Místopředsedkyně antimonopolního úřadu končí. I kvůli vazbám na obžalovaného Švachulu

Eva Kubišová jako místopředsedkyně ÚOHS měla v gesci dohled nad veřejnými zakázkami za stamiliardy. Nyní ve funkci skončí. Poté, co HN a Aktuálně.cz upozornily, že ji policie podezřívá z manipulací rozhodování úřadu společně s někdejším politikem ANO Jiřím Švachulou. Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna chtěl nejdříve počkat na konec prověřování. Nyní oznámil, že Kubišová kvůli své nízké kredibilitě odchází.
Eva Kubišová společně s někdejším šéfem ÚOHS Petrem Rafajem. Z korupce policie podezřívá oba. Nikoho ale neobvinila.
Eva Kubišová společně s někdejším šéfem ÚOHS Petrem Rafajem. Z korupce policie podezřívá oba. Nikoho ale neobvinila. | Foto: uohs.cz

Je to čtvrt roku, co po sérii korupčních podezření rezignoval šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj. Nyní je jasné, že z ÚOHS odejde i jeho pravá ruka a také místopředsedkyně pro veřejné zakázky Eva Kubišová.

HN a Aktuálně.cz už upozornily, že i Kubišovou - stejně jako Rafaje - policie podezřívá z manipulování rozhodnutí úřadu, který dohlíží třeba na regulérnost veřejných tendrů za stamiliardy korun. Ani po téměř třech letech nikoho neobvinili. Zato ale shromáždili odposlechy a zprávy, z nichž je patrné, že Kubišová byla v blízkém kontaktu s někdejším vlivným politikem ANO Jiřím Švachulou, dnes obžalovaným z manipulací zakázek. A mimo jiné s ním dle detektivů řešila interní rozhodování svého úřadu. Kubišová podezření odmítá.

Nový předseda antimonopolního úřadu Petr Mlsna při nástupu do čela úřadu mluvil o tom, že je třeba po Rafajově éře obnovit kredibilitu úřadu. K dotazům na setrvání Kubišové ve funkci ale před měsícem HN a Aktuálně.cz řekl, že se "nebude řídit podle novinových článků" a chce počkat na konec policejního prověřování. Výstupy sekce veřejných zakázek, kterou vede Kubišová, rovněž označil za "poměrně kvalitní".

Nyní ale mluví jinak. "Její působení dopadalo na kredibilitu úřadu. Je také třeba sekci veřejných zakázek znovu nastartovat. Běžela za agendou - byla spíše reaktivní než proaktivní. Budeme se nyní snažit, aby zadavatelé jasně dopředu věděli, co je pro úřad nepřijatelné," uvedl Mlsna. Kubišová podle něj končí po vzájemné dohodě a její práce si váží.

Jméno nástupce Kubišové prozradit nechce. Nicméně podle Mlsny se bude jednat o člověka zevnitř úřadu a nastoupit by měl od července. Tehdy také dosavadní šéfka oddělení ve funkci skončí. Dle zdrojů redakcí by její pozici mohli obsadit ředitelé odborů veřejných zakázek Michal Kobza nebo Markéta Dlouhá.

Eva Kubišová se před rokem proti nařčením, že nelegálně spolupracovala se Švachulou, ohradila. "Pan Švachula rozhodně nic podobného nedělal, příště mi nevolejte," reagovala a položila telefon. Nynější prosbu o vyjádření ke svému konci ve funkci odmítá. "Nezlobte se, nebudu s vámi mluvit," reagovala.

Petr Mlsna při nástupu do funkce slíbil, že vedení úřadu si požádá o bezpečnostní prověrky na stupeň tajné. Při procesu získání zmíněného osvědčení od Národního bezpečnostního úřadu tajné služby podrobně prověřují i kontakty žadatele a právě ty mohou být důvodem k neudělení prověrky. Kubišová se před měsícem k tomu, zda si o prověrku už požádala, odmítla vyjádřit.

Mlsna reportérům v únoru sdělil, že nahradí prvního místopředsedu úřadu Hynka Broma, jediného člena vedení, který v policejním prověřování dle zjištění redakce nefiguruje. Ten tvrdí, že odchází na vlastní žádost. "Moje rodina bydlí mimo Brno. Řeším, jak se k ní přiblížit. Dohodl jsem se, že budu končit k 31. březnu," uvedl Brom. Dle informací redakce ho nahradí jeho podřízený Kamil Nejezchleb.

Poslední místopředseda antimonopolního úřadu Petr Solský, dohlížející na sekci legislativy a veřejné regulace, ve funkci dle Mlsny zůstává. Solský má prověrku na stupeň tajné, ovšem i o něho se zajímali vyšetřovatelé. Policejní materiály jsou ovšem výrazně tenčí než v případě Rafaje a Kubišové. 

Kdo zhodnotí jaderný tendr?

To, jak tehdejší Rafajův úřad posuzuje veřejné zakázky, loni kritizoval Liberecký a Ústecký kraj, jejichž zakázky prý ÚOHS posuzoval svévolně. Výměna Kubišové je sledovaná také proto, že její sekce nejspíše bude v prvním stupni hodnotit, zda stát podle zákona vypsal připravovaný tendr na dostavbu Dukovan za minimálně 200 miliard korun. A v krajním případě může tendr zrušit. V odvolacím stupni to má ze zákona svěřeno přímo předseda úřadu Petr Mlsna, favorit prezidenta Miloše Zemana, který je zastáncem dostavby jádra ruským Rosatomem. 

Polostátní obr ČEZ požaduje, aby se tendr odehrál mimo mantinely zákona o veřejných zakázkách. Podle dřívějšího zjištění Aktuálně.cz původně Kubišová za antimonopolní úřad v roce 2018 varovala, že se tento způsob výběru dodavatele zakázky může střetnout se zákonem.

Na zasedání Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů (SVVJN) - který tendr připravoval - tehdy donesla seznam judikátů Soudního dvora Evropské unie, u něhož se v podobných případech pokoušely jiné státy bránit proti rozhodnutí EU. Dle Kubišové zamítavé verdikty dokazovaly vysoké riziko, že její vlastní úřad či Evropská komise tendr nakonec smetou. Redakce má její soupis k dispozici. 

Loni ale už Kubišová redakci tvrdila, že si na to nevzpomíná. "To já vůbec nevím, že bychom se v tom nějak angažovali," uvedla Kubišová. ÚOHS vydal oficiální stanovisko, v němž využití výjimky ze zákona za určitých okolností připouští.

Detektivové: Rafaj Kubišové zadával nezákonné pokyny, jak má rozhodnout

Eva Kubišová - stejně jako Rafaj - měla v březnu 2019, tedy v době razií spojených s kauzou policií nazvanou Stoka, domovní prohlídku. Vyšetřovatelé na základě odposlechů pracují s verzí, že zatímco tehdejší předseda Petr Rafaj měl poslední slovo v druhém (odvolacím) stupni rozhodování, u místopředsedkyně si dle detektivů zajišťoval verdikty podle svých představ v prvním stupni. Navzdory tomu, že do nich ze zákona nesměl zasahovat.

"Rafaj zadává Kubišové svoje nezákonné pokyny, jak má být v jednotlivých řízeních rozhodnuto. Kubišová následně uděluje pokyny svým podřízeným tak, aby v plné míře vyhověla zadáním Rafaje," popsali detektivové v dokumentech, které mají redakce HN a Aktuálně.cz k dispozici. Kubišová své působení na úřadě komentovat odmítá, redakci pokládá telefony.

Kubišová a Rafaj

  • Eva Kubišová na úřadě působí od roku 1995 a prošla řadou funkcí.
  • Rafaj ji na post místopředsedkyně pro oblast veřejných zakázek posadil v roce 2011. Post zastávala až do roku 2015. Poté ji na příkaz Rafaje nahradil Josef Chýle, dnes rovněž policií podezřívaný z korupce. Svou vinu odmítá.
  • Kubišová následně přešla na post Rafajovy ředitelky kabinetu a byla tak jeho nejbližší spolupracovnicí.
  • V lednu 2018, po odchodu Chýleho z ÚOHS, ji Rafaj opět jmenoval místopředsedkyní pro veřejné zakázky. V gesci tak mimo jiné měla i miliardový tendr na mýto, který Rafaj dle policie ovlivňoval.
  • "A to tím směrem, aby došlo prostřednictvím Rafaje ke zrušení zakázky či k takovému časovému oddálení, kdy by již nebylo možné v řádné době vyhlásit vítěze tendru, a nová smlouva na mýtný systém by musela být opětovně uzavřena s firmou Kapsch," vyplynulo policistům ze sledování. Společně s Rafaje podezřívají i Kubišovou.
  • Oblast veřejných zakázek čelí dlouhodobě kritice expertů. V roce 2016 například Rafaj zavedl poplatek 10 tisíc korun za podání podnětu veřejností. Ten posléze zrušil Ústavní soud. K odchodu Rafaje loni vyzvaly Liberecký a Ústecký kraj, jejichž zakázky prý ÚOHS posuzoval svévolně. 

Evu Kubišovou policie podezírá nejen z toho, že s Rafajem ovlivňovala mediálně známý tendr na mýtný systém. Místopředsedkyně zodpovědná za regulérnost veřejných zakázek za miliardy udržovala dle vyšetřovatelů nadstandardní vztahy s vlivným expolitikem za ANO Jiřím Švachulou. Ten se dnes před soudem hájí proti obvinění ze stamilionových manipulací veřejných zakázek, na jejichž regulérnost naopak Kubišová dohlíží.

Podle policie Švachula s Kubišovou řešil například brněnský dopravní podnik, který dnes vede Miloš Havránek, rovněž policií podezíraný z korupce. "Jsou zdokumentovány schůzky Švachuly s Havránkem, Rafajem a následně Kubišovou, kdy se lze domnívat, že prostřednictvím Jiřího Švachuly mohou být mimo jiné zjišťovány skutečnosti ve vztahu k zadávání veřejné zakázky DPMB, a. s. (brněnský dopravní podnik, pozn. red), či správního řízení vedeného na ÚOHS," popisují vyšetřovatelé.

Krom ovlivňování veřejných zakázek se dle kriminalistů Jiří Švachula pokoušel z antimonopolního úřadu získávat neveřejné informace. Policisté například zmonitorovali komunikaci, kterou ilustrují, jak v tomto směru dnes obžalovaný expolitik místopředsedkyni Kubišovou úkoloval ve věci získání dokumentů ohledně fúze mediální skupiny Mafra ze svěřenského fondu Andreje Babiše s časopiseckým vydavatelstvím Bauer Media.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Škola chce pokračovat ve sporu s dívkou, které nedovolila při vyučování nosit hidžáb

Pražská střední zdravotnická škola chce pokračovat v soudním sporu se studentkou, která chtěla při výuce nosit muslimský šátek hidžáb. Proti pravomocnému zastavení řízení podala škola dovolání k Nejvyššímu soudu. Uvedla to ve čtvrtek Česká televize, které to potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 10 Andrea Tauberová. Škola muslimské dívce nedovolila nosit hidžáb při vyučování v roce 2013, dívka se bránila žalobou, kterou ale loni v dubnu stáhla.

O pravomocném zastavení řízení rozhodl v lednu Městský soud v Praze. Mladá žena stažení své žaloby zdůvodnila obavami z nenávistných útoků. Škola ale s ukončením sporu nesouhlasí a chce, aby o něm znovu rozhodoval obvodní soud. "Dovolání podala žalovaná střední zdravotnická škola," uvedla Tauberová. Podání dovolání ČT potvrdil také advokát školy Radek Suchý, který zdůraznil, že Nejvyšší soud bude rozhodovat pouze o pokračování řízení, nikoliv o samotném sporu.

Somálská dívka uváděla, že opustila pražskou Střední zdravotnickou školu v Ruské ulici, když ji ředitelka v září 2013 vyzvala, aby si při teoretické výuce sundala hidžáb, kterým si muslimské ženy zahalují vlasy, krk a ramena. V roce 2016 dívka školu zažalovala, domáhala se omluvy a 60 000 korun. U obvodního soudu ani Městského soudu v Praze se žalobou neuspěla.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Někteří účastníci Českých lvů mohli porušit protiepidemická opatření, prověří to správní orgán

Pět účastníků březnového vyhlášení filmových cen Český lev mohlo porušit vládní opatření zavedená kvůli koronavirové pandemii. Policisté je oznámili správnímu orgánu, sdělil mluvčí Jan Rybanský. Po skončení ceremoniálu v pražském Rudolfinu se na sociálních sítích objevily fotografie, na kterých umělci postávají v těsných hloučcích kolem stolků před budovou, kouří a povídají si. Nemají na sobě respirátory ani nanoroušky.

Policisté se o případu dozvěděli z médií, začali poté kauzu prověřovat. "Policisté prověřování celé události ukončili a zadokumentovali. Následně pět osob oznámili příslušnému správnímu orgánu pro možné porušení vládních nařízení k dořešení," uvedl Rybanský. Dodal, že jejich jména policie nemůže zveřejnit.

Na ceremoniálu platila přísná opatření. Všichni, kdo se večera v Rudolfinu chtěli zúčastnit, museli podstoupit PCR test na covid-19 a museli mít nasazený respirátor. "Jako pořadatelé však ručíme pouze za průběh akce uvnitř prostor konání, nikoliv za dění venku. Situace, která nastala, nás samozřejmě mrzí," řekl prezident České filmové a televizní akademie Ivo Mathé serveru SeznamZprávy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 23 minutami

Babiš přijal nového slovenského premiéra Hegera

Premiér Andrej Babiš v Kramářově vile přivítal předsedu slovenské vlády Eduarda Hegera, pro kterého jde o první zahraniční cestu od nástupu do funkce.

Už dopoledne Hegera přijal prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech. Po setkání uvedl mluvčí Jiří Ovčáček na Twitteru, že státníci ocenili výborné vzájemné vztahy, shodli se o důležitosti spolupráce v rámci visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) a hovořili o ekonomické obnově po koronavirové pandemii.

Heger se odpoledne setká také s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a šéfem sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy