Lidé z Kliniky opět obsadili dům na Žižkově. Protiprávně, stěžuje si úřad

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 5. 2016 20:45
Vniknutí do budovy na pražském Žižkově, v níž provozovali aktivisté podle státu neoprávněně sociální centrum Klinika, považuje majetkový úřad za protiprávní. Aktivisté museli budovu v pátek opustit kvůli nahlášené bombě, úřad pak dům uzamkl. V sobotu aktivisté uvedli, že dům opět obsadili. Policie zatím nebyla požádána o zásah.
Žižkovská Klinika
Žižkovská Klinika | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Aktivisté ze sociálního centra Klinika jsou po včerejší evakuaci zpět v domě na pražském Žižkově, podle majetkového úřadu ale protiprávně. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který je majitelem objektu, to v sobotu uvedl v tiskové zprávě. O zásah policie ale zatím podle policejního mluvčího Tomáše Hulana nepožádal.

Anonym v pátek odpoledne oznámil, že je na Klinice a v jejím okolí několik nástražných výbušných zařízení. Aktivisté proto dům opustili, pyrotechnici ale žádnou bombu nenašli. Policisté pak předali dům ÚZSVM jako oprávněnému vlastníkovi.

Podle mluvčího úřadu Radka Ležatky následně dovnitř znovu vnikli lidé. Policii se je podařilo vyvést, ÚZSVM však poté s ohledem na bezpečnost svých zaměstnanců objekt zabezpečil a uzamkl.

"Přítomné jsme opakovaně upozornili, že budova je nyní prázdná, uzamčená a vniknutí do objektu by bylo protiprávní. Pokud tento stav nastane, ÚZSVM požádá o součinnost policii," sdělil mluvčí ÚZSVM. "Protiprávní jednání je naprosto nepřijatelné. Klinika, stejně jako každý jiný, musí dodržovat všechny právní předpisy," doplnil.

Aktivisté ale již v noci na sobotu na své facebookové stránce sdělili, že budovu opět obsadili. Páteční vyklizení domu označili za protiprávní. Uvedli, že centrum Klinika dále funguje. "Na místo přijela široká řada podporovatelů a podporovatelek Kliniky, a část z nich se rozhodla vrátit do domu, do kterého nám i současný právní stav chodit umožňuje, i přesto, že smlouva již vypršela," píšou. Zástupce aktivistů Jakub Ort řekl, že se na sobotní večer chystá přednáška.

Bezplatná výpůjčka

Centrum zahájilo činnost v prosinci 2014, kdy prázdnou budovu někdejší polikliniky v Jeseniově ulici obsadili aktivisté, vyklidili ji a bez povolení v ní několik dní provozovali sociální centrum. O dva měsíce později budovu získali od majetkového úřadu k bezplatné výpůjčce a svépomocí ji opravili.

V centru se mimo jiné pořádaly přednášky, promítání či koncerty, později centrum spustilo sbírku oblečení pro uprchlíky.

Situace se pak vyostřila a letos v únoru na Kliniku zaútočili maskovaní pachatelé v den, kdy se v Praze konaly demonstrace proti migraci. Na podporu centra v minulosti opakovaně demonstrovaly stovky lidí. Začátkem března Klinice vypršela smlouva, kterou majetkový úřad neprodloužil.

 

Právě se děje

Další zprávy