Maláčová nechala úřednici prodloužit miliardový kontrakt, podle pirátů porušila zákon

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 2. 2019 19:49
Ministerstvo práce porušilo při prodlužování smlouvy s nynějším dodavatelem systémů pro výplatu dávek zákon o zadávání veřejných zakázek. Prodloužený kontrakt zhruba za miliardu korun za sebe ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) nechala podepsat úřednici. MPSV se proti tvrzení pirátského poslance ohradilo, podle úřadu se dopustil "manipulativní spekulace".
Jana Maláčová
Jana Maláčová | Foto: Tomáš Cetkovský

Ministerstvo práce mohlo smlouvu na informační systém pro vyplácení dávek s nynějším dodavatelem, firmou OKSystem, prodloužit o dva roky do konce loňského září. Chtělo mít k pokračování spolupráce souhlas vlády. Zářijový termín nestihlo. S dodavatelem se pak dohodlo na dodatku, takže se lhůta pro uplatnění opce posunula do konce listopadu. Vláda záměr vzala na vědomí 29. listopadu.

Kontrakt se podepisoval hned v ten samý den, za resort to udělala Lenka Bočková. Ta je jako zastupující náměstkyně pověřená řízením sekce ekonomické a ICT.

"Ministryně Maláčová uzávěrky ignorovala a v momentě, kdy zjistila, že je pozdě, hledala osobu, která by opci podepsala, a tím porušila zákon o zadávání veřejných zakázek. Bílého koně našla v Lence Bočkové, která díky tomu povýšila na náměstkyni pro ICT a ekonomiku," uvedl šéf sněmovního podvýboru pro IT a dávkové systémy Lukáš Kolářík.

Podle něj Bočková na jednání podvýboru potvrdila, že místo ministryně podepsala opci o prodloužení v hodnotě jedné miliardy. Kolářík uvádí, že Bočková vedla na ministerstvu odbor bez zaměstnanců, zastupující náměstkyní se stala v den podpisu opce. Zmínil výměnu funkcí za podpis.

"K porušení žádného zákona nedošlo. Naopak neexistovala jiná možná a legální alternativa zajištění výplaty dávek. Pokud by opce nebyla podepsaná, byla by výplata dávek od 1. března 2019 ohrožena," reagovala na Kolaříkovo tvrzení mluvčí MPSV Barbara Hanousek Eckhardová. Zároveň se podle ní zastupující náměstkyně Bočková ohradila proti tvrzení, že byla k podpisu uplatnění opce "přinucena".

Piráti postup ministerstva kritizovali už loni a varovali před možnými problémy s vyplácením dávek. Dodatek, který odložil možnost pro uplatnění opce až do konce listopadu, byl podle nich v rozporu se zákonem o zadávání zakázek.

Podle dřívějšího vyjádření mluvčí strany Karolíny Sadílkové to v připomínkovém řízení uznalo i ministerstvo financí. Pirátská strana pak upozorňovala na to, že by případ mohl skončit u soudu. Ministerstvo práce tehdy uvedlo, že připomínka resortu financí nebyla zásadní, doporučovala provedení právní analýzy.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy