Stát začne prioritně očkovat učitele, registraci odstartuje v sobotu

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 24. 2. 2021 15:54
Ministerstvo školství poslalo do škol informace k prioritnímu očkování školských pracovníků. První etapa registrací učitelů i nepedagogů má podle ministerstva začít v sobotu 27. února. Výběr pracovníků s přednostním právem na vakcínu budou mít na starosti ředitelé. Zájem o očkování proti covidu-19 bude mezi zaměstnanci škol zřejmě veliký, shodli se zástupci školských asociací.
Foto: Shutterstock.com

Očkování bude dobrovolné, přihlašovat se k němu budou zájemci sami. "Společně s pilotním projektem testování žáků, studentů a pedagogických pracovníků, které formou pravidelného screeningu přispěje k dalšímu zvýšení míry bezpečnosti potřebné pro zajištění prezenční výuky, se tak vytváří potřebné předpoklady pro trvalejší návrat ke vzdělávání prezenční formou," stojí v dokumentu.

V první etapě očkování zaměstnanců škol od 27. února mají mít podle ministerstva nárok na vakcínu lidé od 55 let, pracovníci zajišťující provoz školek, speciálních škol, výchovných ústavů, prvních a druhých tříd základních škol a školských poraden. Dále pak i učitelé a nepedagogové, kterých by se v březnu mělo týkat plánované obnovení prezenční výuky části středoškoláků, žáků konzervatoří, vyšších odborných škol a devátých tříd základních škol. Konkrétní zaměstnance mají vytipovat ředitelé, uvedl úřad v materiálu.

Ostatní pracovníci škol sice budou mít stále přednost před dalšími zájemci o očkování, ale budou muset počkat na další etapu. Ministerstvo očekává, že by mohla následovat po dvou až třech týdnech. "Konkrétní termín záleží nejen na dostatku dávek, ale také na zájmu první skupiny zaměstnanců, který bude vyhodnocen po prvním týdnu po spuštění registrace," informoval úřad.

Ministerstvo varuje před zneužitím kódů

Ředitelé vybraným pracovníkům předají unikátní kódy, podle kterých se při registraci ověří příslušnost k profesi. Kódy školy dostanou do datových schránek nejpozději ve čtvrtek, uvedlo ministerstvo. Registrace na webu pak bude na samotných zaměstnancích. Ačkoli je očkování dobrovolné, úřad jim ho důrazně doporučil kvůli potřebě ochrany učitelů před covidem-19 i s ohledem na společenské postavení a vliv pedagogů ve společnosti.

Ministerstvo v materiálu také varovalo před pokusy o zneužití unikátního kódu pro zaměstnance škol. Upozornilo, že zájemci o vakcínu budou muset na očkovacím místě předložit i potvrzení od zaměstnavatele o své práci ve škole. Formulář potvrzení rovněž úřad poslal do škol.

V případě problémů s přihlášením do registračního systému se budou moct učitelé obrátit na linku 1121 nebo e-mail [email protected] Návody na registraci k očkování naleznou také na webech, která připravila ministerstva zdravotnictví a školství. Ředitelé, kteří si nebudou vědět rady ohledně prioritizace zaměstnanců, budou moct ministerstvo školství kontaktovat telefonicky nebo e-mailem.

Zaměstnancům škol by se měla podávat vakcína AstraZeneca, kterou kvůli nejasnostem o její účinnosti odmítají někteří senioři. Součástí balíku zaslaného do škol je proto i prezentace vakcinologa Romana Chlíbka s informacemi k této vakcíně. Její účinnost v prevenci onemocnění je podle Chlíbka 81,3 procenta.

Ministerstvo k očkování zaměstnanců škol připravilo rovněž propagační plakáty inspirované zřejmě německou kampaní na podporu očkování. Na plakátech jsou fotografie předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala Černého či výherců soutěže o nejoblíbenějšího učitele Zlatý Ámos, kteří si drží vyhrnutý rukáv. Obrázky doprovázejí hesla jako "Nechám se očkovat, protože mě mí žáci potřebují… a proto si vyhrnu rukáv".

Zástupci škol očekávají u zaměstnanců škol velký zájem o očkování

Zájem o očkování proti covidu-19 bude mezi zaměstnanci škol zřejmě veliký. Shodli se na tom zástupci školských asociací. Ve školách, kde jsou řediteli, se chtějí nechat naočkovat až tři čtvrtiny pracovníků. Podíl těch, kteří se budou moci registrovat na očkování v první etapě od soboty, se bude ve školách lišit podle věkového složení zaměstnanců. Ředitelé se budou držet instrukcí z ministerstva školství, podle kterých mají dostat prioritu hlavně lidé ve věku od 55 let a pracovníci, kteří dochází do škol.

Podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala Černého je příprava přednostního očkování zaměstnanců škol dobrá zpráva. "Aspoň když ty děti přijdou později do školy, tak už učitelé mezitím stihnou být očkovaní," řekl. Výběr zaměstnanců shrnul tak, že v první vlně by neměli být lidé, kteří jsou jen na výuce on-line a nejsou starší 55 let.

Dá se podle něj očekávat, že zájem o očkování bude mít nadpoloviční většina zaměstnanců. V Masarykově základní škole v pražských Klánovicích, kterou řídí, se podle chce nechat očkovat 67 procent pracovníků, devět procent o to nemá zájem a zbytek se ještě rozmýšlí.

Také předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček a šéfka Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová se chtějí držet doporučení ministerstva školství, podle kterého mají v první etapě dostat přednost zaměstnanci ve věku od 55 let a ti, kteří učí prezenčně. Vzhledem k tomu, že středoškoláci mají nyní jen distanční výuku, měli by se podle Zajíčka přednostně oočkovat hlavně učitelé, kteří by museli nastoupit, až se vrátí do lavic závěrečné ročníky nebo se obnoví praktická výuka. "Tím bychom se dostali do situace, že pak bude většina pedagogů proočkovaná, což samozřejmě zvyšuje i bezpečí návratu dětí do školy," řekl.

Kolik pedagogů se očkování v první etapě zúčastní, bude podle Schejbalové záležet hlavně na věkovém složení učitelů v jednotlivých školách. V pražském Gymnáziu Nad Štolou, kde je ředitelkou, by se očkování od konce tohoto týdne mohlo týkat zhruba čtvrtiny pracovníků, řekla. Podotkla, že škola má poměrně mladý pedagogický sbor a zájem o očkování čeká i tak velký.

V Masarykově střední škole chemické v Praze 1, kterou vede Zajíček, se k očkování přihlásily dosud tři čtvrtiny zaměstnanců. "Rozhodně do toho chtějí jít, protože si uvědomují, že to je důležité, že je to potřeba a že pokud se máme vrátit do normálu, tak to asi jinak nepůjde," uzavřel ředitel.

Video: Antigenní testy pro žáky jsou hazard se zdravím, odhalí každého čtvrtého, říká Dytrtová

Už několik měsíců se snažím upozornit na to, že antigenní testy jsou vhodné jen pro lidi s příznaky, říká analytická biochemička. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy