Ministr ocenil dozorce, který zachránil tonoucího mladíka

ČTK ČTK
8. 6. 2015 23:00
Udílení Cen ministra spravedlnosti pro příslušníky a občanské zaměstnance Vězeňské služby a Probační a mediační služby se letos konalo vůbec poprvé.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán: "Chceme ukázat, jak si vážíme práce všech pracovníků Probační a mediační služby a Vězeňské služby."
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán: "Chceme ukázat, jak si vážíme práce všech pracovníků Probační a mediační služby a Vězeňské služby." | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr spravedlnosti dnes ocenil dozorce z pardubické věznice Davida Rázla, který loni v létě pomohl oživit tonoucího mladíka.

Z ceremoniálu v pražské Staroměstské radnici si odnesla cenu také probační pracovnice Jana Staňková za to, že masáží srdce zachránila kolabujícího klienta. Týmem roku Vězeňské služby se stalo oddělení výkonu ochranných léčení v Opavě, kterým za 16 let jeho existence prošlo přes 700 odsouzených.

Udílení Cen ministra spravedlnosti pro příslušníky a občanské zaměstnance Vězeňské služby a Probační a mediační služby se letos konalo vůbec poprvé. Laureáty v jednotlivých kategoriích vybírala odborná komise, která posuzovala celkem 49 návrhů.

"Chceme ukázat, jak si vážíme práce všech pracovníků Probační a mediační služby a Vězeňské služby. Práce s lidmi na okraji společnosti je obtížná a důležitá - jednak musí ochraňovat společnost, jednak musí tyto lidi přivádět zpět do jejího lůna," uvedl ministr Robert Pelikán (za ANO).

Dozorce Rázl, který loni v červnu zachraňoval sedmnáctiletého mladíka z rybníka u Lázní Bohdaneč, dnes řekl, že jednal automaticky. "Byl jsem tam s kolegou od policie, který chlapce vytáhl. Nejhorší jsou ti koukalové, co jenom radí," popsal situaci. Hoch mu prý později osobně poděkoval.

Se svou zachránkyní Staňkovou ze šumperského probačního střediska se po zotavení rovněž setkal klient, kterého pohotovým zásahem zachránila. "Bil se o život a je tady. Potkala jsem se s ním, ale vůbec si nepamatoval, co se mu stalo, měl amnézii. Museli mu to říct členové rodiny," zavzpomínala.

Příslušnicí roku se v řadách Vězeňské služby stala Michaela Alounková, která pracuje jako vedoucí oddělení prevence a stížností ve věznici Plzeň. V roce 2013 vyvedla dvě malé děti z hořícího domu a do příjezdu hasičů se pokoušela oheň sama zlikvidovat.

V kategorii tým roku Vězeňské služby se za opavskou věznicí umístila věznice Oráčov se svou výrobní halou, která zaměstnává přes 120 odsouzených. Třetí místo obsadil tým z oddělení léčby v rýnovické věznici, jenž pracuje s drogově závislými. Od roku 1999 jich oddělením prošlo 430. Nejúspěšnějším manažerem Vězeňské služby je ředitel valdické věznice Jiří Mach.

Ocenění za mimořádné zásluhy si odnesl vězeňský historik Aleš Kýr a Miroslav Scheinost, šéf Institutu pro kriminologii a sociální prevenci. Do síně slávy vstoupil dlouholetý ředitel Rejstříku trestů Zdeněk Krátkoruký.

 

Právě se děje

Další zprávy