reklama
 
 

Za vraždu kamarádky z dětství dostal muž 20 let. Podle soudu ji bil pánví, kladivem a bodal nožem

1. 2. 2018 12:28
Obžalovaný u soudu tvrdil, že svou známou našel mrtvou, zpanikařil a utekl. Rozsudek není pravomocný.

Ostrava - Za brutální vraždu mladé ženy v Polance nad Odrou na Ostravsku má jít její známý a kamarád z dětství Patrik Konečný do vězení na 20 let. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Motivem vraždy byly podle rozsudku peníze.

Z domu oběti se ztratily cennosti a hotovost v celkové hodnotě více než 110 tisíc korun. Obžalovaný se nepřiznal. Uváděl, že svou známou našel mrtvou, zpanikařil a utekl. Rozsudek není pravomocný, dvaadvacetiletý Konečný se na místě odvolal. Státní zástupce se práva na odvolání vzdal.

Obžalovaný se svou pětadvacetiletou obětí trávil před vraždou několik dnů, pomáhal jí na zahradě. Podle státního zástupce ji loni koncem března napadl bodnořezným a tupým předmětem. Zasadil ženě nejméně 26 ran. Všechny směřovaly na obličej, hlavu a krk. Kvůli brutalitě útoku hrozil muži až výjimečný trest či doživotí.

Podle soudkyně proti Konečnému neexistuje jediný přímý důkaz. Uvedla ale, že soud je jednoznačně přesvědčen, že ženu zabil. Poukázala na řetězec na sebe navazujících nepřímých důkazů.

Soudkyně také uvedla, že útok z 29. března 2017 byl likvidační a jeho jediným cílem bylo oběť zabít. Konečný přitom pravděpodobně použil kuchyňskou pánev, kovovou část kladiva i kuchyňský nůž. Napadené způsobil devastující poranění hlavy a obličeje, kterým během deseti minut podlehla.

Její tělo našel o několik hodin později její přítel po návratu z dovolené v Turecku. Právě na něho se Konečný pokusil během hlavního líčení vinu svalit. Tvrdil, že oběť se chtěla s přítelem rozejít. Muž to věděl, využil toho, že je v zahraničí, a někoho si na její vraždu najal. Tuto možnost soudkyně vyloučila.

Přiznal se a později výpověď zpochybnil

Konečný se policistům po svém zadržení přiznal. Později, a ve čtvrtek znova, tuto výpověď zpochybnil. Kriminalisté jej prý bili a nutili k doznání.

"Dostal jsem jednu ránu. Psychicky jsem se složil a řekl vše, co chtěli," uvedl dnes u soudu. Řekl, že v době činu spal v obývacím pokoji, a když se probudil, mladou ženu našel mrtvou na schodišti.

Konečný v procesu nikdy nevysvětlil, jak se mu do batohu dostaly šperky a peníze, které z domu zmizely, ani proč se na jeho oblečení našla krev zavražděné.

Podle soudu se obžalovaný kvůli svým osobnostním rysům těžko napraví. Přesto mu soudkyně neudělila výjimečný trest ani doživotí. "S ohledem na brutalitu útoku jsme to zvažovali," řekla předsedkyně senátu.

K takovému trestu nepřistoupili s ohledem na mládí obžalovaného, které podle ní skýtá určitou naději, že se alespoň částečně ve vězení napraví.

autor: ČTK | 1. 2. 2018 12:28

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama