Policie vyklidila Kliniku kvůli nahlášené bombě. Pak ji předala zpět státu, aktivisté se bouří

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 20. 5. 2016 21:42
V sociálním centru Klinika na Žižkově zasahovala policie. Anonym v několika e-mailech médiím ohlásil, že v objektu se nachází bomba. Ta se nenašla. Policie nemovitost po zásahu předala Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Představitelé centra poté uvedli, že Klinika byla vyklizena protiprávně.
Sociální centrum Klinika při pátečním zásahu policie
Sociální centrum Klinika při pátečním zásahu policie | Foto: Lukáš Prchal

Praha - Nejprve evakuace kvůli nahlášené bombě, pak protesty. Policie v pátek předala budovu na pražském Žižkově, v níž provozovalo činnost sociální centrum Klinika, oprávněnému vlastníkovi, tedy Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Aktivisté, kteří objekt užívali podle ÚZSVM bez platné nájemní smlouvy, museli budovu odpoledne opustit kvůli nahlášené bombě. Nástražný systém policejní pyrotechnici nenašli.

Aktivisté se pak dostali zpět do budovy a skandovali "Hanba státu!" a "V solidaritě je síla".

Podle policejního mluvčího Tomáše Hulana policie disponuje písemností vydanou Obvodním soudem pro Prahu 3, ze které je zřejmé, že oprávněným vlastníkem je ÚZSVM. "Na základě této písemnosti my si nemůžeme vybírat, komu nemovitost předáme, ale musíme jednoznačně respektovat toto rozhodnutí justičního orgánu," uvedl Hulan. Proto objekt po skončení pyrotechnické prohlídky předali zástupcům ÚZSVM.

Představitelé centra uvedli poté na twitteru, že Klinika byla vyklizena protiprávně. "Policejní stát je tu," napsali na sociální síti. Aktivisti se již během kontroly obávali, že se do budovy nebudou moci vrátit. "Doufáme, že to policie nevyužije k tomu, abychom se nesměli vrátit," řekl zástupce Kliniky Jakub Ort. Podle názoru aktivistů soud ještě nerozhodl o platnosti smlouvy o pronájmu, mají tudíž nárok budovu užívat, míní.

Už během zásahu vyzývali na facebooku své příznivce, aby je přišli podpořit. Podle zpravodajky ČTK se jich v podvečer sešlo v Jeseniově ulici, kde se budova nachází, asi 80. Mezi nimi byl i předseda Strany zelených, bývalý člen rady hlavního města Matěj Stropnický. Na místě byla také starostka starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09).

Vše odstartovala nahlášená bomba

Pražská policie prohledávala Kliniku na pražském Žižkově kvůli nahlášené bombě. Aktivisté, kteří v centru působí, to uvedli na facebooku, informaci potvrdil i mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. 

Během odpoledne dorazil do redakcí některých médií e-mail, v němž neznámý odesilatel oznámil uložení několika nástražných výbušných zařízení v budově Kliniky v Jeseniově ulici i jejím okolí. Podle aktivistů text vyznívá jako by byl psán členy či členkami kolektivu. "Toto rozhodně popíráme. Jedná se o další dějství v kampani proti našim sociálním a politickým aktivitám," řekl Ort.

Na místo proto vyrazili policisté i hasiči. "Provádíme pyrotechnikou prohlídku jak té budovy, tak přilehlého okolí. Opatření se nedotklo obyvatel přilehlých domů, ale okolní ulice jsou uzavřeny," řekl Hulan. Akci podle informací z místa přihlížejí zástupce ÚZSVM a starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09).

Evakuace Kliniky nebyla nutná, lidé, kteří v ní pobývali, ji dobrovolně sami opustili, uvedl Hulan. Nyní asi 20 aktivistů postává za policejní páskou. "Doufáme, že to policie nevyužije k tomu, abychom se nesměli vrátit," řekl zástupce Kliniky Jakub Ort. Podle názoru aktivistů soud ještě nerozhodl o platnosti smlouvy o pronájmu, mají tudíž nárok budovu užívat, míní.

Centrum zahájilo činnost v prosinci 2014, kdy prázdnou budovu někdejší polikliniky v Jeseniově ulici obsadili aktivisté, vyklidili ji a bez povolení v ní několik dní provozovali sociální centrum. O dva měsíce později budovu získali od majetkového úřadu k bezplatné výpůjčce a svépomocí ji opravili.

V centru se mimo jiné pořádaly přednášky, promítání či koncerty, později centrum spustilo sbírku oblečení pro uprchlíky. Situace se poté vyostřila a začátkem letošního února na Kliniku zaútočili maskovaní pachatelé ve stejný den, kdy se v Praze konaly demonstrace proti migraci. Na podporu centra v minulosti opakovaně demonstrovaly stovky lidí. Začátkem března Klinice vypršela smlouva, kterou majetkový úřad neprodloužil. Aktivisté tam však nadále zůstávají.

Chceme být obezřetní, útok nebereme na lehkou váhu, ale strach nemáme, říká Petr ze sociálního centra Klinika. | Video: Filip Horký
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy