Monacký kníže přijal pozvání Zemana na oslavy Karla IV.

ČTK ČTK
9. 4. 2015 16:09
Kníže Albert II. se za rok zúčastní oslavy 700. výročí narození Karla IV.
Monacký kníže Albert II. a prezident Miloš Zeman.
Monacký kníže Albert II. a prezident Miloš Zeman. | Foto: ČTK

Praha - Monacký kníže Albert II. přijede za rok v květnu na 700. výročí narození krále a císaře Karla IV. Po setkání s Albertem II. to na Pražském hradě řekl prezident Miloš Zeman. Pozvání na oslavy podle něj přijal i španělský král Felipe VI. nebo lucemburský velkovévoda Henri.

Albert II. je v Česku od středy, je to první oficiální návštěva hlavy monackého státu v Praze, předtím zde byl několikrát soukromě. Na Hradě ho před polednem Zeman přivítal s vojenskými poctami.

Do Prahy s sebou podle prezidenta přivezl početnou podnikatelskou delegaci. "Věřím, že v průběhu tohoto jednání se podaří dojednat rozšíření dosavadní spolupráce včetně možnosti monackých investic v České republice," poznamenal český prezident.

Monacký kníže novinářům řekl, že přijel Zemana a příslušné české orgány seznámit s obavami a starostmi v oblasti životního prostředí, a zmínil prosincovou pařížskou konferencí, která se tématem bude zabývat.

"Bude to významné setkání v době, kdy experti již řadu let bijí na poplach," řekl Albert II. "Je naší zodpovědností jako hlav států přijmout rázná inovativní opatření, abychom ovlivnili strategická rozhodnutí, jež povedou k zachování zdrojů a trvale udržitelnému rozvoji," zdůraznil Albert II.

Se Zemanem mluvil také o boji proti terorismu a o možnosti lepší spolupráce obou zemí, dodal.

Setká se s Krnáčovou i Sobotkou

Albert II. si na Hradě také prohlédl výstavu o proměnách severočeských uhelných oblastí a svatovítskou katedrálu. Odpoledne ještě zavítá na ministerstvo průmyslu a obchodu, kde průmyslové svazy obou zemí podepíšou dohodu o spolupráci. Poté se setká s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou a večer bude na Pražském hradě na jeho počest státní recepce.

Návštěvu Česka zakončí Albert II. v pátek, kdy bude jednat s premiérem Bohuslavem Sobotkou či s předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem (oba ČSSD).

 

Právě se děje

před 14 minutami

Wizz Air spustí od července novou linku z Prahy do albánské Tirany

Létat bude na trase dvakrát týdně.  Po ohlášení linky Českých aerolinií (ČSA) do Londýna jde o druhou zcela novou linku po koronavirové krizi na pražském letišti. Vedle toho dopravci obnovují provoz zavedených linek.

Letadla Wizz Air mezi Prahou a Tiranou budou létat vždy v pondělí a v pátek. Wizz Air bude na lince používat letadlo Airbus A320 Family v konfiguraci až pro 189 cestujících. Na trase v minulých letech létaly také Smartwings.

Provoz na pražském letišti tak bude dál ožívat po koronavirové krizi, která téměř utlumila letecký provoz. V dubnu dubnu letiště zaznamenalo bezprecedentní pokles provozu o 99,6 procenta, když odbavilo 5031 cestujících. Na konci měsíce fungovaly pouze dvě pravidelné linky, a to do Minsku a Sofie.

Další zprávy