Dělníci z Polska ve Škodě otročili. Hrozí za to pokuta

Tomáš Fránek
24. 1. 2008 10:16
Inspektoři zjistili při kontrole rozsáhlé pochybení
Foto: Škoda Auto

Brno - Polští dělníci, které si najala přes personální agentury jedna z největších tuzemských firem, automobilka Škoda, pracovali za výrazně horších podmínek než stálí zaměstnanci firmy.

Vyplývá to ze zprávy veřejného ochránce práv Otakara Motejla pro poslance. Motejl na základě žádosti polského ombudsmana pracovní podmínky pro polské pracovníky prověřoval.

Inspektorát práce na základě podnětu od ombudsmana zjistil u agentury Zetka Auto, která dělníky do automobilky dovážela a zaměstnává je, rozsáhlé pochybení.

Horší podmínky než zaměstnanci

"Inspektorát zjistil rozsáhlé pochybení agentury spočívající v nedodržování povinnosti zabezpečit, aby pracovní a mzdové podmínky dočasně přiděleného zaměstnance nebyly horší, než by byly podmínky srovnatelného stálého zaměstnance," napsal Motejl do zprávy poslancům.

Agentuře hrozí pokuta. "Zaměstnavateli bylo uloženo, aby zjednal nápravu zjištěných nedostatků, a bylo s ním zahájeno správní řízení o uložení pokuty za spáchání správního deliktu," uvedl Motejl, který už loni kritizoval to, že se české úřady se dostatečně nezabývaly stížnostmi na pracovní podmínky.

Mluvčí Motejlovy kanceláře Iva Hrazdílková deníku Aktuálně.cz potvrdila, že ombudsman má obsáhlou zprávu inspekce k dispozici. Zatím ale nechtěla komentovat její podrobnosti.

Loni na podzim napsal vlivný polský deník Gazeta Wyborcza, že několik stovek polských dělníků ve Škodovce pracuje i žije jako otroci.

Vedení automobilky Škoda to odmítlo s tím, že podmínky personálních agentur přísně kontroluje.

Věk, záloha, čistý plat

"Udělali jsme nové výběrové řízení na personální agentury. Velmi důsledně dbáme na dodržování zákoníku práce a dalších podmínek pro najímané dělníky," uvedl člen představenstva Škody Auto zodpovědný za personalistiku Martin Jahn.

Zprávy o tom, že podmínky pro dělníky nejsou v pořádku, odmítla také agentura Zetka Auto.

Ta na svých internetových stránkách v podmínkách pro práci ve Škodě Auto požaduje věk mezi 20 až 45 roky, lidé musí doložit, že mají nejméně 1 500 korun na zajištění životních potřeb.

Ubytování firma pro najaté dělníky zajišťuje na ubytovnách v Mladé Boleslavi, pokoje jsou tří a více lůžkové. Firma slibuje i příspěvek 1 000 korun pro ty dělníky, kteří si najdou ubytováni sami, a slibuje, že vše se řídí zákoníkem práce.

"Minimální plat činí 80 korun čistého na hodinu," uvádí firma na svých internetových stránkách.

Škoda Auto zaměstnává asi 27 tisíc lidí, z toho je 23 034 kmenových, zbytek najímá u agentur. Jde především o dělníky ze Slovenska a Polska. Podobně jako další velké firmy v Česku má totiž automobilka velké problémy sehnat dostatek pracovníků.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy