Lidovci nabídli v týdnu manželství večeři s předsedou, přihlásili se gayové i lesby

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
25. 2. 2019 14:21
Lidovci před pár dny vyhlásili soutěž, kterou chtěli podpořit tradiční manželství muže a ženy. Vyzvali své fanoušky na Facebooku, aby posílali fotky manželského páru nebo rodiny. Pro vítěze naplánovali večeři s novým předsedou strany, který nahradí Pavla Bělobrádka. Jenže soutěž se poněkud "zvrhla" - na profil lidovců začali posílat fotky usmívající se gayové a lesby, kteří si stěžovali na to, že nemůžou uzavírat manželství.
Lidé z LBGT komunity nedávno před sněmovnou rozdávali poslancům nalomená srdce jako symbol toho, že sněmovna zatím neodsouhlasila manželství i pro stejnopohlavní páry.
Lidé z LBGT komunity nedávno před sněmovnou rozdávali poslancům nalomená srdce jako symbol toho, že sněmovna zatím neodsouhlasila manželství i pro stejnopohlavní páry. | Foto: Radek Bartoníček

"Pochlubte se nám také do komentářů fotkou se svojí drahou polovičkou nebo celou rodinou a vyhrajte večeři s novým předsedou KDU-ČSL!" napsali lidovci na Facebook

Výzva byla součástí týdne manželství, který v minulých dnech probíhal a který silně podporují právě zástupci lidové strany. Však také v rámci tohoto týdne ukazovali na sociálních sítích své manželské či rodinné fotky. 

Příspěvek ze soutěže KDU-ČSL na Facebooku.
Příspěvek ze soutěže KDU-ČSL na Facebooku. | Foto: Facebook KDU-ČSL

Po týdenním soutěžení se ale ukázalo, že v komentářích se podstatně více ozvaly stejnopohlavní páry než lidé, kteří žijí v klasickém manželství. 

"Celá naše rodina s dcerkou Mařenkou a psem Safírkou," napsala například Jana Hámková s tím, že s partnerkou jsou už 10 let. "Na manželství stále čekáme," postěžovala si a přiložila fotku s partnerkou i dcerou. Podobně se ozval Petr Laně - Rous, který rovněž připomněl, že s partnerem čekají na manželství. "Můj partner Honza, adoptovaný syn Vojta a já. Spolu 11 let, čekáme na manželství."

Některé páry se vyfotily i s více dětmi, například Milenka Černá Brodňanská ukázala fotku, na které je se třemi dětmi a partnerkou, s níž žije 11 let. "Nejkrásnější okamžik byl, když se poprvé nadechly naše děti, když poprvé zaplakaly, poprvé otevřely očka. Nic krásnějšího a důležitějšího v životě není. Jen kdyby už konečně bylo manželství pro všechny, a byly jsme rodina pro všechny a ve všech případech," uvedla.

Hlavně, že nikdo na nikoho neútočil, říká mluvčí 

Podobných příspěvků s fotografiemi se objevilo na Facebooku velké množství, někteří gayové a lesby připomněli, že jsou země, kde je možné manželství uzavřít. "Já a Tomáš v Kodani, kde už je 7 let legální stejnopohlavní manželství," sdělil Jan Fiala. "Spolu jsme 5 let a čekáme, až nám zákon umožní uzavřít na radnici civilní manželství," dodal. 

Jiří Pek pro změnu upozornil na Španělsko. "S přítelem na Ibize, tedy v křesťanském Španělsku, kde už manželství pro všechny funguje. V ateistickém Česku nikoliv. Věřím, že dřív nebo později budeme mít vlastní rodinu. Od dětí z dětského domova víme,  že by byly raději součástí rodiny než součástí státních institucí," rozepsal se.

Na tyto příspěvky zareagoval také pirátský poslanec Mikuláš Peksa. Ten patří mezi skupinku poslanců, kteří se zatím marně snaží v Poslanecké sněmovně prosadit uzákonění manželství i pro stejnopohlavní páry. "Chtěl jsem poděkovat za tuto anketu. Je fajn vidět tváře konkrétních lidí, kterým tento zákon o zrovnoprávnění manželství pomůže. Člověku to dává další chuť do boje s předsudky," sdělil na lidoveckém statusu.

Své fotky ale posílali také lidé, kteří žijí v klasickém manželství a vychovávají spolu své děti. "Nám už bylo šedesát let a máme 8 dětí. Tři vysokoškoláky, tři středoškoláky a další dva ještě studující," poslal fotku rodiny Boleslav Faja. Hned vzápětí ale poukázal na to, jak špatně jsou na tom finančně ženy, které se doma staraly o východu dětí a mají malé důchody. "Za přínos pro naši společnost obdržela manželka 5 500 korun důchod. Skvělá odměna," uvedl.

Když lidovci v pondělí všechny příspěvky shromáždili, zařadili do nich také všechny stejnopohlavní páry, protože neporušily pravidla soutěže. V nich nebyla řeč o manželství, ale o "drahých polovičkách" nebo "celé rodině". Nakonec ale podle mluvčí KDU-ČSL Denisy Morgensteinové vyhrál manželský pár.

"Brali jsme celou soutěž s nadhledem, žádné příspěvky ani fotografie jsme nemazali, hlavně jsme rádi, že diskuse byla kultivovaná a nikdo na nikoho neútočil," uvedla mluvčí. Teď už zbývá počkat na sjezd, kde bude zvolený nový šéf strany. Podle pravidel soutěže by měl zajít s vítězným párem na večeři do dvou měsíců od zvolení.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Dallas v NBA nestačil doma na Clippers, navíc přišel o Powella

Jediný zápas úterního programu NBA vyhráli basketbalisté Los Angeles Clippers, kteří v souboji předních celků Západní konference zvítězili v Dallasu 110:107. Hostům s 36 body a 11 doskoky vévodil Kawhi Leonard, 36 bodů nastřílela i domácí hvězda Luka Dončič. Mavericks však přišli o pivota Dwighta Powella, jenž si zřejmě přetrhl Achillovu šlachu.

Osmadvacetiletý Kanaďan Powell se v závěru první části skácel při pokusu o únik, nikdo ze soupeřů se ho přitom nedotkl. "Jistě to budeme vědět až po rentgenu. Bojím se nicméně, že situace je vážná," řekl novinářům trenér Rick Carlisle. Podle prvních prognóz se klíčový pivot Mavericks, jenž má v ročníku zápasové průměry 9,6 bodu a 5,7 doskoku, bude léčit minimálně do konce sezony.

před 27 minutami

V Ochotském moři hoří ruská rybářská loď, všech 47 námořníků je v bezpečí

Ruskou loď plavící se v Ochotském moři přibližně 130 kilometrů od Magadanu postihl požár a následně výbuch. Oznámila to agentura TASS s tím, že celou posádku 47 námořníků se podařilo evakuovat do bezpečí. Na rybářské lodi Enigma Australis však ještě zůstává palivo a hrozí další výbuch, dodala agentura s odvoláním na nejmenovaného záchranáře z místa nehody.

Loď začala hořet už v úterý, kdy to ale vypadalo, že se požár podařilo uhasit. Oheň ale večer znovu vzplál a v noci následoval silný výbuch na palubě. V současnosti je loď dál v plamenech, i když téměř vyhořela. Záchranná loď kvůli obavám z dalšího výbuchu není v přímém kontaktu s hořícím plavidlem, na kterém požár nejspíše zasáhl strojovnu.

Evakuovaná posádka mezitím na plovoucí rybářské základně podstoupila lékařskou prohlídku, při níž nebyla zjištěna žádná zranění. 

Další zprávy