Protokolář Forejt končí, podle Hradu se vzdal místa ze zdravotních a osobních důvodů

Domácí ČTK Domácí , ČTK
Aktualizováno 6. 12. 2016 14:04
Šéf hradního protokolu Jindřich Forejt oficiálně skončil ve své funkci. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček oznámil, že protokolář končí z osobních a zdravotních důvodů. "Požádal o rozvázání pracovního poměru dohodou ke dni 31. prosince 2016. Této žádosti bylo vyhověno," uvedl Jiří Ovčáček. Forejt byl na Hradě 14 let.
Jindřich Forejt
Jindřich Forejt | Foto: DVTV

Praha – Šéf protokolu Jindřich Forejt na Hradě končí. Informoval o tom v úterý mluvčí Jiří Ovčáček s tím, že Forejt o uvolnění z funkce požádal sám "z osobních a zdravotních důvodů", zároveň protokolář požádal o rozvázání pracovního poměru.

"Jindřich Forejt se k dnešnímu dni (...) z osobních a zdravotních důvodů vzdal místa ředitele Odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky a požádal o rozvázání pracovního poměru dohodou ke dni 31. prosince 2016. Této žádosti bylo vyhověno," napsal bez dalších podrobností Ovčáček.

Na otázku Aktuálně.cz tyto důvody upřesnit odmítl. "Nad rámec tiskové zprávy nebudeme záležitost vůbec komentovat. Nemohu mluvit za něj, nejsem tiskový mluvčí pana Forejta, ale pana prezidenta Miloše Zemana," sdělil. Forejt na dotazy neodpovídal.

Kancléř Vratislav Mynář řekl, že jedná s Forejtovým předchůdcem Miroslavem Sklenářem, ten by však vedení odboru přebrat neměl. "Nemyslím si, že je to otázka toho, že bych jmenoval pana Sklenáře ředitelem protokolu, takhle ta otázka není," řekl. Protokol by také mohl vést dosavadní Forejtův zástupce Vladimír Kruliš, ani ten ale na otázky Aktuálně.cz nereagoval.

Mynář zároveň řekl, že byl podle něj odbor protokolu Forejtem po celou dobu "velmi dobře veden" a zbylí pracovníci odboru nyní zvládnou bez problémů po nějakou dobu zajišťovat jeho chod. 

Server Neovlivní.cz v neděli napsal, že na Forejtovo odvolání tlačili kancléř Mynář a vlivný poradce Martin Nejedlý, prezident však nad šéfem protokolu držel ochrannou ruku. Osudnou se mu měla stát až série pochybení z minulých týdnů, a to především Zemanův pozdní přílet na pohřeb slovenského exprezidenta Michala Kováče, ale i nepravdivá informace o nepřítomnosti amerického velvyslance Andrewa Schapira ve Vladislavském sále při oslavách 28. října.

Další média však napsala, že skutečným důvodem je kompromitující video, které údajně Forejta zachycuje. Autenticita záznamu, jehož obsah popisuje server hlidacipes.org, však nebyla potvrzena a Hrad jeho souvislost s odchodem šéfa protokolu nekomentoval.

Vyjadřovat se k tomu nechtěl ani Mynář. "Je to jeho rozhodnutí, my to respektujeme, já jsem mu v tomto vyšel vstříc a myslím si, že to není potřeba dále komentovat," poznamenal. Dodal, že odchod šéfa protokolu "nepropojuje s žádnými spekulacemi typu video".

Budoucnost Forejta zůstává nejasná. Dlouholetý ředitel protokolu je nadále zaměstnancem ministerstva zahraničních věcí, kterým se stal kvůli budoucí kariéře v diplomatických službách. Má takzvané služební neplacené volno a pokud o to požádá, má nárok na pozici odpovídající jeho kvalifikaci, řekla Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva zahraničí. Prezident Miloš Zeman už dříve otevřeně hovořil o tom, že Forejt se má stát velvyslancem ve Vatikánu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 5 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy