Minulost soudců v KSČ se bude zveřejňovat, řekl soud

ČTK ČTK
5. 12. 2011 14:00
Soudy tak budou muset žadatelům poskytovat informace o komunistické minulosti souců
Po závěrečných řečech soudci jednání přerušili a odešli se radit.
Po závěrečných řečech soudci jednání přerušili a odešli se radit. | Foto: Jan Langer

Brno - Nejvyšší správní soud (NSS) se podvolil ústavním soudcům a v dlouhém sporu o poskytování údajů o komunistické minulosti soudců vyhověl kasační stížnosti právního aktivisty Tomáše Peciny.

Uznal tím, že informace o členství soudců v předlistopadové KSČ musejí žadatelům poskytovat i jednotlivé soudy, nejen ministerstvo spravedlnosti. Spor má jen symbolický význam, protože informace o všech soudcích už právě ministerstvo spravedlnosti v lednu zveřejnilo.

Ústavní soud (ÚS) loni průlomovým verdiktem přiznal Pecinovi právo na informace o stranické minulosti soudců Vrchního soudu v Olomouci.

NSS však ani poté Pecinovi nevyhověl a jeho kasační stížnost letos v dubnu zamítl. Argumentoval tehdy tím, že jednotlivé soudy nemají údaje o stranické minulosti soudců k dispozici, a nejsou tedy povinným subjektem podle informačního zákona.

ÚS se proto nedávno zabýval Pecinovým případem znovu a nařídil NSS, aby jeho stížnosti vyhověl. Pokud prý soudy informace nemají, musejí si je opatřit.

Soudce NSS Petr Průcha před dvěma týdny avizoval, že jeho senát musí nový nález ústavních soudců nejprve důkladně prostudovat.

"Budeme se muset vypořádat s tím, jak vyložit ustanovení zákoníku práce, které říká, že zaměstnavatel nesmí vyžadovat tyto informace (o členství v KSČ). Musíme to prostudovat a budeme hledat řešení," řekl tehdy Průcha.

Nakonec však brzy následovalo nové rozhodnutí. Ačkoliv soud zatím nezveřejnil odůvodnění, z výroku je zřejmé, že se podřídil ústavním soudcům a vyhověl Pecinovi.

Nálezy jsou závazné pro všechny

NSS v minulosti dospěl k závěru, že jednotlivé soudy jako zaměstnavatelé nesmějí od soudců požadovat údaje o jejich stranické minulosti. Provinili by se tak proti zákoníku práce. Naopak informacemi disponuje ministerstvo spravedlnosti, které by je také podle NSS mělo poskytovat.

Ústavní soud ve svém posledním nálezu zdůraznil, že nálezy ÚS jsou závazné pro všechny a není možné, aby je soudy nerespektovaly.

"Kdyby taková cesta byla přípustná, tak by si Ústavní soud s Nejvyšším správním soudem oním ping-pongem tyto kauzy předával. A to je v právním státě naprosto vyloučené," řekl při posledním vyhlašování ústavní soudce Miloslav Výborný.

Pecina už stranickou minulost olomouckých soudců dávno zná. Celý spor, který trvá už asi čtyři roky, tím ale zřejmě ještě nekončí.

Pecina: spor stále nekončí

Justice musí spor o informace dotáhnout až do konce. Z Pecinova blogu Paragraphos navíc vyplývá, že aktivista usiluje o zadostiučinění za průtahy.

Svůj průlomový nález ÚS vyhlásil loni koncem roku. Uvedl v něm, že údaje o členství soudců v KSČ před rokem 1989 jsou důležitým podkladem pro veřejnou diskusi občanské společnosti o nestrannosti a nezávislosti justice. Proto nejsou jen soukromou věcí soudců.

Někdejší členství v KSČ prý může dosud ovlivňovat myšlení dnešních soudců. Údaje v reakci na nález ÚS zveřejnilo ministerstvo spravedlnosti. Objevilo se v nich několik chyb, které úřad musel opravit.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Bývalý šéf Interpolu dostal 13,5 roku vězení, Čína ho viní z braní úplatků

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun), informovala agentura Reuters.

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy