Na 17. listopad jsou nahlášeny dvě desítky akcí. Dohlížet na ně budou stovky policistů

Lukáš Prchal ČTK Lukáš Prchal, Marcela Trávníčková, ČTK
16. 11. 2015 20:03
U příležitosti státního svátku 17. listopadu se budou na známých místech Prahy konat dvě desítky demonstrací a happeningů. Některé z nich se však stejně jako loni nebudou přímo týkat událostí z listopadů 1939 a 1989. Na dodržování veřejného klidu a pořádku bude dohlížet několik stovek policistů z různých útvarů, slíbil mluvčí policie Tomáš Hulan. Kromě tradičních připomínek historických událostí se bude demostrovat pro a proti uprchlíkům, na podporu prezidentovi nebo také za referendum o vystoupení z EU.
Oslavy 17. listopadu
Oslavy 17. listopadu | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – U příležitosti státního svátku 17. listopadu se budou na známých místech Prahy konat dvě desítky demonstrací a happeningů. Některé z nich se však stejně jako loni nebudou přímo týkat událostí z listopadů 1939 a 1989.

Akce se budou konat na Václavském náměstí, Národní třídě, náměstí Míru, u Národního divadla nebo na Albertově a očekává se účast tisíců lidí, na které budou dohlížet stovky policistů.


„Na dodržování veřejného klidu a pořádku bude dohlížet několik stovek policistů z různých útvarů, budeme spolupracovat s dalšími útvary policejního prezidia, strážníky městské policie, ale také s pracovníky magistrátu,“ řekl Aktuálně.cz policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Policie bude také řešit, zda účastníci nebo organizátoři neporušují zákon například ve svých projevech. „Ve spolupráci s úředníky magistrátu budeme řešit také to, zda nedochází k jednání v rozporu se shromažďovacím zákonem, například v některém z projevů,“ dodal Hulan.

Demonstrace pro a proti migraci

Organizátoři svolávají akce, které například podporují migraci. Konat se ale budou i protesty proti přijímání uprchlíků. Ke shromáždění Bloku proti islámu a hnutí Úsvit – Národní koalice, které se uskuteční na Albertově, navíc pravděpodobně promluví prezident Miloš Zeman.

Připomínka listopadových událostí na Albertově je jeho jediná plánovaná akce v souvislosti se 17. listopadem. A to i přesto, že prezident při svých návštěvách krajů stihne i několik akcí za den.

"Pan prezident si zítra připomene 17. listopad na pražském Albertově krátce po druhé hodině odpoledne a bude to jediná událost, kterou má pan prezident v souvislosti s listopadovými událostmi v plánu," řekl redakci Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček a potvrdil, že prezident projev pravděpodobně pronese a mluvit bude, jak je jeho zvykem, spatra.

Prezidentův úmysl promluvit k protiislámskému shromáždění nepovažuje za příliš vhodný rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima. “Když tam bude mluvit například ke Straně práv občanů, je to v pořádku. Ale vystupovat nebo identifikovat se s hnutím, které je i našimi orgány označované jako extremistické, to vhodné není,” řekl Aktuálně.cz Zima.


Martin Konvička, předseda protiislámského hnutí, nedávno pronesl, že ruší demonstraci na Hradčanském náměstí proti nelegální imigraci a proti islamizaci Evropy a přidá se ke shromáždění na Albertově, kde pravděpodobně také pronese projev.

Protesty proti Zemanovi

Na náměstí Míru se naopak spojí dvě akce na podporu migrace, Czech team, svolaná českými dobrovolníky, kteří pomáhali na Balkáně uprchlíkům, se shromážděním Refugees Welcome (Uprchlíci, vítejte). Ta vyzývá k solidaritě s uprchlíky a kritizuje xenofobní postoje části české společnosti.

Některé letošní akce budou znovu i protesty právě proti Miloši Zemanovi. Prezidentovi odpůrci se loni sešli na Národní třídě, kde mu vystavili červenou kartu. Organizátoři loňského protestu v úterý pořádají akci Karta pro příštího prezidenta, při níž budou mít lidé možnost napsat na karty jména těch, které by rádi viděli jako Zemanova nástupce.

Z Národní třídy se Zemanovi odpůrci později přesunou na Václavské náměstí. Tam se připojí k Setkání dobré vůle, které svolaly spolek Podhradí a iniciativa Proti projevům nenávisti.

Na Národní třídu také svolala protikomunistická iniciativa Bez komunistů.cz happening Ulice volby, ulice svobody. Hlavním symbolem bude rudá klec symbolizující komunismus a velká stěna, na kterou budou lidé psát například to, co pro ně znamená svoboda.


Ve dvě hodiny odpoledne se na Václavském náměstí sejdou příznivci prezidenta Miloše Zemana, kteří se bojí uprchlické vlny. Lidé si mají přinést zelené karty na podporu prezidenta.

Na úvod demonstrace Za naši kulturu a bezpečnou zem zazpívá předseda Svobody a přímé demokracie Tomio Okamura státní hymnu v duetu se zpěvačkou Beatrice Todorovou. Na demonstraci za referendum o vystoupení z Evropské unie a proti nezákonným imigrantům a islámu pak vystoupí například herec Ivan Vyskočil nebo hudebník Aleš Brichta.

Tradiční připomínky historických událostí

Na stejném místě se shromáždí také příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti, kteří budou protestovat „proti imigraci a islamizaci Evropy“.

Ne všechny akce jsou však zaměřené na migraci nebo prezidenta Zemana. Na Staroměstském náměstí budou lidé odpoledne demonstrovat proti ministrovi financí Andreji Babišovi a jeho „totalitní politice“, na Malé Straně se v poledne sejdou kritici rozhodnutí Akreditační komise zrušit obor speciální pedagogika na Univerzitě Jana Amose Komenského.

Kromě demonstrací se uskuteční i tradiční připomínky historických událostí z roku 1939 i 1989. Starší výročí připomene pietní akt k uctění památky studentů Hlávkovy koleje, kteří se v roce 1939 stali oběťmi nacistické persekuce, na Národní třídě pak v ranních hodinách bude vzpomínková akce k výročí pádu komunistického režimu.

Protestovat se nechystají ani na piazzetě Národního divadla, kde se už v deset hodin dopoledne sejdou lidé kvůli koncertu Díky, že můžem!, který připomene sametovou revoluci.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy