Mail od Knetiga: Lhal jsem, Drobil o ničem nevěděl

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
21. 12. 2010 16:40
Po několika dnech mlčení přišlo médiím prohlášení podepsané Drobilovým poradcem
Pavel Drobil prý o ničem nevěděl
Pavel Drobil prý o ničem nevěděl | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Hlavní aktér korupční kauzy na Státním fondu životního prostředí, exporadce Martin Knetig vzal vinu za celou kauzu na sebe. V prohlášení, které rozeslal médiím, se Knetig snaží očistit odcházejícího ministra Pavla Drobila. Mrzí ho i vládní krize, kterou aféra vyvolala.

"Nedovedu ani vyjádřit, jak mne mrzí, že na moji nerozvážnost doplatili někteří spolupracovníci, zejména pak Pavel Drobil," píše se v prohlášení, jehož text přišel mailem a redakci Aktuálně.cz se nepodařilo přímo u Knetiga ověřit jeho autenticitu.

Mobilní telefon má vypnutý - tak jako po několik uplynulých dnů.

Text v mailu se snaží zpochybnit korupční podezření, které vyplývá z nahrávek, jež z rozhovorů s ním pořídil odvolaný šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek. Autor (Knetig) si prý vymýšlel, neříkal pravdu a ve skutečnosti peníze na další Drobilovu kariéru z fondu odsát nechtěl.

Důvod, který k takovým lžím Knetiga vedl, je ale kuriózní, údajně chtěl vylepšit špatné komunikační dovednosti Michálka, který má podle něj nízkou sociální inteligenci.

Zákon jsem porušit nechtěl

"S cílem věci změnit jsem se v našich soukromých rozhovorech - v rozporu se skutečností - snažil vyvolat dojem, že má pověření jsou větší, než skutečně byla, že jsem pravou rukou Pavla Drobila, a že mám pověření za něj vyjednávat prakticky cokoliv. S tímto záměrem jsem si vymýšlel a hovořil nepravdy," vysvětluje autor mailu.

Plány, jak vyvést ze státního fondu peníze, prý ale nechtěl dotáhnout do konce.

"Neměl jsem v úmyslu jakkoliv porušovat zákon. Přijímám plnou zodpovědnost za to, že v Liboru Michálkovi mohla vzniknout představa, že jsem k němu v našich soukromých rozhovorech mluvil ústy ministra Pavla Drobila. Ten mě k tomu nikdy nevyzval, ani jsme o ničem z toho co je obsahem nahrávek zveřejněných v tisku nemluvili," dodává.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 55 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy