Ministerští úředníci berou masáže. 60 tisíc za pololetí

Markéta Žižková, Tereza Šídlová
20. 2. 2012 12:04
Na položku za maséra narazilo Aktuálně.cz na ministerstvu školství. Platí ho však i jiné úřady
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Ani škrty a časy krize nevzaly českým úředníkům některé výhody, které pro mnohé mohou vypadat jako nedosažitelný luxus.

Řada českých ministerstev svým zaměstnancům poskytuje masáže přímo v budově úřadů. Například na resortu školství se za první pololetí za maséra utratilo 60 tisíc korun. Na ministerstvu zemědělství zase mají úředníci nárok až na dvanáct masáží za rok.

Masáž přímo "v domě" je nadstandard i z pohledu soukromé sféry.

Aktuálně.cz na výdobytky úředníků ze státních peněz narazilo, když se zabývalo aktivitami odvolaného Ladislava Bátory na ministerstvu školství.

Od Bátory k masážím

Brněnský aktivista Matěj Hollan ze satirické skupiny Žít Brno totiž před časem požádal o seznam všech materiálů, které mohl podepsat nebo parafovat právě Bátora. Po drobných obstrukcích ze strany úřadu mu nakonec ministerstvo seznam i vyžádané materiály dodalo.

Mezi desítkami materiálů s možným podpisem Bátory byl i následující dokument z konce ledna 2011: "Žádáme o uvolnění finančních prostředků v částce 60 000 Kč na příspěvky z Fondu kulturních a sociálních potřeb na masáže poskytované v budově ministerstva v prvním pololetí roku 2011."

V jiném se zase ministerstvo zavazuje zaplatit pětici zaměstnanců kartičky do luxusního pražského fitness centra Holmes Place.

"O tuto službu si řekli především zaměstnanci, vzhledem k celodenní práci u PC," vysvětluje poskytování masáží mluvčí ministerstva školství Radek Melichar.

"Rehabilitační masáže v budově MŠMT provozuje pan Karel Petrů, který tyto masáže provozuje na ministerstvu od roku 1998. Částka 60 000 Kč byla fakturována ministerstvu a následně byla odečtena z osobních účtů zaměstnanců, kteří využili služeb maséra," dodal.

Masáž ano, ale mimo úřad

Na ministerstvu zemědělství úřad zaměstnancům přispívá částkou 50 korun na jednotlivé masáže.

"Dle kolektivní smlouvy ministerstva zemědělství poskytuje příspěvek na masáže z Fondu kulturních a sociálních potřeb ve výši 50 Kč na jednu masáž, maximálně dvanáctkrát za rok," uvedl mluvčí Jan Žáček.

Škrty v režii vlády premiéra Petra Nečase snížily platy ve státní správě o deset procent už k začátku loňského roku. Některé zaměstnanecké výhody ale i po seškrtání zůstaly.

Úředníci, jejichž plat tvoří pevná složka a také často neprůhledné odměny, se právě z pohledu výhod nemají o moc hůř než zaměstnanci soukromého sektoru. Naopak podle rychlého průzkumu Aktuálně.cz mezi soukromými firmami mají tu výhodu, že za nimi maséři chodí až "do domu".

"Jedním z benefitů, které mohou dostat, jsou tzv. flexipasy. Sami si tak mohou vybrat, zda je použijí například na masáže, nebo na něco jiného," řekl mluvčí Telefóniky Hany Farghali. Flexipasy jsou určené na volnočasové aktivity, ať už ze sféry fitness, nebo kultury.

Ale například společnost Metrostav žádné takové výhody svým zaměstnancům neposkytuje. "Metrostav svým zaměstnancům masáže nedává. Poskytuje zdravotní péči - prohlídky apod. -, ale masáže ne," uvedl mluvčí Metrostavu František Polák.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

Německý ústavní soud odmítl stížnost rodičů, kteří nechtěli očkovat děti proti spalničkám

Německý ústavní soud ve čtvrtek zamítl podání několika rodičů proti povinnému očkování dětí proti spalničkám. Podle soudců je sice zásah do práv výrazný, je však ospravedlnitelný ochranou zdraví zranitelnějších osob, uvedla agentura DPA. Očkování proti spalničkám vyžadují v Německu jesle a školky.

Od března 2020 platí v Německu nařízení, že děti starší jednoho roku, které navštěvují jesle či jiná obdobná zařízení, musejí být očkované proti spalničkám. Výjimku mají pouze děti, které nemoc prodělaly, a děti, které se očkovat ze zdravotních důvodů nemohou. Rodiče musí splnění povinnost prokázat při zápisu. U dětí, které zařízení v době vydání nařízení již navštěvovaly, měli rodiče čas do konce letošního července, aby nechaly své dítě naočkovat. Za nesplnění povinnosti hrozí pokuta až 2500 eur (přes 61 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy