Masarykova univerzita odebere dva tituly za plagiátorství. Zkoumala 124 000 prací

ČTK ČTK
3. 2. 2020 15:31
Brněnská Masarykova univerzita odebere dvěma svým absolventům titul kvůli plagiátorství, dalšímu studentovi zneplatní obhajobu závěrečné práce. O trestech rozhodl rektor univerzity Martin Bareš na základě doporučení přezkumných komisí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Masarykova univerzita v Brně

Tresty jsou výsledkem rozsáhlého prověřování závěrečných prací, které na univerzitě odevzdali studenti ve letech 2000 až 2018. "Z celkového počtu více než 124 000 prací odevzdaných ve sledovaném období prošel důkladným posouzením výběr 1226 bakalářských, magisterských a rigorózních prací, u nichž byla s pomocí elektronického systému na odhalování plagiátů nalezena shoda alespoň 30 procent s jiným dokumentem," uvedla mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Přezkumné komise se pak zabývaly deseti pracemi z let 2016 až 2018, kde byla splněna tříletá lhůta od data obhajoby stanovená zákonem. "V sedmi z deseti posuzovaných případů se dle názoru komise jednalo o pochybení menšího rozsahu nebo závažnosti, než jaká by zavdávala příčinu ke zneplatnění části státní závěrečné zkoušky," uvedl prorektor pro vzdělávání a kvalitu Masarykovy univerzity Michal Bulant.

Až rozhodnutí rektora nabude právní moci, přijde o bakalářský titul absolvent oboru Veřejná správa Právnické fakulty MU, o magisterský titul absolvent studijního oboru Učitelství odborných předmětů pro střední školy Pedagogické fakulty MU. V jednom případě pak bude zneplatněna obhajoba závěrečné práce, protože student k titulu vůbec nedospěl.

"Smyslem rozsáhlé kontroly závěrečných prací nebylo jen odhalit konkrétní případy, ale prověřit i vnitřní kontrolní mechanismy a případně zavést nová systémová opatření," dodala Fojtová.

Podněty z kontroly rozpracují zástupci 12 vysokých škol v projektu ministerstva školství, Masarykova univerzita bude hlavním řešitelem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Pohledávky Citibank za deset miliard korun za OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. V úterý o tom opět rozhodl Insolvenční soud v Ostravě. Rozhodnutí ale zatím není pravomocné a je možné, že stejně jako po prvním rozsudku v roce 2019 přijde odvolání.

V roce 2019 ostravský soud rozhodl, že pohledávky Citibank jsou platné. Proti tomuto rozsudku se odvolali insolvenční správce a státní zástupce. Vrchní soud v Olomouci loni v říjnu v odvolacím řízení rozsudek ostravského soudu zrušil a kauzu mu vrátil. Nyní se ale soud zabýval už jen částí sporu, řešil, zda smlouvám o ručení odpovídalo plnění, které OKD dostalo.

Krajský soud nyní odpůrčí žalobu insolvenčního správce opět zamítl. Po dokazování doplněném o znalecké posudky dospěl soud k závěru, že protiplnění, které OKD dostalo za smlouvy o úvěru a emisi dluhopisů, bylo přiměřené. Většina právníků zastupujících obě strany sporu na vyhlášení rozhodnutí nepřišla, v soudní síni tak měli převahu novináři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy