Muž strávil dva roky ve vězení. Byl to omyl, řekl soud

Tomáš Fránek
4. 3. 2008 19:20
Odosuzený muž bude ihned propuštěn

Brno - Až Nejvyšší soud se zastal muže, který byl neprávem odsouzen na pět let za znásilnění. Dva roky z trestu si za mřížemi odseděl.

Pro odsouzení muže totiž nebyly podle Nejvyššího soudu jasné důkazy, naopak mnoho důkazů svědčilo v jeho prospěch.

"Nebylo bezpečně a jednoznačně prokázáno, že to byl on, který skutek spáchal, a nebyl tak v zásadě vůbec vytvořen skutkový základ, který by mohl vést k jakýmkoli právním závěrům," uvedl v rozhodnutí Vladimír Jurka, předseda senátu Nejvyššího soudu.

Rána a znásilnění

Případ se stal v květnu 2005. Pozdě v noci v Pardubicích udeřil útočník sedmnáctiletou dívku pěstí do oka, pak ji chytil pod krkem, odtáhl na betonový výklenek pod balkony bytového domu a znásilnil ji.

Okresní soud rozhodl o trestu v prosinci 2005, v lednu 2006 verdikt potvrdil krajský soud.

Rozhodnutí soudů přitom podle Nejvyššího soudu provázela celá řada vážných pochybení. Odsouzený měl svědky, že dvě hodiny před znásilněním už po oslavě spal v bytě u známých.

Také vypadal jinak a měl jiné oblečení, než dívka uvedla. Oběť z útočníka necítila ani alkohol a cigarety, přesto, že odsouzený muž večer pil a je kuřák.

Ve prospěch muže svědčil i znalecký posudek psychiatra, podle kterého se brutální útok neslučuje s povahou odsouzeného. Podle lékařského posudku navíc dívka měla neporušenou panenskou blánu.

Z vězení

Nejvyšší soud rozhodl, že muž musí být propuštěn z vězení. A okresní soud v Pardubicích musí celý případ znovu důkladně posoudit.

A pokud se neobjeví nové důkazy v neprospěch Ukrajince, musí ho soud osvobodit.

"Je třeba upozornit na to, že pokud doplněné dokazování nevnese do věci jasno a učiněné (odlišné) výpovědi obviněného a poškozené zůstanou stát proti sobě (a další důkazy nebude lze ve věci provést), je třeba vždy rozhodnout ve prospěch obviněného," rozhodl Nejvyšší soud.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Bidenův projev na summitu NATO byl kvitovaný,USA se hodlají v alianci plně angažovat, řekl Kulhánek. Tlak na zvyšování výdajů na obranu zůstane, míní

před 59 minutami

ČR do Polska odeslala návrh mezivládní dohody o hnědouhelném dolu Turów, uvedl ministr životního prostředí Brabec. Ve čtvrtek začne jednání

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Firma hradního kancléře Mynáře nemusí vracet šestimilionovou dotaci na dostavbu penzionu v Osvětimanech. Podle ČT o tom rozhodlo ministerstvo financí

Zdroj: ČTK
Další zprávy