Muž v karanténě MERS neměl, odhalily testy

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 3. 7. 2015 17:12
Muž z Ostravy byl hospitalizován na infekčním oddělení pražské Nemocnice Na Bulovce.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Muž, který byl hospitalizován na infekčním oddělení pražské Nemocnice Na Bulovce, nemá koronavirus MERS.

Odhalily to testy, řekl hlavní hygienik Vladimír Valenta. Je to už druhý případ v Česku, kdy testy podezření na nákazu vyvrátily.

Mimo nebezpečí tak je i 49 lidí, kteří s mužem cestovali na zájezd do Polska, turisté budou ještě v pátek propuštěni z nařízené karantény.

"Muž zůstává nadále Na Bulovce, ale už v normálním režimu," řekl Valenta s tím, že je třeba provést ještě několik vyšetření a léčit ho.

Situace podle něj prokázala, že jsou opatření dostatečná.

Vrátil se z Jižní Koreje

Třiatřicetiletý pracovník cestovní kanceláře se 29. června vrátil ze soukromé cesty do Soulu v Jižní Koreji.

Následně pracovně doprovázel zájezd cestovní kanceláře Alpina do Polska.

Cestu ukončil v Ostravě s příznaky celkové slabosti a horečkou nad 39 stupňů Celsia, záchranáře si zavolal sám.

Převezen byl v biovaku

Autobus s turisty, kterých podle moravskoslezského policejního ředitele Tomáše Kužela bylo zhruba pět desítek, pokračoval dál do Krakova.

Odtud byl vrácen podle pokynu epidemiologa, aniž cestující měli možnost autobus opustit.

Kvůli podezření na nebezpečný virus ostravský hygienik rozhodl, aby byl muž okamžitě převezen na speciální oddělení na Bulovce, které je na podobné případy připraveno a vybaveno.

Převážen byl sanitou za doprovodu policie ve speciálním biovaku. Na Bulovce byl pak ve speciálním uzavřeném bioboxu izolován od okolí. Lékaři ho vyšetřili a provedli základní výtěry.

Lidé z autobusu v karanténě

Hygienici v pátek také rozhodli o umístění cestujících z autobusu do karantény.

Přesné místo pobytu cestujících v karanténě nechtělo ministerstvo zveřejňovat.

Podle informací ČTK nebyli v nemocnici, ale jiném zařízení. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová řekla, že se jedná o zařízení hasičů na Ostravsku.

Kdyby se nákaza potvrdila, čekala by cestující domácí karanténa, v případě příznaků nemoci převoz na Bulovku, dodala mluvčí.

Cestovní kancelář dříve řekla, že pokud by se nákaza potvrdila, klientům za zrušený zájezd vrátí peníze.

Už druhý případ se nepotvrdil

V červnu se objevil první případ podezření na MERS, tehdy se jednalo o pětadvacetiletého muže, který se rovněž vrátil z Koreje s rýmou a teplotou. Také u něj vyšetření ukázalo, že není nakažen koronavirem MERS.

Infekce MERS se objevila poprvé v oblasti Blízkého východu v roce 2012, od té doby tam na ni zemřelo na 450 lidí. V Koreji nemoc propukla v květnu. Nakazilo se tam 183 lidí, z nich 33 zemřelo, dalších 102 se vyléčilo, 48 se nadále léčí.

MERS se projevuje jako nachlazení, pokračuje však závažným onemocněním plic a způsobuje i akutní selhání ledvin. Proti MERS neexistuje žádná vakcinace, zatím není známý ani způsob léčby.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Trump připustil, že možná podstoupí kongresové slyšení kvůli ukrajinské kauze

Americký prezident Donald Trump překvapivě připustil možnost, že by podstoupil kongresové slyšení v ukrajinské kauze, která by teoreticky mohla vést až k jeho odvolání z funkce hlavy státu. Trump to napsal na Twitteru s tím, že by se pak Kongres mohl soustředit na jiné problémy.

Veřejná slyšení ve Sněmovně reprezentantů začala minulý týden a od úterý do čtvrtka mají pokračovat slyšením dalších osmi vládních úředníků a diplomatů. Opoziční demokraté se jejich prostřednictvím snaží dokázat provinění prezidenta, který podle nich nutil Ukrajinu, aby mu dodala kompromitující informace na jeho pravděpodobného volebního soka Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 57 minutami

Na jihu Francie se zřítil visutý most, do řeky spadlo několik aut. Nejméně jeden člověk zemřel

Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si v pondělí ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko jihofrancouzského města Toulouse. Několik dalších lidí se stále pohřešuje, informovala s odvoláním na zástupce místních úřadů agentura AFP. Do řeky Tarn se zřítilo osobní auto, nákladní vůz a možná ještě dodávka. Příčina neštěstí zatím není známa.

Visutý silniční most, který se zřítil, spojoval obce Mirepoix-sur-Tarn a Bessiéres, které leží zhruba 25 kilometrů severně od Toulouse. Byl dlouhý 155 metrů a široký 6,5 metru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy