Platit znovu v nemocnici? Za pobyt i lepší péči, chce Babiš

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
22. 5. 2015 10:00
Poslanci chtějí vrátit do hry nemocniční poplatky. A oprášit i zdravotnické nadstandardy: tedy možnost legálně si připlatit za lepší klouby, oční čočky nebo sádru.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Sotva půl roku po zrušení stokorunových nemocničních poplatků už poslanci vládní koalice dumají, jak je znovu oživit. A uvažují i o zavedení nadstandardní péče - tedy nápadu, který představil už před čtyřmi lety ministr zdravotnictví z Nečasovy vlády Leoš Heger. Lidé by si mohli legálně připlatit za kvalitnější péči a lepší zdravotnický materiál, píší páteční Hospodářské noviny.

Plán podle HN podporuje zejména hnutí ANO vicepremiéra Andreje Babiše a přidali se i lidovci.

"Je nutné posílit motivaci pacienta, aby se staral se o své zdraví a využívat zdravotní péči racionálně," řekl Andrej Babiš. Zrušení nemocničních poplatků podle něj byla chyba.

"Ten poplatek má své opodstatnění a je běžný všude ve světě," souhlasí i lidovecký odborník na zdravotnictví Ludvík Hovorka.

Poslanci ale budou muset ještě přesvědčit sociální demokracii. Té se totiž návrhy koaličních partnerů nelíbí – ačkoliv ještě před volbami mírnou spoluúčast pacientů připouštěla.

Premiér Bohuslav Sobotka však jakoukoliv spoluúčast pacientů zcela odmítá.

Jak vyhovět ústavě

Koaliční partneři už se ale předhánějí s návrhy. Například lidovcům ho zpracoval Ondřej Dostál - právník Platformy zdravotních pojištěnců a poradce poslance Ludvíka Hovorky. Nemocniční poplatky prý podle něj budou neprůstřelné i u Ústavního soudu, který je před dvěma lety odmítl.

Ve hře by přitom byly dvě varianty řešení. Podle té radikálnější by si lidé ze svého platili skutečně plnou cenu stravy a ubytování. Pro pacienty by to znamenalo vytáhnout z kapes tisíce – kolem 150 korun denně jen za jídlo, dalších pět až osm stovek za úklid či praní prádla.

Mírnější varianta počítá jen se symbolickým příspěvkem – "převlečeným regulačním poplatkem". Pro většinu poslanců zdravotního výboru je ale přísnější varianta neprůchodná. Většinou by zavedli šedesát korun a k tomu by stanovili strop.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy