Masarykova univerzita odebere dva tituly za plagiátorství. Zkoumala 124 000 prací

ČTK ČTK
3. 2. 2020 15:31
Brněnská Masarykova univerzita odebere dvěma svým absolventům titul kvůli plagiátorství, dalšímu studentovi zneplatní obhajobu závěrečné práce. O trestech rozhodl rektor univerzity Martin Bareš na základě doporučení přezkumných komisí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Masarykova univerzita v Brně

Tresty jsou výsledkem rozsáhlého prověřování závěrečných prací, které na univerzitě odevzdali studenti ve letech 2000 až 2018. "Z celkového počtu více než 124 000 prací odevzdaných ve sledovaném období prošel důkladným posouzením výběr 1226 bakalářských, magisterských a rigorózních prací, u nichž byla s pomocí elektronického systému na odhalování plagiátů nalezena shoda alespoň 30 procent s jiným dokumentem," uvedla mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Přezkumné komise se pak zabývaly deseti pracemi z let 2016 až 2018, kde byla splněna tříletá lhůta od data obhajoby stanovená zákonem. "V sedmi z deseti posuzovaných případů se dle názoru komise jednalo o pochybení menšího rozsahu nebo závažnosti, než jaká by zavdávala příčinu ke zneplatnění části státní závěrečné zkoušky," uvedl prorektor pro vzdělávání a kvalitu Masarykovy univerzity Michal Bulant.

Až rozhodnutí rektora nabude právní moci, přijde o bakalářský titul absolvent oboru Veřejná správa Právnické fakulty MU, o magisterský titul absolvent studijního oboru Učitelství odborných předmětů pro střední školy Pedagogické fakulty MU. V jednom případě pak bude zneplatněna obhajoba závěrečné práce, protože student k titulu vůbec nedospěl.

"Smyslem rozsáhlé kontroly závěrečných prací nebylo jen odhalit konkrétní případy, ale prověřit i vnitřní kontrolní mechanismy a případně zavést nová systémová opatření," dodala Fojtová.

Podněty z kontroly rozpracují zástupci 12 vysokých škol v projektu ministerstva školství, Masarykova univerzita bude hlavním řešitelem.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Životní minimum se zvyšuje z 3410 na 3860 Kč měsíčně

Životní minimum se od středy zvyšuje o 13,2 procenta, a to po více než osmi letech. Pro samotného dospělého se měsíční částka zvedá z 3410 na 3860 korun. U dětí a dospělých v rodině se pohybuje nově od 1970 do 3550 korun, roste tak o 230 až 410 korun. Existenční minimum činí 2490 místo dosavadních 2200 korun.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky. Zjišťuje se tak, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Nejnižší uznaná částka pro život se využívá třeba i pro stanovení nezabavitelného minima u dlužníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy