Monacký kníže přijal pozvání Zemana na oslavy Karla IV.

ČTK ČTK
9. 4. 2015 16:09
Kníže Albert II. se za rok zúčastní oslavy 700. výročí narození Karla IV.
Monacký kníže Albert II. a prezident Miloš Zeman.
Monacký kníže Albert II. a prezident Miloš Zeman. | Foto: ČTK

Praha - Monacký kníže Albert II. přijede za rok v květnu na 700. výročí narození krále a císaře Karla IV. Po setkání s Albertem II. to na Pražském hradě řekl prezident Miloš Zeman. Pozvání na oslavy podle něj přijal i španělský král Felipe VI. nebo lucemburský velkovévoda Henri.

Albert II. je v Česku od středy, je to první oficiální návštěva hlavy monackého státu v Praze, předtím zde byl několikrát soukromě. Na Hradě ho před polednem Zeman přivítal s vojenskými poctami.

Do Prahy s sebou podle prezidenta přivezl početnou podnikatelskou delegaci. "Věřím, že v průběhu tohoto jednání se podaří dojednat rozšíření dosavadní spolupráce včetně možnosti monackých investic v České republice," poznamenal český prezident.

Monacký kníže novinářům řekl, že přijel Zemana a příslušné české orgány seznámit s obavami a starostmi v oblasti životního prostředí, a zmínil prosincovou pařížskou konferencí, která se tématem bude zabývat.

"Bude to významné setkání v době, kdy experti již řadu let bijí na poplach," řekl Albert II. "Je naší zodpovědností jako hlav států přijmout rázná inovativní opatření, abychom ovlivnili strategická rozhodnutí, jež povedou k zachování zdrojů a trvale udržitelnému rozvoji," zdůraznil Albert II.

Se Zemanem mluvil také o boji proti terorismu a o možnosti lepší spolupráce obou zemí, dodal.

Setká se s Krnáčovou i Sobotkou

Albert II. si na Hradě také prohlédl výstavu o proměnách severočeských uhelných oblastí a svatovítskou katedrálu. Odpoledne ještě zavítá na ministerstvo průmyslu a obchodu, kde průmyslové svazy obou zemí podepíšou dohodu o spolupráci. Poté se setká s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou a večer bude na Pražském hradě na jeho počest státní recepce.

Návštěvu Česka zakončí Albert II. v pátek, kdy bude jednat s premiérem Bohuslavem Sobotkou či s předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem (oba ČSSD).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump možná omilostní svého exporadce Michaela Flynna

Prezident USA Donald Trump se chystá omilostnit svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Napsal to server Axios s odvoláním na dva nejmenované zdroje seznámené se situací. Flynnovo jméno má podle nich figurovat na seznamu milostí, jež Trump hodlá udělit do 20. ledna, kdy jej ve funkci podle projekcí médií nahradí demokrat Joe Biden.

Udělení milosti Flynnovi by bylo vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry, která má kořeny v počátcích Trumpovy administrativy a souvisí s vyšetřováním údajné spolupráce republikánovy kampaně s Ruskem před volbami z roku 2016.

Zdroj: ČTK
Další zprávy