoledne mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký. Rypadlo opustili aktivisté v sobotu kolem 20:00 a policie je odvezla na služebnu.

Protest podle Kopeckého znemožnil práci zhruba 150 lidem v provozu, čímž vznikla škoda, jejíž výši doly teprve vyčíslí.

Další incident se odehrál v sobotu dopoledne, kdy se po hraně lomu Bílina vydalo zhruba 500 lidí sledovaných desítkami těžkooděnců, policistů na koních i čtyřkolkách a pod dohledem policejního vrtulníku.

Vymezenou trasu nečekaně opustilo v polovině pochodu několik desítek aktivistů, kteří vtrhli do lomu. Některé zadržela policie hned, některé později z lomu vyvedla. Ostatní účastníci dorazili po vymezené trase k obci Braňany, kde pochod skončil.

Celkem 130 lidí je podezřelých z přestupku proti veřejnému pořádku a neuposlechnutí výzvy policie a dalších 150 lidí je podezřelých z přestupku neuposlechnutí výzvy policie a z neoprávněného vniknutí do důlního díla. Místní obecní úřady budou přestupky řešit nejen s účastníky z Česka, ale také s Němci či Brity a dalšími cizinci.

"Používáme občanskou neposlušnost, protože standardní prostředky nestačí," řekl Áron Tkadleček z hnutí.

Při zásahu policie podle aktivistů chybovala, dánskému účastníkovi akcí údajně policista při zásahu zlomil dvě žebra. Policie se k tomu zatím vyjadřovat nebude, bezpečnostní opatření teprve vyhodnotí.

Akce byla součástí pětidenního tábora odpůrců těžby hnědého uhlí. Pochodů se během klimatického kempu uskutečnilo pět, největší byl právě ten sobotní. Klimakemp má podle pořadatelů upozornit na změny klimatu, které vidí jako důsledek těžby fosilních paliv, a podpořit způsob života bez ekologických stop.

Letošní ročník považují za úspěšný. "Přijelo dvojnásobně více lidí než na první ročník. Je to příslib do budoucna, že s hnutím za klimatickou spravedlnost se v České republice musí počítat," řekl Radek Kubala z hnutí Limity jsme my.

Proniknout do lomu Bílina se účastníkům podařilo už loni při prvním ročníku klimakempu. Severočeské doly loni kvůli protestu na několik hodin zastavily těžbu skrývkových hornin. Škoda ale nevznikla, protože protest se odehrával na místě, kde byla plánovaná dvoutýdenní odstávka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Irving dovedl basketbalisty Brooklynu k výhře nad New Orleans

Basketbalisté Brooklynu zvítězili na hřišti New Orleans Pelicans 134:129. Oslabené Nets v koncovce podržel Kyrie Irving osmi body v poslední minutě. Brooklyn je tak o jedinou prohru druhý ve Východní konferenci NBA za Philadelphií. Zazářil také Paul George, který zařídil Los Angeles Clippers výhru 113:112 nad Portlandem, přičemž sám v poslední minutě smazal pětibodovou ztrátu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Orlando 112:96, New Orleans - Brooklyn 129:134, New York - Charlotte 109:97, Portland - LA Clippers 112:113, Sacramento - Minnesota 120:134.

před 1 hodinou

Policie v Ohiu postřelila mladou černošku, ta zemřela

Policie ve městě Columbus v americkém státě Ohio v úterý postřelila mladou černošku, dívka na následky zranění zemřela. Strážníci podle úřadů i rodiny zemřelé na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení o násilném incidentu. Informovala o tom agentura Reuters.

Střelba se odehrála krátce předtím, než soudce v Minneapolisu oznámil, že porota shledala bývalého policistu Dereka Chauvina vinným z vraždy a zabití černocha George Floyda. Ten zemřel poté, co mu Chuavin loni v květnu při zatýkání klečel na krku.

Policie v Ohiu zveřejnila záběry z kamer na uniformách policistů několik hodin po úterní střelbě. Policejní ředitel Michael Woods uvedl, že strážníci na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení, že se v jihovýchodní části města schyluje k útoku nožem. Podle videozáznamu policie dorazila k domu, před nímž stála skupina lidí. Mladá žena, která měla patrně v ruce nůž, se rozeběhla k další ženě. Policisté pak začali na útočnici střílet a ta se skácela k zemi. Nedaleko jejího těla podle videozáznamu patrně ležel kuchyňský nůž.

Zdroj: ČTK
Další zprávy