Muž strávil dva roky ve vězení. Byl to omyl, řekl soud

Tomáš Fránek
4. 3. 2008 19:20
Odosuzený muž bude ihned propuštěn

Brno - Až Nejvyšší soud se zastal muže, který byl neprávem odsouzen na pět let za znásilnění. Dva roky z trestu si za mřížemi odseděl.

Pro odsouzení muže totiž nebyly podle Nejvyššího soudu jasné důkazy, naopak mnoho důkazů svědčilo v jeho prospěch.

"Nebylo bezpečně a jednoznačně prokázáno, že to byl on, který skutek spáchal, a nebyl tak v zásadě vůbec vytvořen skutkový základ, který by mohl vést k jakýmkoli právním závěrům," uvedl v rozhodnutí Vladimír Jurka, předseda senátu Nejvyššího soudu.

Rána a znásilnění

Případ se stal v květnu 2005. Pozdě v noci v Pardubicích udeřil útočník sedmnáctiletou dívku pěstí do oka, pak ji chytil pod krkem, odtáhl na betonový výklenek pod balkony bytového domu a znásilnil ji.

Okresní soud rozhodl o trestu v prosinci 2005, v lednu 2006 verdikt potvrdil krajský soud.

Rozhodnutí soudů přitom podle Nejvyššího soudu provázela celá řada vážných pochybení. Odsouzený měl svědky, že dvě hodiny před znásilněním už po oslavě spal v bytě u známých.

Také vypadal jinak a měl jiné oblečení, než dívka uvedla. Oběť z útočníka necítila ani alkohol a cigarety, přesto, že odsouzený muž večer pil a je kuřák.

Ve prospěch muže svědčil i znalecký posudek psychiatra, podle kterého se brutální útok neslučuje s povahou odsouzeného. Podle lékařského posudku navíc dívka měla neporušenou panenskou blánu.

Z vězení

Nejvyšší soud rozhodl, že muž musí být propuštěn z vězení. A okresní soud v Pardubicích musí celý případ znovu důkladně posoudit.

A pokud se neobjeví nové důkazy v neprospěch Ukrajince, musí ho soud osvobodit.

"Je třeba upozornit na to, že pokud doplněné dokazování nevnese do věci jasno a učiněné (odlišné) výpovědi obviněného a poškozené zůstanou stát proti sobě (a další důkazy nebude lze ve věci provést), je třeba vždy rozhodnout ve prospěch obviněného," rozhodl Nejvyšší soud.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy