Místo 4 typů věznic jen 2, plánuje ministr Pavel Blažek

ČTK ČTK
8. 7. 2012 14:31
Nový ministr spravedlnosti doufá, že tak ušetří desítky milionů korun
Pavel Blažek na snímku z loňského roku.
Pavel Blažek na snímku z loňského roku. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nový ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) chce snížit počet typů věznic ze čtyř na dva. Doufá, že tím ušetří desítky milionů korun.

Řekl to v neděli v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce. Blažek chce také v příštích měsících vypsat zakázku na dodávku náramků pro domácí vězení. Její hodnota by mohla být kolem 25 milionů korun.

"My dnes máme čtyři druhy věznic. Bavíme se na ministerstvu o tom, že by ty druhy byly dva. (...) Myslíme si, že lze udělat ve stávajících věznicích i to, že se uvnitř rozdělí na různá oddělení podle toho, k čemu je kdo odsouzen," uvedl Blažek.

Dodal, že tyto kroky chce udělat co nejdříve. Podle něj se tak nejen ušetří, ale zjednoduší se také celý systém vězeňství.

Blažek také v pořadu řekl, že mu vadí, že soudy neukládají více trestů domácího vězení. "Nezbývá nám než trpělivě vysvětlovat, že i toto je trest," poznamenal ministr. Domácí vězení by přitom podle něj přineslo další úspory.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Agentura Fitch potvrdila rating Česka. Očekává, že se země s ekonomickými dopady vypořádá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.

Stabilní výhled podle agentury odráží očekávání, že se v Česu podaří díky přiměřené politické reakci absorbovat šok, který pandemie covidu-19 znamená pro domácí a zahraniční poptávku a že se česká ekonomika díky postupnému rušení protikoronavirových omezení a vakcinaci stabilizuje. Fitch odhaduje, že se na stavu hospodářství pozitivně projeví investice z fondů Evropské unie a vyzdvihuje silný český trh práce.

Podle české ministryně financí Aleny Schillerové není překvapením, že si ČR svou "skvělou pozici" v očích mezinárodních a nezávislých autorit bezpečně udržuje, míra veřejného zadlužení totiž zemi podle ní řadí mezi "nejdisciplinovanější ekonomiky" v EU.

Zdroj: ČTK
Další zprávy