Martin Roman: Lidé z ČEZ čelí organizovanému zločinu

Karel Toman
3. 2. 2010 12:38
Soud povolil zveřejnění videí, která jsou součástí spisu
Generální ředitel ČEZ Martin Roman při tiskové konferenci ke komandu
Generální ředitel ČEZ Martin Roman při tiskové konferenci ke komandu | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Soud povolil elektrárenské společnosti ČEZ zveřejnit část z celkem 15 tisíc DVD, na nichž jsou videozáznamy zásahů komand vymáhajících dluhy od zlodějů elektřiny.

ČEZ o zveřejnění záznamů, které jsou součástí soudního spisu, požádal poté, co se na veřejnost dostaly drsné záběry z výcviku členů takzvaného útvaru Netechnických ztrát (NTZ). Tak v ČEZu říkají lidem, kteří mají na starost hledání černých odběratelů.

"Útvar vznikl před pěti lety. Naše firma tak reagovala na to, že jsme přišli do přímého střetu s organizovaným zločinem," uvedl na zvláštní tiskové konferenci generální ředitel Martin Roman, který se tak k případu poprvé vyjádřil.

Podle Romana musel ČEZ reagovat na to, že při odhalování nelegálních odběrů byli lidé z firmy často napadáni. "Impulsem pak bylo odhalení nelegální pěstírny marihuany," dodal šéf ČEZ a označil zveřejnění videí zachycujících výcvik za "manipulativní kampaň právníka Rytíře".

Jan Rytíř je tím, kdo včera poskytl první videa médiím.

Videa z ČEZu

Na videích je vidět, jak se členové jednotky cvičí ve střelbě, sebeobraně, slaňování nebo praktikách přežití v náročných podmínkách.

"Práce přivádí pracovníky ČEZ Měření, kteří se zabývají odhalováním krádeží elektřiny, do psychicky vypjatých i fyzicky nebezpečných situací," hájil postup už v úterý mluvčí společnosti Martin Pavlíček.

"Byla situace, kdy šéf skupiny Karel Vaniš vyjednával s klientem s pistolí u hlavy nebo na něj mířili brokovnicí," popsal Pavlíček obsah videozáznamů, které ČEZ ukázal.

Zásah proti "téčkům"

Videa pocházejí z let 2005 a 2006. Tehdy ČEZ na severní Moravě odhalil organizovanou skupinu, která instalovala černé odbočky na nezákonné odběry, v hantýrce zvané "téčka".

"Tento typ lidí byl výrazně nebezpečnější a výrazně agresivnější. Začalo se stávat, že na naše lidi vytahovali pistole a brokovnice a posílali na ně psy," tvrdí Pavlíček.

A právě na základě jím popsaných vypjatých situací se ČEZ rozhodl své pracovníky na ně připravit. "Naši personalisté se zeptali psychologů a ti řekli: ano, ti lidé pracují v zátěži a musejí tyto situace poznávat v kontrolovaném modelu, a ne až jim někdo přiloží pistoli k hlavě."

 

Právě se děje

Další zprávy