Lidovci plují s ODS. Podpoří další její kandidáty

Martina Macková
21. 10. 2008 17:19
Druhé kolo senátních voleb začíná v pátek
Jiří Čunek, ministr a předseda KDU-ČSL
Jiří Čunek, ministr a předseda KDU-ČSL | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Lidovečtí senátoři odhlasovali, že do druhého kola senátních voleb mají jejich podporu senátní kandidáti ODS, kteří obhajují svůj mandát.

Vládnímu partnerovi pomohou symbolickou podporou tam, kde se neprobojovali jejich lidé.

Senátoři se podle informací deníku Aktuálně.cz usnesli jednomyslně a při jednání byl také předseda KDU-ČSL Jiří Čunek, který je také senátorem.

"Podporujeme tyto kandidáty, protože známe jejich kvalitní práci," zdůvodnili senátoři vládní strany. Jedná se o tyto politiky: Ivan Adamec z Trutnova, Václav Roubíček z Ostravy, František Kopecký z obvodu Frýdek-Místek a Vítězslav Vavroušek z obvodu Olomouc-venkov.

Vedení KDU-ČSL probíralo kandidáty předevčírem a rozhodlo se podpořit pouze čtyři z nich. Jejich důvěru mají Petr Duchoň (kandiduje v obvodu Brno-město), Jaromír Volný (Příbram), Tomáš Kladívko (Praha 9) a Miroslav Šindelář (Zlín).

Předseda Jiří Čunek tehdy uvedl, že je nezbytné, aby se rozhodli sami lidovečtí kandidáti. A nevyloučil tak ani podporu jiným kandidátům než těm z koaličních stran. "Půjde dotaz k naším lidem do příslušných volebních obvodů, koho vlastně chtějí podporovat," uvedl.

Navíc Čunek dodal, že i lidovci mají "určitou podmínku", aby udělili podporu. "Musí to být kandidát, který nemá v lidskoprávních otázkách názory neslučitelné s našim programem a který nepůjde proti našim zásadním postojům," řekl Čunek. Dnes ale nebyl proti podpoře jediného senátora z řad ODS.

Podporu lidoveckým kandidátům vyslovila před dvěma dny ODS. Ta vyzvala lidovce, aby jí pomohli svrhnout vládu Mirka Topolánka, o jejíž důvěře se bude zítra ve sněmovně hlasovat. Předseda Jiří Paroubek uvedl, že by to navíc urychlilo vyjednávání o koalicích v krajích. Pro ně si ČSSD primárně vybrala jako potenciálního partnera právě lidovce.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy