Martin Konvička míří k soudu za nenávistné výroky na Facebooku proti muslimům, hrozí mu až tři roky

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 8. 4. 2016 15:35
Státní zástupce podal obžalobu na předsedu Bloku proti islámu Martina Konvičku. Viní jej z podněcování k nenávisti vůči islámskému náboženství. Konvička se podle žalobce dopustil podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod svými výroky na internetu. "Konvičkovi za to hrozí až tříleté vězení," upřesnil českobudějovický státní zástupce Josef Richtr.
Martin Konvička.
Martin Konvička. | Foto: DVTV

České Budějovice - Předseda Bloku proti islámu Martin Konvička je obžalovaný za protiislámské výroky, které zveřejňoval na svém facebookovém profilu. Policie prověřovala podněty k jeho stíhání celý rok, informoval Český rozhlas. Konvičkovo uskupení to ve společném prohlášení s Úsvitem - Národní koalicí označilo za pokračování politické kriminalizace.

Konvička se podle žalobce dopustil podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod svými výroky na internetu. "Konvičkovi za to hrozí až tříleté vězení," upřesnil českobudějovický státní zástupce Josef Richtr.

Začátkem loňského roku státní zástupkyně z Jablonce nad Nisou Věra Nováková podala podnět na stíhání Konvičky. "Obrátilo se na mě několik přátel s tím, že se jim nelíbí, co pan Konvička na Facebooku píše. Tím nejzávažnějším bylo hanobení osob na základě jejich náboženského vyznání," uvedla.

Konvička na svém Facebooku psal, že by muslimy namlel do masokostní moučky nebo je zavřel do koncentračních táborů. Doslova napsal: "Pokud vstoupíme do politiky, vyhrajeme volby, vás muslimové nameleme do masokostní moučky." V dalším případě podle žalobce Konvička uvedl: "Koncentráky pro muslimy naštěstí budou, ne bohužel. Řekli si o to sami."

Podle Konvičky jsou výroky vytržené z kontextu. "Kdybychom takhle pátrali v replikách nebo výrocích úplně každého z nás, věřím, že by se nějaký našel," reagoval lídr odpůrců islámu.

Žalobce podle prohlášení Konvičkova bloku svými prohlášeními o trestu a výkladu obžaloby "jasně překročil svoje pravomoci i slušné mravy". Policie prý odmítla vyslechnout svědky obhajoby a hodnotit předložené důkazy i expertní stanovisko trestních právníků. Proti postupu policie i státního zástupce byl vznesen advokáty protest. Konvička má být trestán za to, že chce "bránit islamizaci naší země", stojí v prohlášení Bloku proti islámu.

Případ bude řešit českobudějovický okresní soud. V případě prokázání viny Konvička nemusí skončit ve vězení, Richtr uvedl, že připadají v úvahu i alternativní tresty. Mezi ně patří například domácí vězení, obecně prospěšné práce, peněžitý trest, zákaz pobytu nebo vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce.

Budu kandidovat v krajských volbách, tvrdí Martin Konvička ze spolku Blok proti islámu. Jeho výroky na sociálních sítích jsou prý občas úlety, koncentrační tábory a plyn by použil ve válce s IS. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy