Rumuni mají unikátní muzeum komunismu. Bude takové i v Česku?

Rumuni mají unikátní muzeum komunismu. Bude takové i v Česku?
Modernizace infrastruktury ani koncentrace tradiční pravoslavné víry není v Sighetu tím, co přitahuje zájem.
Zdejší muzeum komunismu odmítlo přivírat oči nad totalitní minulostí nejen rumunského národa.
V budově bývalé věznice, kam bylo v květnu 1950 bez formálního procesu internováno přes 100 bývalých vysokých hodnostářů nepřátelských režimu a která byla později vyčleněna politickým vězňům, se podařilo za podpory evropských peněz vybudovat působivou třípatrovou expozici. Půjdeme se podívat dovnitř.
V Česku máme totiž ideální příležitost pro podobný záměr. Jenže s nechvalně známou totalitní věznicí v Uherském Hradišti (na snímku) mají potenciální investoři jiné zájmy.
Foto: Jan Langer
Jan Langer
18. 8. 2012 14:00

Zločinům komunismu a zkoumání jeho historie se v Česku věnuje nejedna instituce. Komplexní expozice, která by tuto historickou epochu představila na jednom místě, u nás ale chybí.

Pomineme-li divoký lynč, kterým se v Rumunsku vypořádal lid se svým diktátorem, můžeme se od svých souputníků totalitní minulostí přiučit tomu, jak uchovat a předat příštím generacím svědectví o minulosti a z budovy bývalé věznice vytvořit fungující muzeum. Máme k tomu totiž ideální příležitost.

 

Právě se děje

před 13 minutami

V depu v Praze vykolejila při posunu lokomotiva, část příměstských vlaků stojí

V železničním depu v Praze Vršovicích v úterý ráno vykolejila při posunu lokomotiva. Nehoda zastavila provoz příměstských vlaků mezi hlavním nádražím a Braníkem. Obnovení provozu České dráhy předpokládají v poledne, vyplývá z jejich webu. Co bylo příčinou vykolejení stroje, se vyšetřuje. "Následně bude nakolejení speciální technikou a oprava kolejiště," uvedly dráhy.

před 42 minutami

Putin Saúdské Arábii nabídl systém protiraketové obrany S-400

Rusko je po útoku na saúdskoarabská ropná zařízení připraveno Rijádu pomoci a prodat mu systém protiraketové obrany S-400. Řekl to ruský prezident Vladimir Putin po pondělních rozhovorech o Sýrii s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a íránským prezidentem Hasanem Rúháním v Ankaře. Informovala o tom agentura Reuters. 

Další zprávy