Lobbista, hlídač výdajů. To je práce členů ČSSD pro ministra

Radek Nohl Lucie Stuchlíková Radek Nohl, Lucie Stuchlíková
25. 5. 2014 7:18
Mezi spolupracovníky ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka je i bývalý člen představenstva Agel.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. | Foto: Vojtěch Marek

Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Praha - Jeden lobbuje ve Sněmovně za hladké schválení zákonů, další hlídá výdaje ministerstva nebo sleduje mediální prezentaci.

Jedno však mají společné. Nejbližší členové nového týmu ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka mají stejně jako šéf resortu stranickou knížku sociální demokracie.

Poté, co byl Němeček jmenován ministrem, podepsal jeho úřad smlouvu s dvanácti lidmi, kteří spadají přímo pod ministra. Polovina z nich - jak nyní zjistil deník Insider - buď působí v ČSSD, nebo spolupracují s lidmi ze sociální demokracie.

Jde zároveň o známé vrchního ředitele Němečkova kabinetu Lukáše Kauckého. Ten vedle toho, že je pravou rukou ministra, usedá v zastupitelstvu pražského magistrátu a je také místopředsedou Obvodního výkonného výboru ČSSD na Praze 4.

Známí z pražské ČSSD

Pro ministerstvo teď pracuje ze stejného obvodního sdružení i Petr Kyslík a Petr Pravda. Další člen ČSSD Petr Dolínek je stejně jako Kaucký zastupitel na pražském magistrátu. Pavel Jaroš je pak zastupitel sociální demokracie na Praze 12.

"Primárním důvodem je jejich kvalifikace, nikoli že jsou z ČSSD," odpověděl vrchní ředitel kabinetu ministra Lukáš Kaucký na otázku Insideru, zda je takový počet členů pražské sociální demokracie jen náhoda.

Vrchní ředitel kabinetu ministra, zastupitel Prahy, Lukáš Kaucký.
Vrchní ředitel kabinetu ministra, zastupitel Prahy, Lukáš Kaucký. | Foto: Aktuálně.cz

"Na druhou stranu, sociální demokracie má za ministerstvo zdravotnictví zodpovědnost a je logické, že chce svůj program prosazovat pomocí poradců, kteří jej dobře znají," dodal Kaucký. Se zmíněnými členy ČSSD se podle svých slov buď dlouhodobě zná, nebo je sám na ministerstvo doporučil.  

Zřejmě nejvýznamnější funkci získal Petr Dolínek, který byl v tomto volebním období i radním Prahy. Teď podle Kauckého lobbuje v Poslanecké sněmovně a Senátu za to, aby legislativní změny ministra Němečka hladce prošly. Zkušenosti s tím už má, stejnou funkci vykonával na ministerstvu školství v éře Petry Buzkové.

"Jedná se o prosazení zákonů, konzultace s kraji atd.," řekl Insideru o své práci sám Dolínek. Kolik času tím měsíčně stráví, je podle něj různé. Jakou odměnu za to inkasuje, ale Dolínek již neřekl.

Sazba 250 korun za hodinu

V tomto směru jsou jeho spolustraníci ze sociální demokracie sdílnější. Hodinová odměna Petra Pravdy, který má pro Němečkův úřad na starosti mediální podporu a monitoring tisku, je 250 korun. Pro ministerstvo může měsíčně odpracovat maximálně 80 hodin, vydělá si tak až 20 tisíc korun.

"Primárním důvodem je jejich kvalifikace, nikoli že jsou z ČSSD. Na druhou stranu, sociální demokracie má za ministerstvo zdravotnictví zodpovědnost a je logické, že chce svůj program prosazovat pomocí poradců, kteří jej dobře znají," řekl vrchní ředitel kabinetu ministra Lukáš Kaucký na otázku, zda je náhoda, že pro úřad začalo pracovat tolik členů pražské ČSSD.

Jaroš si pak přijde každý měsíc až na 10 tisíc korun. "Věnuji se posuzování racionality a hospodárnosti provozních výdajů ministerstva a dalších ekonomických záležitostí," popsal Jaroš svoji práci pro Němečkův úřad.

Audit hospodaření pražských nemocnic má pak ve své gesci Petr Kyslík. Ten a Jaroš mají navíc podle Kauckého zkušenosti z ekonomických pozic v soukromém sektoru.

Němečkovým mediálním poradcem je i Tomáš Bůzek (není člen ČSSD), který zároveň působí jako sněmovní asistent poslance sociální demokracie Jana Birke. "Přišel přese mě, na moje doporučení," uvedl Kaucký.

Za konzultace inkasuje Bůzek podle svých slov od ministerstva 250 korun za hodinu (může si vydělat až 5000 korun měsíčně).

Vazba na Agel? Prý žádná

V týmu ministra Němečka je od začátku dubna sociální demokrat Jiří Michalík, který mu radí v oblasti lázeňství. A také Jiří Paděra. Ten v minulosti působil v představenstvu soukromé zdravotnické sítě Agel miliardáře Tomáše Chrenka.

"V Agelu už žádné vazby nemá, v tom představenstvu byl asi před deseti lety," prohlásil pro Insider Němeček s tím, že si ho do týmu vybral sám.

Také Paděra jakékoliv vazby na soukromou zdravotnickou síť odmítá. "Od té doby nejsem s nikým ze společnosti v pravidelném kontaktu," uvedl Paděra.

Dnes pro ministerstvo podle svých slov připravuje jednotný koncept strategie přímo řízených zdravotnických zařízení. "Jeho hlavním přínosem má být větší motivace managementu  k vyšší  transparentnosti, průhlednosti a hospodárnosti," dodal Paděra.

Jak dříve popsal deník Aktuálně.cz, mezi poradci ministra zdravotnictví je také jeho předchůdce Martin Holcát nebo Norbert Schellong - analytik a hlavní autor dokumentu, podle něhož mělo dojít ke spornému spojení nemocnic v Moravskoslezském kraji.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy