Maturity o dva kroky vzad. Poslanci je zredukují

Jakub Novák
7. 9. 2012 19:53
Školský výbor se shodl na návrhu ministra Petra Fialy. Nemusí to být dobře
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pubescent, který se jednou provinil a za trest se musel vrátit zpět "ke kořenům". I když je předem jasné, že díky tomu lepší nebude, pouze se s ním některým možná bude lépe žít.

Přesně taková je situace státních maturit, na jejichž podobě pro příští dva roky se shodl školský výbor Poslanecké sněmovny.

"Státní maturity budou vycházet ze stejných katalogů jako letos, budou jednoúrovňové a pouze ze dvou předmětů - češtiny a volitelně cizího jazyka nebo matematiky," okomentovala dohodu školského výboru pro Aktuálně.cz Vlasta Bohdalová (ČSSD).

"Situace by se jenom zhoršovala, protože se zkoušky měly rozšiřovat - a už teď víme, že zkoušky by nebyly dobře připraveny," obhajoval návrh před poslanci školského výboru ministr školství Petra Fiala.

"Pokud neuděláme změny, o které vás prosím, byla by situace ještě horší," dodal s tím, že bychom měli testovat to, co umíme - to ve světle letošních maturit působí trochu paradoxně.

A jaká bude strategie schvalování této maturitní proměny?

Legislativně bude nová tvář maturit v příštích dvou letech ošetřena komplexním poslaneckým pozměňovacím návrhem, který přednese poslankyně Jaroslava Wenigerová (ODS) a který se připojí k projednávání návrhu zákona o rozpočtovém určení daní, jehož druhé čtení by mělo být na programu jednání poslanecké sněmovny někdy na konci října nebo v první polovině listopadu.

Ze státní maturitní zkoušky se minimálně v příštích dvou letech stane v podstatě jen stín původního - a z dnešního pohledu příliš ambiciózního - návrhu.

Otázkou potom je, zda takovou zůstane, nebo se změní.

Těžký návrat ke "starým pořádkům"

"Po redukci na jednu úroveň se potom bude už velmi špatně vracet zpět. Chci, aby v tom pozměňovacím návrhu zůstala otevřená vrátka, jinak ho nepodpořím," řekl pro náš deník další z členů výboru poslanec Walter Bartoš (ODS).

V rámci změn, které jednotná úroveň přinese, bude muset být zkouška nastavena tak, aby alespoň do určité míry zohlednila rozdílné úrovně studentů z různých typů škol. To znamená přidání otázek a celkové protáhnutí zkoušky.

Vyzkoušejte si: Jak byste uspěli u maturity z češtiny?

"Podle mých propočtů přijde prodloužení testů na 16 až 18 milionů korun," říká Bartoš a dodává, že navíc se zrušením dvou úrovní sjednotí učební dokumenty pro gymnaziální a negymnaziální úroveň do jedné - té nižší, která pro gymnazisty nebude dostatečně motivační.

Naopak Fiala mluví o výrazném ušetření. "Už jen navržené změny by měly ušetřit, podle Cermatu, 50 milionů korun," řekl poslancům.

Otázkou je, jaké náklady teď ponesou samotné školy.

Komu nová forma maturit ve skutečnosti prospěje? Studentům, školám nebo společnostem, které organizují různé druhy testování? Diskutujte na mé facebookové stránce.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Místo po Ferim na pražské kandidátce obsadí za TOP 09 starosta Prahy 6 Kolář

Místo na pražské kandidátce Spolu do podzimních sněmovních voleb, které se uvolnilo po bývalém poslanci TOP 09 Dominiku Ferim, obsadí starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Rozhodl o tom dnes výkonný výbor TOP 09, který zasedl v Jihlavě. ČTK to sdělil mluvčí strany Vladan Vaněk. Na pražské kandidátce koalice Spolu, kterou tvoří ODS s lidovci a TOP 09, byl Feri původně na čtvrtém místě a Kolář na devátém. Feri koncem května rezignoval na svůj mandát i na členství v TOP 09 poté, co ho několik žen obvinilo ze sexuálního obtěžování a násilí. Odmítl, že by se dopustil sexuálního násilí, omluvil se ale za nevhodné či nepatřičné chování. Případem se zabývá policie.

V čele pražské kandidátky koalice Spolu stojí předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Dvojkou je starostka Prahy 2 Jana Černochová a trojkou poslanec Marek Benda (oba ODS). Na devátém místě, kde byl původně Kolář, nyní bude radní Prahy 2 Michal Zuna. "Dříve zvolené pořadí kandidátů za TOP 09 se pouze posunulo o jednu příčku směrem nahoru," uvedl mluvčí. Na poslední místo za TOP 09 nastoupí jako první náhradník radní Prahy 8 Tomáš Slabihoudek.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie zadržela muže, kterého podezírá, že v německém Espelkampu zastřelil dva lidi

Německá policie po několika hodinách pátrání zadržela muže podezřelého ze střelby ve městě Espelkamp, při které zemřeli dva lidé, uvedla agentura Reuters.

Deník Bild napsal, že se střílelo dopoledne v centru města, které má přibližně 25 000 obyvatel. Německá média nejprve informovala o jednom mrtvém a jednom těžce zraněném. Později policie podle zpravodajské televize n-tv oznámila, že při střelbě zemřel druhý člověk. Na místo byli vysláni příslušníci speciální policejní zásahové jednotky SEK.

Podle deníku Bild policie předpokládá, že jde o čin šíleného střelce. Stanice Deutsche Welle uvádí, že policie zatím vylučuje spekulace o terorismu.

Oběťmi střelby jsou muž a žena, uvedla policie. Z jejích informací vyplývá, že se střílelo v jednom z domů a také před ním. Podle regionálního deníku Westfalen-Blatt se do pátrání po podezřelém zapojili policisté z celého regionu a po několika hodinách ho dopadli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Obraz Antonína Slavíčka Léto se v aukci prodal za 12,4 milionu korun

Malba Antonína Slavíčka s názvem Léto se na dnešní aukci v Praze prodala za 12,4 milionu korun včetně aukční přirážky. Nejde o autorův rekord, ale je to jedno z jeho nejlépe prodaných děl, řekl Milan Dřímal za pořádající galerii Arthouse Hejtmánek.

Obraz z roku 1897 zachycující bujnou louku chvějící se v horkém letním vzduchu byl naposledy vystaven v roce 1961, na veřejnosti se tak nyní znovu objevil po 60 letech. Slavíček, jeden ze zakladatelů českého moderního malířství, je označován za nejvýznamnějšího českého impresionistu. Vyvolávací cena obrazu byla 5,5 milionu bez aukční přirážky.

Za vyšší cenu než dnes byl v minulosti prodán Slavíčkův obraz Na lavičce z roku 1899, v aukci v listopadu 2016 za 18 milionů korun. Další jeho slavné dílo Žně v Kraskově (1906) bylo v květnu 2017 vydraženo za 13,4 milionu korun.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Americká sněmovna odvolala souhlas s vojenskými operacemi USA v Iráku

Americká Sněmovna reprezentantů dnes schválila návrh zrušit téměř dvacet let staré rozhodnutí Kongresu, které umožnilo nasazení vojenské síly v Iráku. Pokud návrh projde i Senátem, prezident USA by potřeboval k případnému spuštění bojové operace na iráckém území nový souhlas zákonodárců. Současný šéf Bílého domu Joe Biden zneplatnění autorizace z roku 2002 podporuje.

Sněmovna ovládaná od roku 2019 Bidenovou Demokratickou stranou tento postup podpořila už loni. Senát, kde měli až do letošního roku většinu republikáni, ovšem návrh odmítaný administrativou prezidenta Donalda Trumpa neprojednal, připomíná zpravodajský web Axios.

Dnes zrušení souhlasu s vojenskými operacemi v Iráku podpořilo kromě demokratické většiny také 49 republikánů. Loni tak učinilo pouze deset zástupců Republikánské strany. Výsledek dnešního hlasování byl 268 pro a 161 proti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy