Maturity o dva kroky vzad. Poslanci je zredukují

Jakub Novák
7. 9. 2012 19:53
Školský výbor se shodl na návrhu ministra Petra Fialy. Nemusí to být dobře
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pubescent, který se jednou provinil a za trest se musel vrátit zpět "ke kořenům". I když je předem jasné, že díky tomu lepší nebude, pouze se s ním některým možná bude lépe žít.

Přesně taková je situace státních maturit, na jejichž podobě pro příští dva roky se shodl školský výbor Poslanecké sněmovny.

"Státní maturity budou vycházet ze stejných katalogů jako letos, budou jednoúrovňové a pouze ze dvou předmětů - češtiny a volitelně cizího jazyka nebo matematiky," okomentovala dohodu školského výboru pro Aktuálně.cz Vlasta Bohdalová (ČSSD).

"Situace by se jenom zhoršovala, protože se zkoušky měly rozšiřovat - a už teď víme, že zkoušky by nebyly dobře připraveny," obhajoval návrh před poslanci školského výboru ministr školství Petra Fiala.

"Pokud neuděláme změny, o které vás prosím, byla by situace ještě horší," dodal s tím, že bychom měli testovat to, co umíme - to ve světle letošních maturit působí trochu paradoxně.

A jaká bude strategie schvalování této maturitní proměny?

Legislativně bude nová tvář maturit v příštích dvou letech ošetřena komplexním poslaneckým pozměňovacím návrhem, který přednese poslankyně Jaroslava Wenigerová (ODS) a který se připojí k projednávání návrhu zákona o rozpočtovém určení daní, jehož druhé čtení by mělo být na programu jednání poslanecké sněmovny někdy na konci října nebo v první polovině listopadu.

Ze státní maturitní zkoušky se minimálně v příštích dvou letech stane v podstatě jen stín původního - a z dnešního pohledu příliš ambiciózního - návrhu.

Otázkou potom je, zda takovou zůstane, nebo se změní.

Těžký návrat ke "starým pořádkům"

"Po redukci na jednu úroveň se potom bude už velmi špatně vracet zpět. Chci, aby v tom pozměňovacím návrhu zůstala otevřená vrátka, jinak ho nepodpořím," řekl pro náš deník další z členů výboru poslanec Walter Bartoš (ODS).

V rámci změn, které jednotná úroveň přinese, bude muset být zkouška nastavena tak, aby alespoň do určité míry zohlednila rozdílné úrovně studentů z různých typů škol. To znamená přidání otázek a celkové protáhnutí zkoušky.

Vyzkoušejte si: Jak byste uspěli u maturity z češtiny?

"Podle mých propočtů přijde prodloužení testů na 16 až 18 milionů korun," říká Bartoš a dodává, že navíc se zrušením dvou úrovní sjednotí učební dokumenty pro gymnaziální a negymnaziální úroveň do jedné - té nižší, která pro gymnazisty nebude dostatečně motivační.

Naopak Fiala mluví o výrazném ušetření. "Už jen navržené změny by měly ušetřit, podle Cermatu, 50 milionů korun," řekl poslancům.

Otázkou je, jaké náklady teď ponesou samotné školy.

Komu nová forma maturit ve skutečnosti prospěje? Studentům, školám nebo společnostem, které organizují různé druhy testování? Diskutujte na mé facebookové stránce.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy