reklama
 
 

Levicová aktivistka dostala za napadení policisty podmínku. Je to exemplární trest, tvrdí Krejčová

15. 2. 2017 11:40
Soud znovu potrestal levicovou aktivistku Kateřinu Krejčovou měsíční podmínkou s ročním odkladem. Krejčová při předloňské demonstraci na podporu migrace napadla policistu. Podle soudkyně byl čin intenzitou mezi přestupkem a přečinem, proto prý zvolila nízký trest. Aktivistka podle obžaloby napadla policistu poté, co na zemi zaklekl jejího přítele. Policista musel kvůli pohmoždění ramenního kloubu zůstat týden na neschopence.

Praha - Obvodní soud pro Prahu 1 znovu potrestal měsíční podmínkou s ročním odkladem levicovou aktivistku Kateřinu Krejčovou za to, že při demonstraci na podporu migrace v roce 2015 napadla policistu. Stejný trest soud Krejčové uložil i loni, odvolací soud ji následně obžaloby zprostil. Proti pravomocnému rozsudku podal státní zástupce dovolání, kterému vyhověl Nejvyšší soud. V rozhodnutí tehdy uvedl, že jednání Krejčové teoreticky nemuselo být trestným činem, nelze je ale bagatelizovat natolik, aby skončilo jen přestupkovým řízením.

Podle soudkyně Edity Beranové byl čin intenzitou mezi přestupkem a přečinem, proto prý zvolila nízký trest. Krejčová se proti verdiktu na místě odvolala, státní zástupkyně si ponechala lhůtu pro odvolání.

Krejčovou středeční rozhodnutí nepřekvapilo. "Pochopila jsem, že v téhle kauze vůbec nejde o mě, o moji osobu. Má to být exemplární potrestání a je to příklad toho, jakým způsobem se tady snaží moc, která autoritu a úctu nemá, tu úctu a autoritu formou represe vynutit," řekla po skončení jednání novinářům.

Incident se odehrál v červenci 2015, kdy v centru Prahy protestovalo několik set lidí proti imigraci a uprchlickým kvótám. Někteří z účastníků tehdy nesli makety šibenic s nápisem Za vlastizradu, které se podle demonstrujících dopustili někteří čeští politici. Policisté zasáhli proti Krejčové a dalším aktivistům, kteří chtěli průvod demonstrantů zablokovat.

Aktivistka podle obžaloby napadla policistu poté, co na zemi zaklekl jejího přítele. Krejčová policistovi nalehla na záda a trhla mu ramenem, policista si později stěžoval na bolest. Kvůli pohmoždění kloubu musel být týden na neschopence.

Podle obhájce Pavla Uhla se Krejčová dotkla zasahujícího policisty až ve chvíli, kdy ji uchopil druhý policista. Tím ji prý vyvedl z rovnováhy, a proto žena na policistu nalehla. V závěrečné řeči také zopakoval, že zákrok policie proti demonstrantům nebyl přiměřený, a Krejčová se proto mohla domnívat, že je nezákonný.

Státní zástupkyně však trvá na tom, že Krejčová policistu zranila. Na záběrech z incidentu je podle ní vidět, jak policistovi ramenem "zapáčila". Stejně jako při posledním projednávání případu navrhla, aby soud aktivistce uložil měsíční podmínku.

Krejčová kvůli postupu policie při demonstraci podala správní žalobu na policii, soudy jí však za pravdu nedaly. Městský soud v Praze loni dospěl k závěru, že shromáždění nikdo nerozpustil, policie totiž zakročila jen proti několika lidem sedícím na zemi. Nejvyšší správní soud rozhodnutí potvrdil. Uhl pak řekl, že rozsudek je v rozporu s ústavním pořádkem a že proti němu Krejčová podá ústavní stížnost.

autor: ČTK | 15. 2. 2017 11:40

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama