Slovák obžalovaný z terorismu dostal 6,5 roku vězení. Přípravu útoku mu neprokázali

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 11. 2019 11:35
Dominika Kobulnického, který čelí obžalobě z přípravy teroristického útoku, v pátek pražský městský soud potrestal za obecné ohrožení 6,5 lety vězení. Na neurčito ho také vyhostil z Česka. Muž původem ze Slovenska ve svém pražském bytě skladoval chemikálie na výrobu výbušniny. Mladík je obžalovaný i z propagace terorismu, v této části obžaloby ho soud uznal vinným. Rozsudek není pravomocný.
Dominik Kobulnický
Dominik Kobulnický | Foto: ČTK

Policie u Kobulnického před dvěma lety nalezla chemikálie na výrobu výbušniny a návodná videa, na sociální síti pak mladík sdílel fotografie a příspěvky, které podle obžaloby propagovaly terorismus. Kobulnický vinu odmítá, výbušniny, které u něj policisté našli, chtěl údajně odpálit na Silvestra.

Kobulnickému hrozilo až patnáctileté vězení, státní zástupce Martin Bílý pro něj navrhoval devítiletý trest. Podle Bílého chystal muž útok v Praze, to se ale podle soudkyně Silvie Slepičkové neprokázalo.

Popsala, že Kobulnický už v minulých letech na Silvestra připravoval ohňostroje s výraznými zvukovými detonacemi, nepodařilo se tedy vyvrátit, že chtěl výbušniny použít opravdu na oslavy. Upozornila také, že Kobulnický koupil veškeré chemikálie legálně.

Policie u Kobulnického zajistila i návody na výrobu výbušnin, podle Slepičkové ale nelze vyloučit, že se chtěl zdokonalit ve výrobě amatérské pyrotechniky.

Mladík je vedle přípravy teroristického útoku obžalovaný také z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka, konkrétně takzvaného Islámského státu a Kavkazského emirátu. Na facebookovém profilu umístil symboly obou organizací, na fotografiích také nosil oblečení džihádistů.

Kobulnický s obžalobou nesouhlasí, tvrdí, že je mírumilovný a případ poškodil jeho jméno. U soudu uvedl, že výbušniny, které u něj policisté našli, chtěl odpálit při oslavě nového roku, časovače měl pak podle svých slov z doby, kdy před třemi lety plánoval teroristický útok ve slovenském Prešově.

Muž tvrdil, že od plánu provést čin následně odstoupil. Své radikální názory získané z videí Islámského státu totiž přehodnotil, protože se blíže seznámil s islámskou vírou.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy