Protokolář Forejt končí, podle Hradu se vzdal místa ze zdravotních a osobních důvodů

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 6. 12. 2016 14:04
Šéf hradního protokolu Jindřich Forejt oficiálně skončil ve své funkci. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček oznámil, že protokolář končí z osobních a zdravotních důvodů. "Požádal o rozvázání pracovního poměru dohodou ke dni 31. prosince 2016. Této žádosti bylo vyhověno," uvedl Jiří Ovčáček. Forejt byl na Hradě 14 let.
Jindřich Forejt
Jindřich Forejt | Foto: DVTV

Praha – Šéf protokolu Jindřich Forejt na Hradě končí. Informoval o tom v úterý mluvčí Jiří Ovčáček s tím, že Forejt o uvolnění z funkce požádal sám "z osobních a zdravotních důvodů", zároveň protokolář požádal o rozvázání pracovního poměru.

"Jindřich Forejt se k dnešnímu dni (...) z osobních a zdravotních důvodů vzdal místa ředitele Odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky a požádal o rozvázání pracovního poměru dohodou ke dni 31. prosince 2016. Této žádosti bylo vyhověno," napsal bez dalších podrobností Ovčáček.

Na otázku Aktuálně.cz tyto důvody upřesnit odmítl. "Nad rámec tiskové zprávy nebudeme záležitost vůbec komentovat. Nemohu mluvit za něj, nejsem tiskový mluvčí pana Forejta, ale pana prezidenta Miloše Zemana," sdělil. Forejt na dotazy neodpovídal.

Kancléř Vratislav Mynář řekl, že jedná s Forejtovým předchůdcem Miroslavem Sklenářem, ten by však vedení odboru přebrat neměl. "Nemyslím si, že je to otázka toho, že bych jmenoval pana Sklenáře ředitelem protokolu, takhle ta otázka není," řekl. Protokol by také mohl vést dosavadní Forejtův zástupce Vladimír Kruliš, ani ten ale na otázky Aktuálně.cz nereagoval.

Mynář zároveň řekl, že byl podle něj odbor protokolu Forejtem po celou dobu "velmi dobře veden" a zbylí pracovníci odboru nyní zvládnou bez problémů po nějakou dobu zajišťovat jeho chod. 

Server Neovlivní.cz v neděli napsal, že na Forejtovo odvolání tlačili kancléř Mynář a vlivný poradce Martin Nejedlý, prezident však nad šéfem protokolu držel ochrannou ruku. Osudnou se mu měla stát až série pochybení z minulých týdnů, a to především Zemanův pozdní přílet na pohřeb slovenského exprezidenta Michala Kováče, ale i nepravdivá informace o nepřítomnosti amerického velvyslance Andrewa Schapira ve Vladislavském sále při oslavách 28. října.

Další média však napsala, že skutečným důvodem je kompromitující video, které údajně Forejta zachycuje. Autenticita záznamu, jehož obsah popisuje server hlidacipes.org, však nebyla potvrzena a Hrad jeho souvislost s odchodem šéfa protokolu nekomentoval.

Vyjadřovat se k tomu nechtěl ani Mynář. "Je to jeho rozhodnutí, my to respektujeme, já jsem mu v tomto vyšel vstříc a myslím si, že to není potřeba dále komentovat," poznamenal. Dodal, že odchod šéfa protokolu "nepropojuje s žádnými spekulacemi typu video".

Budoucnost Forejta zůstává nejasná. Dlouholetý ředitel protokolu je nadále zaměstnancem ministerstva zahraničních věcí, kterým se stal kvůli budoucí kariéře v diplomatických službách. Má takzvané služební neplacené volno a pokud o to požádá, má nárok na pozici odpovídající jeho kvalifikaci, řekla Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva zahraničí. Prezident Miloš Zeman už dříve otevřeně hovořil o tom, že Forejt se má stát velvyslancem ve Vatikánu.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy