Milane, budeš ty peníze vracet? psal Topolánek. Policie na Klausově zvolení nic trestného nezjistila

Vojtěch Blažek Vojtěch Blažek
11. 10. 2016 5:30
Mirek Topolánek ve své knize Hlavně se z toho neposrat naznačil, že Václav Klaus prezidentskou volbu vyhrál díky korupci. Policisté v uplynulých týdnech znovu otevřeli spis, který už dříve vedli kvůli této dramatické volbě, v níž se objevilo vyhrožování i kulky v dopisech. "Úkol splněn. Necítil jsem se skvěle, protože jsem věděl, že ten pocit přejde," píše v knize Topolánek, jak se cítil po klíčovém hlasování. "Neodpustím si zlou větičku na závěr: A Milane, budeš ty peníze vracet?" napsal Topolánek. V úvahu teoreticky připadali dva Milanové – lobbista a Klausův přítel Milan Velek. A pak sociálnědemokratický poslanec Milan Urban.
Václav Klaus a Mirek Topolánek.
Václav Klaus a Mirek Topolánek. | Foto: ČTK

Praha – Když Mirek Topolánek na jaře vydal svou knihu pamětí, jedna pasáž upoutala pozornost státního zastupitelství. Byla to ta, v níž bývalý premiér naznačil, že Václav Klaus tehdy zvítězil i pomocí úplatků.

Policisté v uplynulých týdnech znovu otevřeli spis, který už dříve vedli kvůli této dramatické volbě, v níž se objevilo vyhrožování i kulky v dopisech. A nyní ho zase uložili do archivů s tím, že se k možné korupci neobjevily žádné nové důkazy. "Nebyly zjištěny důvody k pokračování v trestním řízení," potvrdil Jan Lelek, šéf státního zastupitelství pro Prahu 1.

Někdejší předseda ODS Topolánek ve vzpomínkách lehce vylíčil zákulisí prezidentské volby, v níž Klaus až ve třetím kole porazil ekonoma Jana Švejnara. Právě Topolánek měl tehdy Klausovi zajistit dost hlasů.

"Úkol splněn. Necítil jsem se skvěle, protože jsem věděl, že ten pocit přejde," popisuje v knize Topolánek, jak se cítil po klíčovém hlasování. "Neodpustím si zlou větičku na závěr: A Milane, budeš ty peníze vracet?" napsal expremiér v knize nazvané Hlavně se neposrat.

V úvahu teoreticky připadali dva Milanové – lobbista a Klausův přítel Milan Velek. A pak sociálnědemokratický poslanec Milan Urban. Topolánek po vydání knihy nechtěl říct, koho tím Milanem myslel.

Žádné informace z knihy se nepodařilo prokázat

Podle informací Aktuálně.cz si detektivové z nové Národní centrály proti organizovanému zločinu (její součástí je bývalá protikorupční policie) pozvali několik lidí na takzvané podání vysvětlení. Mimo jiné i právě Topolánka.

"Po provedeném úkonu trestního řízení nebyly zjištěny žádné skutečnosti, jež by potvrzovaly či prokazovaly informace uvedené v oné knize," řekl státní zástupce Lelek.

Lobbista Velek v červnu Hospodářským novinám řekl, že Topolánkovy „hloupé výklady nelze komentovat". A poslance Urbana z ČSSD expremiérova kapitola o prezidentské volbě pobavila: "Tehdy jsem byl místopředsedou ČSSD, je to úplná hloupost. O volbě Klause jsem nikdy ani neuvažoval."

Na druhou stranu by bylo překvapivé, kdyby policisté nyní, osm let po volbě, zjistili něco převratného. Pokud nemají korupci zmapovanou přímo při předávání peněz a podpořenou odposlechy, jako například v kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha z ČSSD, těžko se jim i přes všechna podezření podaří dostat případ k soudu.

Klaus získal 141 hlasů, nejnižší počet nutný ke znovuzvolení

Hlasování poslanců a senátorů o novém prezidentovi se zapsalo do historie jako jedno z nejvyhrocenějších. Mimochodem, právě po něm se politici dohodli, že napříště budou o prezidentovi rozhodovat lidé v přímé volbě.

Klausovi zastánci tehdy v parlamentu neměli dost hlasů, takže se snažili lovit mezi sociálními demokraty. Jejich šéf Jiří Paroubek ale prosadil veřejné hlasování místo anonymního. Klaus nakonec získal 141 hlasů, nejnižší počet nutný ke znovuzvolení na dalších pět let.

Ke Klausovu zvolení dopomohla například poslankyně Olga Zubová, členka Zelených, kteří Klause na Hradě nechtěli. Zubová ovšem na hlasování nedorazila, a tím snížila celkový počet hlasů nutných pro Klausovo vítězství.

Někteří poslanci a senátoři později líčili údajně divoké zákulisí volby. Poslancům Michalu Pohankovi a Evženu Snítilému z ČSSD později přišly v obálkách nábojnice. Lidovecký senátor zase vyprávěl, jak málem zkolaboval po výhrůžkách od neznámého muže: na toaletách na Pražském hradě na něj prý tento muž křičel, ať volí Klause – jinak že ponese důsledky.

Už tenkrát protikorupční detektivové všechny aktéry vyslechli. Ale nevypátrali, kdo za nátlakem stojí. Ani nezjistili nic o korupci.

 

Právě se děje

Další zprávy