Ministr zamítl účast odborů v senátu k Červíčkovi

ČTK ČTK
18. 12. 2013 8:25
Ministerstvo vnitra žádost odborů zamítlo s vysvětlením, že byla formálně nesprávná
Dvojvládí v policii.
Dvojvládí v policii. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Nezávislý odborový svaz (NOS), otevřeně podporující Martina Červíčka ve funkci policejního prezidenta, chtěl mít zástupce v rozhodčím senátu, který bude ve správním řízení přezkoumávat Červíčkovo jmenování do čela policie.

Ministerstvo vnitra však žádost odborů zamítlo s vysvětlením, že byla formálně nesprávná. Informuje o tom server lidovky.cz.

Ministr vnitra Martin Pecina na začátku prosince vrátil do služebního poměru Červíčkova předchůdce Petra Lessyho, čímž vzniklo dvojvládí v čele policie. Současný policejní prezident Červíček se funkce odmítl dobrovolně vzdát, takže ministerstvo zahájilo správní řízení, které by mělo rozhodnout, zda jeho jmenování do funkce bylo oprávněné. Senát ministerské poradní komise se sejde poprvé ve čtvrtek.

Zástupce v něm chtěl mít i Nezávislý odborový svaz, ale ministerstvo jeho žádost zamítlo. Nezaslal ji totiž předseda svazu Milan Štěpánek nebo někdo jiný z této odborové organizace, ale Červíčkův právní zástupce Josef Kopřiva.

"Právní zástupce jednoho člověka nemůže žádat o účast třetích osob na jednání. Je to formální záležitost," řekl serveru lidovky.cz mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák.

Odbory: Je to jen gesto

Podle šéfa odborů Štěpánka je však toto vysvětlení nesmyslné, protože Červíček je členem odborů a Kopřiva vystupuje jako jeho zmocněnec.

"Jestliže pan Červíček coby náš člen požádá o to, aby byl senát doplněn o někoho z odborů, tak na to má nárok. Jestliže ho v tomto řízení zastupuje advokát, tak veškeré jeho kroky neznamenají, že o to žádá advokát, ale že to žádá člověk, který ho zmocnil. To jsou základní právní věci, které je na vnitru asi minuly," prohlásil.

Ministerstvo vnitra na čtvrteční jednání zástupce všech tří policejních odborových organizací pozvalo, ale podle Štěpánka to je jen gesto. Jednání je totiž neveřejné, takže přímo u zasedání rozhodčího senátu odboráři být nemohou.

Nezávislý odborový svaz podporuje ve funkci Červíčka, naopak menší odborová organizace, Unie bezpečnostních složek, stojí za Lessym.

Lessyho propustil ze služebního poměru loni v srpnu tehdejší ministr Jan Kubice poté, co policejního prezidenta obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů. Lessy údajně nechal uniknout do médií negativní informace o náměstkovi krajského policejního ředitelství ve Zlíně Jaroslavu Vaňkovi. Obvodní soud však následně Lessyho zprostil viny, odvolací pražský městský soud pak trestní řízení zcela zastavil s argumentem, že ve stejné věci již bylo rozhodnuto v kázeňském řízení.

Zasáhnout do kauzy však může ještě nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman s případným dovoláním.

 

Právě se děje

Další zprávy