Nad tácem koblih od Agrofertu. Tak se zrodilo Mladé ANO

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
1. 5. 2015 21:23
Co se dělo na lodi, kde vzniklo Mladé ANO.
Parník, kde vzniklo Mladé ANO
Parník, kde vzniklo Mladé ANO | Foto: Lukáš Prchal

Praha - "Pššt! Pan Babiš mluví," ozvalo se tiše v davu, k němuž právě řečnil český ministr financí. Společně se starostou Prahy 1 Oldřichem Lomeckým (TOP 09) a Adrianou Krnáčovou (ANO) Andrej Babiš zrovna zahajoval 150. plavební sezónu na parníku Vyšehrad.

Hned poté se politici z ANO přesunuli na jinou loď - na Šumavu, kde už na ně trpělivě čekalo sto dvacet mladých z celé republiky, členů nově vznikající mládežnické organizace. A také tácy plné koblih.

Patnáct minut před desátou hodinou ranní se konečně od břehu odrazila loď s nápisem "Jsme na jedné lodi", v jejíchž útrobách posvětil vicepremiér Babiš společně s dalšími vysokými představiteli hnutí vznik mládežnické organizace Mladé ANO.

Ode dneška oficiálně sdružuje členy od 15 do 35 let. A vzniklo po třech nevydařených pokusech.

Když se Andrej Babiš chopil mikrofonu a všichni se usadili ke svým stolům, žádné "Pššt! Pan Babiš mluví" nezaznělo. Na lodi všichni ztichli automaticky, až na některé politiky u baru. A poslouchali proslov vicepremiéra, který oznámil, že s mladými politiky počítá například v přípravách na krajské volby. A že potřebujeme novou generaci politiků.

"Jsem ráda, že je tolik mladých lidí, kteří jsou ochotni jít do politiky bez ohledu na to, jaká ta politika ve skutečnosti je," řekla pak primátorka Prahy Adriana Krnáčová a dodala, že na magistrátu počítá se stážemi pro mladé lidi.

Na palubě se kromě mnoha politiků, třeba Pavla Teličky a Karly Šlechtové, která k parníku přijela v helmě a na koloběžce, objevil také Marek Prchal, autor kampaně hnutí ANO.

Tácy s koblihami od Agrofertu
Tácy s koblihami od Agrofertu | Foto: Lukáš Prchal

Nebo žokej Josef Váňa. Ten mladým popřál hodně štěstí a dodal: "Teď je to zřejmě na vás, mladejch, abyste to tady po panu předsedovi vzali do rukou a šlo to tím směrem, který si on myslí, že razí."

"Jsem nespokojena se současnou situací, kdy spousta mladých rezignovala, popřípadě ignoruje cokoli, co má s politikou něco společného," říká o svém vstupu do mládežnické organizace Kateřina Reiblová, předsedkyně Mladého ANO.

Andreje Babiše považuje za zajímavou osobnost. A říká například to, že by byl ministr financí sám proti sobě, kdyby ovlivňoval média, která vlastní, a proto v něj má v tomto ohledu důvěru.

Cíl plavby: pražská Trója.
Cíl plavby: pražská Trója. | Foto: Lukáš Prchal

"Mladé ANO nemá sloužit primárně jako líheň pro ANO, je to organizace pro mladé lidi, kteří se chtějí nějak prosadit. Chceme znovu dostat českou mládež na mapu Evropy," dodává Martin Lukas, který dělá mediálního analytika pro hnutí ANO a je jedním ze zakládajících členů mládežnické organizace.

Loď Šumava pak po několika proslovech dalších politiků zakotvila v Troji, členové ANO vystoupili z lodi a shromáždili se u kotviště. "Na co se čeká?" ptali se jedni. "Asi na Babiše," odpovídali druzí. "A řekl mu někdo, že má vystoupit?" ozvalo se.

Pak všichni vyrazili k místu, kde na mladé politiky a ty, kdo pod Trojský zámek k Vltavě na setkání s ANO dorazili, čekalo občerstvení - samozřejmě od firem Agrofertu. "Jsme idealisté, ale nevidím v tom žádný problém. S tím jsem do toho vstupoval," dodal Martin Lukas.

Placka Mladého ANO
Placka Mladého ANO | Foto: Lukáš Prchal
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Babiš nemá s Kulhánkem jako případným ministrem zahraničí problém. Ve čtvrtek se sejde i se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) nemá problém s kandidátem ČSSD na ministra zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD). Řekl to ve středu Rádiu Z. Prezident Miloš Zeman přijme Kulhánka ve čtvrtek na zámku v Lánech. Kulhánek má ve funkci nahradit odvolaného Tomáše Petříčka (ČSSD). Dosud svou nominaci nechtěl komentovat s tím, že se k ní vyjádří až po schůzi se Zemanem.

Spolupráce by podle Babiše mohla být ještě lepší než s jeho předchůdcem v čele české diplomacie Tomášem Petříčkem (ČSSD). Ve čtvrtek ráno se chce premiér s Kulhánkem sejít, řekl novinářům. "Budeme diskutovat o zahraniční politice," řekl Babiš. Dodal, že Kulhánka považuje za pracovitého a slušného člověka.

Kulhánek je dlouhodobým Hamáčkovým spolupracovníkem. Zastával také pozici náměstka pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální na ministerstvu zahraničí v době, kdy úřadu šéfoval Zaorálek. Náměstkem byl také na ministerstvu obrany. Kulhánek studoval mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově v Praze, magisterský titul má z washingtonské Georgetown University.

Po Kulhánkově nástupu na ministerstvo vnitra média upozornila na jeho angažmá v čínské společnosti CEFC Europe, kam nastoupil po odchodu z ministerstva zahraničí. Experti oslovení Hospodářskými novinami to vnímali jako bezpečnostní riziko. "V minulosti jsem působil ve firmě jako externí konzultant a mimo jiné jsem se věnoval analýze investičních projektů a regulačnímu prostředí v EU," řekl k tomu tehdy Kulhánek.

Zdroj: Domácí
před 27 minutami

Irská komise prošetřuje Facebook kvůli únikům osobních dat uživatelů

Irská Komise pro ochranu dat (DPC) začala vyšetřovat americkou internetovou společnost Facebook v souvislosti s rozsáhlým únikem osobních údajů uživatelů. Komise oznámila, že zkoumá, zda firma neporušila pravidla Evropské unie na ochranu soukromí.

Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevily soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození.

DPC uvedla, že se v souvislosti s touto zprávou obrátila na firmu Facebook. Dodala, že na základě informací, které od ní získala, dospěla k názoru, že mohlo dojít k porušení pravidel EU na ochranu soukromí, jež jsou známá pod zkratkou GDPR (General Data Protection Regulation). DPC je v EU hlavním regulátorem firmy Facebook, protože evropské ústředí podniku se nachází v Irsku.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Prokuratura v Minnesotě vznese obvinění ze zabití vůči policistce, která v neděli postřelila černocha Wrighta. Hrozí jí až deset let vězení

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Futsalisté na Euro po porážce v Polsku nepostoupili

Čeští futsalisté se na mistrovství Evropy v příštím roce neprobojovali. Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna v závěrečném šestém utkání kvalifikace prohráli v Polsku 5:8 a ve čtyřčlenné skupině obsadili nepostupové třetí místo.

Po domácí remíze 3:3 s Polskem z minulého týdne potřeboval český celek k přímému postupu na šampionát zvítězit. Hosté, kteří byli mírným favoritem, začali náporem a už ve třetí minutě otevřel skóre s pomocí tyče Janovský. Poláci třemi góly otočili stav, ale ještě do pauzy srovnali David Drozd s Koudelkou.

Na začátku druhé dvacetiminutovky Seidlerova přízemní střela překvapivě zapadla do sítě a Češi znovu vedli. Poté ale začal zářit polský střelec Leszczak, který během minuty obrátil skóre. V 37. minutě z penalty zkompletoval hattrick a hosté už na zvrat neměli. Leszczak se nakonec pár sekund před závěrečným hvizdem dočkal čtvrté branky v zápase.

Český tým si ve skupině připsal dvě kontumační výhry 5:0 nad Norskem, v dalším průběhu už ale nezvítězil. Svěřenci trenéra Neumanna nenavázali na překvapivý postup na letošní mistrovství světa, které bude hostit Litva.Další zprávy