Vláda přes odpor některých ministrů schválila Zemanovu cestu na Rhodos

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 17. 10. 2016 11:05
Vláda schválila zprávu o cestě prezidenta Zemana na Rhodos, a proplatí mu tak výdaje 300 tisíc, které za cestu kancelář zaplatila. Část ministrů ze všech tří koaličních stran ale ruku nezvedla a byla zásadně proti. "Cesta byla schválena. Já jsem si nicméně podržel své negativní stanovisko," řekl Aktuálně.cz ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) a dodal, že prezidentovu cestu odmítl podpořit, aby tak dal najevo svůj symbolický postoj. "Mé hlasování je výrazem k zahraničněpolitickým prioritám," dodal. "Nemám chuť se k tomu vyjadřovat," reagoval ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), který byl také proti. Zeman se na Rhodu účastnil konference pořádané prokremelským oligarchou Jakuninem.
Foto: Tomáš Škoda

Praha – Vláda devíti hlasy schválila cestu Miloše Zemana na konferenci pořádanou prokremelským oligarchou Vladimirem Jakuninem, jíž se prezident zúčastnil na přelomu záři a října na řeckém Rhodu. Kabinet v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) tak Hradu proplatí výdaje 300 tisíc, které za cestu zaplatil.

Část ministrů ze všech tří koaličních stran ale ruku nezvedla a byla zásadně proti. "Cesta byla schválena. Já jsem si nicméně podržel své negativní stanovisko," řekl Aktuálně.cz ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) a dodal, že prezidentovu cestu odmítl podpořit, aby tak dal najevo svůj symbolický postoj. "Mé hlasování je výrazem k zahraničněpolitickým prioritám," dodal.

Očekával bych, že prezident a bývalý prezident členské země EU budou v současné době zdrženlivější v přístupu k Rusku, říká novinář Ondřej Kundra.
6:14
Očekával bych, že prezident a bývalý prezident členské země EU budou v současné době zdrženlivější v přístupu k Rusku, říká novinář Ondřej Kundra. | Video: Filip Horký

"Nemám chuť se k tomu vyjadřovat," reagoval ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), který byl také proti.

A ruku nezvedl ani ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), který už minulý týden prohlásil, že sám už na předchozím jednání kabinetu požádal, aby o bodu byla před hlasováním vedena rozprava. "Považuji za velmi sporné, aby vláda schválila cestu prezidenta na konferenci organizovanou člověkem, který je zařazen na sankčním seznamu kvůli ruské agresi vůči Ukrajině a okupaci Krymu. Relativizuje to podle mne zahraničněpolitické postoje nejen České republiky, ale i Evropské unie," vysvětlil.

Dienstbierův krok není moc překvapivý, nicméně přichází ve chvíli, kdy je část sociálních demokratů odhodlána uzavřít s prezidentem Zemanem smír. Podle informací Aktuálně.cz s postojem tří ministrů souhlasil i premiér Bohuslav Sobotka, který nakonec hlasoval pro schválení, protože si nechce komplikovat svou už tak komplikovanou pozici a vztah s prezidentem.

Schválení bodu podpořil i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), jehož resort zprávu formálně předkládá. "Pan ministr Zaorálek pro to ruku zvedne. Bylo by směšné, kdyby to neudělal, protože my jako ministerstvo zahraničí to formálně předkládáme," řekla Aktuálně.cz mluvčí resortu Michaela Lagronová. Zaorálka, který je v pondělí v Lucembursku, bude na vládě zastupovat politický náměstek Lukáš Kaucký.

Naopak vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) prezidentovu cestu už minulý týden sice kritizoval, pro schválení zprávy ale hlasoval. "Samozřejmě to, s jakými lidmi tam byl, je dost divné. Ale myslím si, že by to byla klukovina to teď už neschválit," řekl Bělobrádek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy