Manželé se zamkli před exekutory a chtěli nechat vybouchnout plyn, hrozí jim vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 4. 2019 11:35
Krajský soud v Brně začal projednávat případ manželů, kteří se loni v červnu v domě v Kobylí na Břeclavsku uzamkli před exekutory. V domě pustili plyn, muž ho chtěl podle obžaloby zapálit i se zasahujícími policisty. Podle ženy ale nikoho kromě sebe ohrozit nechtěli. Ženě hrozí až osm let vězení, muži za pokus o vraždu až 20 let, případně výjimečný trest.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Vojtěch Marek

Padesátiletá Hana a dvaapadesátiletý Vojtěch Blatní se v domě uzamkli 14. června, když do domu chtěli vstoupit exekutoři v doprovodu s policistou kvůli nařízené exekuci. Žena se s nimi začala přetahovat u dveří, chtěla je zabouchnout, muž zatím došel pro plynovou pistoli, kterou na exekutory namířil. Žena podle obžaloby křičela: "Střílej", muži poté utekli. Manželé se poté v domě uzamkli. "Obviněný po jejich společné domluvě postupně odmontoval přívodní plynové trubky k plynovým spotřebičům v šesti místnostech a dále otevřel kohout propan-butanové lahve s hmotností deset kilogramů a čekali, až směs dosáhne výbušné koncentrace," uvedl v obžalobě státní zástupce Jiří Zemek.

Na místo dorazila policejní zásahová jednotka i vyjednavač. Vyjednávání ale úspěšné nebylo, zásahová jednotka proto vpadla do domu. Muž podle státního zástupce celkem třináctkrát vystřelil z plynové pistole, aby plyn vznítil, výbuch ale kvůli nízké koncentraci plynu nenastal. Muž podle obžaloby před policisty následně utekl do ložnice, kde měl zápalky, a křičel: "Chcípnete tady se mnou!" V ložnici ho policie zadržela.

"Už jsme toho měli dost, tak manžel řekl, že pustí plyn. Pak tam byla zásahová jednotka. Nějakou dobu jsme vyjednávali přes okno i přes mobily. Nikoho jsme nechtěli ohrozit, kromě sebe," řekla Blatná. Doplnila, že nikomu nevyhrožovali, jen upozorňovali, aby policisté nechodili blíž k domu. Podle ženy chtěli, aby to bouchlo, aby se poškodil dům.

Blatný řekl, že má výpadky paměti a na ten den si nepamatuje. Nikomu prý ublížit nechtěli, kvůli tomu, co se jim dělo, chtěli zemřít. Exekuci označil za neoprávněnou. "Pokud máme být potrestaní my, tak by měli být potrestaní i ti, kteří nás k tomu dohnali," řekl Blatný.

Manželé jsou v invalidním důchodu. Nemovitost podle jejich výpovědi původně patřila synovi, on na ně prý chtěl převést úvěr na dům. Podle manželů ale naletěli podvodníkům a nemovitost byla převedena kupní smlouvou na jiné lidi, proti čemuž se neúspěšně bránili u soudu.

Muž skončil po zásahu policie v nemocnici s lehkým poraněním, ženu záchranná služba ošetřila na místě. Dvojici státní zastupitelství viní z násilí proti úřední osobě a obecného ohrožení, muže i z pokusu o vraždu.

Soud bude dnes pokračovat výslechem exekutorů a znalců. Termín hlavního líčení je vypsán i na pátek, kdy by měli vypovídat policisté, rozsudek se tento týden neočekává.

 

Právě se děje

Další zprávy