Masakr má na svědomí náš občan, potvrdili Makedonci

Petra Sasínová
9. 3. 2009 22:57
Velvyslanectví Makedonie potvrdilo, že střelec z Petřvaldu je Makedonec
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Bleskově

Ostrava - Muž, který v noci ze soboty na neděli zastřelil v Petřvaldu na Karvinsku čtyři lidi, je Makedonec.

Deníku Aktuálně.cz to potvrdil pracovník Velvyslanectví Makedonské republiky v Praze.

Policie zatím zveřejnila pouze to, že střelec, který se v Česku dopustil dosud největší hromadné vraždy, je cizinec. "Máme neoficiálně potvrzeno, že muž, který střílel, je Makedonec," sdělil Aktuálně.cz zaměstnanec velvyslanectví.

Úředník dodal, že podle informací velvyslanectví jde o člověka, který má už dvacet let v České republice trvalý pobyt.

Jednačtyřicetiletý cizinec, který v restauraci Sokol v Petřvaldu zastřelil svou bývalou partnerku, oba její rodiče a nového přítele, leží ve vážném stavu v nemocnici. Poté, co zabil čtyři lidi, se sám střelil do hlavy. Podle policie padlo více výstřelů. Některé z obětí zřejmě zasáhl vícekrát.

"Stav muže je nadále kritický," sdělil Tomáš Oborný, mluvčí Fakultní nemocnice v Ostravě, do které střelce po masakru v restauraci převezli záchranáři v bezvědomí.

Policie další podrobnosti zločinu tají. Mluvčí krajské policejní správy Soňa Štětínská pouze potvrdila, že vrah střílel z nelegálně držené zbraně. "Jde o krátkou střelnou zbraň. Ta teď bude podrobena balistické expertize. Cílem je také zjistit, zda zbraň nebyla použita už při jiném zločinu," uvedla.

Vrah pravděpodobně nebyl dosud trestaný

Útočník má zřejmě čistý trestní rejstřík. "Podle všeho zatím nebyl trestaný, ale vzhledem k tomu, že jde o cizince, je to složitější. Kriminalisté zatím neměli přístup k úplně všem evidencím," řekla Štětínská. Dodala, že policie nemá výsledky krevní zkoušky, která by měla objasnit, zda vrah nebyl opilý nebo pod vlivem drog.

Policisté pokračují ve výsleších svědků, zkoumají, jaké měl střelec vztahy s jednotlivými zavražděnými. Kromě balistické expertizy si kriminalisté vyžádali také biologické a genetické expertizy. Policisté uvolnili dosud jen málo informací, ale je možné, že chtějí také ověřit případné otcovství asi dvouleté dcery zastřelené mladé ženy.

Zatím vše nasvědčuje tomu, že Makedonec se nedokázal smířit s tím, že ho partnerka, se kterou má zřejmě dítě, opustila a našla si nového přítele. Muž přišel na oslavu, popravil mladou ženu, její rodiče i čtyřiatřicetiletého muže.

"Žárlivosti je jednou z vyšetřovacích verzí. Kriminalisté ale prověřují další možné motivy, například finanční," uvedla Soňa Štětínská.

Čtyřiadvacetiletá žena i její rodiče byli podle starosty Petřvaldu dříve obyvateli tohoto města. "Před časem se ale odstěhovali někam do okolí, snad do Havířova," uvedl starosta Václav Holeček. Trvalé bydliště střelce policie tají.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy