Další oranžový hejtman požaduje smír se Zemanem, Sobotka chce odstup. Na tahu je ČSSD, reaguje Hrad

Radek Bartoníček Martin Ťopek Radek Bartoníček, Martin Ťopek
18. 10. 2016 10:33
Jako první začal po krajských volbách mluvit o přibližování k Miloši Zemanovi místopředseda strany Milan Chovanec (ČSSD). Hejtman Martin Netolický (ČSSD) se brzy připojil a volá po smíru s prezidentem. Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka se ale zatím tomuto "stesku po Hradu" brání. Sám Zeman, který z ČSSD vzešel, se smíru nebrání, ale na tahu jsou podle něj sociální demokraté.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Tomáš Škoda

Praha – Nejmladší hejtman za ČSSD Martin Netolický se připojil k dalším významným spolustraníkům, kteří po prohraných krajských a senátních volbách volají po tom, aby se sociální demokracie usmířila s Milošem Zemanem. Prezident přes svého mluvčího vzkázal, že je pro, ale míč je podle něj na straně ČSSD.

Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka se ale zatím tomuto "stesku po Hradu" brání. Navíc se shodou náhod zrovna v pondělí snažil jeho ministr a stranický spojenec Jiří Dienstbier o to, aby vláda nezaplatila Zemanovi náklady na jeho cestu na Rhodos. Tam se prezident nechal hostit Vladimirem Jakuninem, přítelem ruského prezidenta Vladimira Putina.

"Prezident Zeman přece vzešel z ČSSD a za jeho vedení straně vzrostly preference z osmi na 33 procent, když byl ve Strakově akademii jako předseda vlády. Spor, který s ním vznikl a přešel do osobní roviny, lze vždy nějak srovnat," sdělil HN hejtman Pardubického kraje Netolický, který patří ve svých 34 letech k nejúspěšnějším politikům sociální demokracie.

I přes prohru strany bude Netolický už podruhé hejtmanem, a jak upozorňuje, právě hejtmani mají se Zemanem dlouhodobě dobré vztahy.

Míč je na straně ČSSD

Jako první začal po krajských volbách mluvit o přibližování k Zemanovi místopředseda strany Milan Chovanec, který má k němu blízký vztah.

Jak známo, patřil společně s Michalem Haškem a Zdeňkem Škromachem ke skupince, která se sešla s prezidentem v Lánech v říjnu 2013 a řešila, co udělat s předsedou Sobotkou.

"Pan prezident Zeman je prezident vzešlý z ČSSD, je to levicový prezident a já s ním mám korektní vztahy. Osobně bych si přál, aby takto korektní vztahy panovaly i mezi panem prezidentem a celou sociální demokracií. Je v zájmu ČSSD, aby zavládla oboustranná vstřícnost," prohlásil Chovanec minulý týden a přidal se k němu i nejúspěšnější hejtman za ČSSD Jiří Zimola, který na jihu Čech volby vyhrál a bude hejtmanem už třetí volební období.

Chovanec, Zimola i další sice ujišťují, že nechtějí ohrozit pozici předsedy Sobotky před klíčovými volbami do sněmovny v příštím roce, přesto je evidentní, že ho dostávají do obtížné situace.

Sobotka se zatím vyjadřuje diplomaticky a snaží se držet si od Zemana odstup. "Nemyslím, že bychom příklonem k názorům Miloše Zemana mohli získávat nové voliče. Nejsem pro cesty časem, vracení se zpátky. Je potřeba podívat se dopředu," řekl Sobotka deníku Právo a poukázal na to, že ve volbách špatně dopadli i Zemanovi příznivci Michal Hašek a Zdeněk Škromach.

Šéf sněmovny Jan Hamáček, který má k Sobotkovi blízko, v pondělí HN řekl, že bude velmi záležet i na chování prezidenta k ČSSD.

"Případná podpora Miloši Zemanovi například při jeho možné kandidatuře na prezidenta by závisela mimo jiné na tom, zda prezident stojí o podporu strany, kterou on osobně či jeho nejbližší spolupracovníci permanentně kritizují," podotkl místopředseda Hamáček.

Dientsbier proti Zemanovi

Miloš Zeman podle pondělního vyjádření svého mluvčího Jiřího Ovčáčka dění v ČSSD sleduje a vnímá dva proudy, které v ní existují. "V případě úrovně vztahů s prezidentem je míč jednoznačně na straně ČSSD. Není tajemstvím, že pana premiéra obklopují lidé, kteří mají k panu prezidentovi negativní vztah. Ať už jde o šéfa poradců Vladimíra Špidlu, poradce Oto Novotného nebo Tomáše Prouzu," uvedl Ovčáček.

V době, kdy mluvčí tato slova říkal, rozhodovala právě Sobotkova vláda o věci, která znamenala další problém ve vztazích s prezidentem. Opakovaně totiž posuzovala, jestli proplatí nedávnou Zemanovu cestu na Rhodos, kde byl na proruské konferenci. Nakonec ji sice proplatila, ale ministr za ČSSD Jiří Dienstbier byl proti.

"Považuji za velmi sporné, aby vláda schválila cestu prezidenta na konferenci organizovanou člověkem, který je zařazen na sankčním seznamu kvůli ruské agresi vůči Ukrajině a okupaci Krymu," vysvětloval ministr, podle kterého tak Zeman poškozuje renomé České republiky.

Navzdory tomu je ale stále jasnější, že Dienstbier je v ČSSD v menšině a Sobotka bude nucen hledat způsob usmiřování s prezidentem. "Lepší vztah ČSSD s prezidentem je nezbytný. Třikrát podtrhuji, že pro budoucnost strany je důležitý předseda Sobotka a dobré vztahy s prezidentem republiky," dodává Netolický.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice zůstává zčásti zavřená. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Směr na Prahu byl po 11:00 zprůjezdněn, směr na Strakonice bude kvůli odstraňování následků nehod a uklízení vozovky zavřený do odpoledních hodin.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu i na Strakonice se vytvořily na dálnici kolony, zavřený úsek mohou řidiči objet, ve směru na Strakonice je možné sjíždět na 18. kilometru na Mníšek pod Brdy nebo na 21. kilometru u Kytína.

Zdroj: ČTK
Další zprávy