Muž, který "proslavil" plzeňská práva, vysoudil tři miliony za kauzu Diag Human

ČTK ČTK
27. 8. 2019 15:58
Obvodní soud pro Prahu 2 přiřkl dalšímu rozhodci z kauzy Diag Human Milanu Kindlovi odměnu přes tři miliony korun s úroky za práci na vleklém sporu státu s firmou na výrobu a zpracování krevní plazmy. Soudkyně Šárka Henzlová tak plně vyhověla žalobě bývalého děkana plzeňské právnické fakulty na ministerstvo zdravotnictví. Vycházela při tom mimo jiné z toho, že Nejvyšší soud před nedávnem definitivně potvrdil za tuto práci stejnou částku Petru Kuželovi. Rozhodnutí není pravomocné, ministerstvo se odvolá.
Milan Kindl.
Milan Kindl. | Foto: Ludvík Hradilek

"Soud dospěl k názoru, že žaloba je po právu," prohlásila soudkyně. Smlouvu mezi arbitry a ministerstvem, přestože ji neuzavřely písemně, uznaly soudy za platnou.

Podobně se vyjádřil ve svém závěrečném návrhu i Kindlův právník Tomáš Kindl. "V témže řízení byla jinému rozhodci soudem přiznána tato částka. Ultimátnější určení obvyklé částky neznám," řekl.

Právní zástupce ministerstva s tím ale nesouhlasí, podle něj soudy věc hodnotily nesprávně. "Ministerstvo zdravotnictví je toho názoru, že neexistence písemné dohody s podpisy obou stran na jedné listině vylučuje možnost jakékoliv úhrady odměny rozhodci ze strany státu, což byla do doby rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR ve věci rozhodce Petra Kužela převládající judikatura Nejvyššího soudu," uvedla mluvčí resortu Gabriela Štěpanyová.

Kindl se žalobou domáhá zaplacení 3 092 143 korun s úrokem. Podle něj mu byla tato odměna slíbena již v roce 2013, stát mu ale nezaplatil. Obvodní soud uznal Kindlův nárok již podruhé. Jeho první rozhodnutí z loňského roku však zrušil pražský městský soud.

Právník Milan Kindl vstoupil do povědomí veřejnosti především svým působením na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni, nejprve ve funkci děkana a později proděkana pro magisterské studium. Byl také členem právního poradního sboru prezidenta Václava Klause. Za jeho éry získaly v Plzni nejméně stovky lidí tituly za nestandardních okolností, často ve velmi krátké době. Kvůli plagiátorské aféře Kindl v roce 2009 rezignoval.

Kužel ve sporu o odměnu uspěl, Schwarz ne

Se státem se o vyplacení odměny soudili také další dva arbitři z kauzy Diag Human Petr Kužel a Jiří Schwarz. Bývalý předseda Hospodářské komory Kužel loni v říjnu spor pravomocně vyhrál, Nejvyšší soud pak letos odmítl dovolání protistrany. Ministerstvo zdravotnictví mu tak musí zaplatit přes tři miliony. Schwarz se svou žalobou neuspěl.

Firma Diag Human se s Českem léta soudila kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. Stát od poloviny roku 2013 tvrdí, že arbitráž o miliardy korun definitivně vyhrál. Trojice rozhodců vydala usnesení, jímž arbitráž zastavila. Usnesení odůvodnila tak, že věc již byla rozhodnuta v roce 2002, kdy stát firmě vyplatil 326 milionů za poškození dobrého jména, takže všechna následující rozhodnutí ve věci nemají právní účinky.

Rozhodci Schwarz, Kindl a Kužel poslali v květnu 2016 členům vlády dopis, ve kterém uvedli, že se na zaplacení odměny dohodli s Martinem Holcátem, bývalým ministrem zdravotnictví ve vládě Jiřího Rusnoka.

Podle ministerstva měli dostat celkově 18,5 milionu, polovinu z toho od státu. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) s vyplacením peněz souhlasil, proti byli ale další členové vlády z hnutí ANO. Arbitři se následně začali soudit.

Zastupování v kauze Diag Human stálo ministerstvo zdravotnictví loni přes osm milionů korun. Za první pololetí 2019 vyplatilo advokátní kanceláři Bělina & Partners AK, s. r. o., dalších téměř šest milionů korun.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Ázerbájdžán dobyl důležité místo na jihu Náhorního Karabachu

Arménie připustila stažení jednotek Náhorního Karabachu, ovládaného arménskými separatisty, ze strategicky položeného města u hranic s Íránem. Oblast tak vojensky ovládl Ázerbájdžán, oznámila agentura Reuters s připomínkou, že ani nové příměří, zprostředkované Spojenými státy, neukončilo už měsíc pokračující boje o horskou enklávu.

Mluvčí arménského ministerstva obrany Arcrun Ovannisjan na tiskové konferenci uvedl, že etnické arménské síly ustoupily z města Kubatly (ázerbájdžánsky Qubadli), "aby se vyhnuly zbytečným ztrátám". Situace podle něj není "kritická". Ázerbájdžánská média jásají nad osvobozením oblasti, kterou po 27 let "okupovali Arméni".

Zdroj: ČTK
Další zprávy