Lékařská komora podpořila Dernerovou, nechce čínské léčitelství jako obor

ČTK ČTK
12. 11. 2017 12:50
Česká lékařská komora vyslovila podporu senátorce Aleně Dernerové, která navrhla Senátu změnu zákona o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání. Nelíbí se jí, že zákon přiznal čínskému léčitelství statut medicínského oboru.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brno - Sjezd České lékařské komory (ČLK) vyjádřil podporu lékařce a senátorce Aleně Dernerové, která usiluje o vyškrtnutí terapeuta a specialisty tradiční čínské medicíny z oborů vzdělávání nelékařských zdravotnických pracovníků. Hlasování bylo jednoznačné, 227 přítomných lékařů hlasovalo pro, tři proti, pět se zdrželo.

Senátoři Dernerová (za SD-SN) a Vladimír Plaček (ČSSD) v minulých dnech navrhli Senátu změnu zákona o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání. Senát se návrhem začne zabývat v prosinci.

Zákon podle dvojice senátorů "přiznal čínskému léčitelství statut medicínského oboru, čímž zvýhodňuje čínské léčitelství oproti jiným léčitelským metodám". Proti přitom byli děkani lékařských fakult, Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně, Česká lékařská komora i senátní zdravotnický výbor.

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) potřebu pravidel pro poskytovatele čínské medicíny obhajoval tím, že nyní vzdělání, rozsah a kvalitu nabízené péče čínských léčitelů není možné ověřit.

Výuku mají podle plánů poskytnout kvůli nesouhlasu lékařských fakult zdravotně-sociální fakulty. Vzdělávací program má být vytvořen ve spolupráci s partnerskými čínskými univerzitami.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy