Ministerští úředníci berou masáže. 60 tisíc za pololetí

Markéta Žižková, Tereza Šídlová
20. 2. 2012 12:04
Na položku za maséra narazilo Aktuálně.cz na ministerstvu školství. Platí ho však i jiné úřady
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Ani škrty a časy krize nevzaly českým úředníkům některé výhody, které pro mnohé mohou vypadat jako nedosažitelný luxus.

Řada českých ministerstev svým zaměstnancům poskytuje masáže přímo v budově úřadů. Například na resortu školství se za první pololetí za maséra utratilo 60 tisíc korun. Na ministerstvu zemědělství zase mají úředníci nárok až na dvanáct masáží za rok.

Masáž přímo "v domě" je nadstandard i z pohledu soukromé sféry.

Aktuálně.cz na výdobytky úředníků ze státních peněz narazilo, když se zabývalo aktivitami odvolaného Ladislava Bátory na ministerstvu školství.

Od Bátory k masážím

Brněnský aktivista Matěj Hollan ze satirické skupiny Žít Brno totiž před časem požádal o seznam všech materiálů, které mohl podepsat nebo parafovat právě Bátora. Po drobných obstrukcích ze strany úřadu mu nakonec ministerstvo seznam i vyžádané materiály dodalo.

Mezi desítkami materiálů s možným podpisem Bátory byl i následující dokument z konce ledna 2011: "Žádáme o uvolnění finančních prostředků v částce 60 000 Kč na příspěvky z Fondu kulturních a sociálních potřeb na masáže poskytované v budově ministerstva v prvním pololetí roku 2011."

V jiném se zase ministerstvo zavazuje zaplatit pětici zaměstnanců kartičky do luxusního pražského fitness centra Holmes Place.

"O tuto službu si řekli především zaměstnanci, vzhledem k celodenní práci u PC," vysvětluje poskytování masáží mluvčí ministerstva školství Radek Melichar.

"Rehabilitační masáže v budově MŠMT provozuje pan Karel Petrů, který tyto masáže provozuje na ministerstvu od roku 1998. Částka 60 000 Kč byla fakturována ministerstvu a následně byla odečtena z osobních účtů zaměstnanců, kteří využili služeb maséra," dodal.

Masáž ano, ale mimo úřad

Na ministerstvu zemědělství úřad zaměstnancům přispívá částkou 50 korun na jednotlivé masáže.

"Dle kolektivní smlouvy ministerstva zemědělství poskytuje příspěvek na masáže z Fondu kulturních a sociálních potřeb ve výši 50 Kč na jednu masáž, maximálně dvanáctkrát za rok," uvedl mluvčí Jan Žáček.

Škrty v režii vlády premiéra Petra Nečase snížily platy ve státní správě o deset procent už k začátku loňského roku. Některé zaměstnanecké výhody ale i po seškrtání zůstaly.

Úředníci, jejichž plat tvoří pevná složka a také často neprůhledné odměny, se právě z pohledu výhod nemají o moc hůř než zaměstnanci soukromého sektoru. Naopak podle rychlého průzkumu Aktuálně.cz mezi soukromými firmami mají tu výhodu, že za nimi maséři chodí až "do domu".

"Jedním z benefitů, které mohou dostat, jsou tzv. flexipasy. Sami si tak mohou vybrat, zda je použijí například na masáže, nebo na něco jiného," řekl mluvčí Telefóniky Hany Farghali. Flexipasy jsou určené na volnočasové aktivity, ať už ze sféry fitness, nebo kultury.

Ale například společnost Metrostav žádné takové výhody svým zaměstnancům neposkytuje. "Metrostav svým zaměstnancům masáže nedává. Poskytuje zdravotní péči - prohlídky apod. -, ale masáže ne," uvedl mluvčí Metrostavu František Polák.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy