Poslanci chtějí otevřít zdravotnictví čínské medicíně. Jsou to jen šamani, zlobí se lékařská komora

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
16. 3. 2017 7:04
V Česku roste obliba čínské medicíny, poslanci proto uvažují o zavedení nové odbornosti - terapeut a specialista tradiční čínské medicíny. Plán Rostislava Vyzuly (ANO) počítá s tím, že by terapeut musel absolvovat bakalářské vzdělání v oboru tradiční čínské medicíny, specialistovi pak předepisuje magisterský program. Proti rozmachu alternativních postupů v Česku se dlouhodobě staví Česká lékařská komora. Její prezident Milan Kubek akupunkturu i léčbu bylinkami považuje za naprosto nevědecké metody.
Akupunktura. Ilustrační foto.
Akupunktura. Ilustrační foto. | Foto: iStock

Praha - Pacienti, kteří chtějí vyzkoušet tradiční čínskou medicínu, by si brzy svého léčitele mohli vybírat podle toho, zda má státem uznané vzdělání. Obliba této alternativní metody v Česku roste a předseda sněmovního zdravotnického výboru Rostislav Vyzula (ANO) chce v zákoně definovat dvě nové odbornosti - terapeut a specialista tradiční čínské medicíny. 

"V současné době v Česku praktikuje tradiční čínskou medicínu řada lidí, z nichž někteří jsou seriózní, jiní jsou šarlatáni. Mně jde jen o to, aby to bylo pod kontrolou," vysvětluje Vyzula.

Jeho plán počítá s tím, že by terapeut musel absolvovat bakalářské vzdělání v oboru tradiční čínské medicíny, specialistovi pak předepisuje magisterský program. Absolventům některých jiných zdravotnických oborů by pak pro získání odbornosti terapeuta stačil speciální kurz.

Vyzula už se svým návrhem uspěl na výboru, který poslancům doporučil, aby pro něj při dubnovém závěrečném schvalování hlasovali. Podporu má poslanec a onkolog Vyzula také na ministerstvu zdravotnictví.

"Pokud budeme v této oblasti chtít poskytovat péči na legálně doložitelné úrovni, tak si myslím, že by mělo být definováno, co tito lidé smějí a nesmějí dělat a jaké by měli mít minimální vzdělání," říká náměstek pro zdravotní péči Roman Prymula, který ještě coby ředitel královéhradecké fakultní nemocnice dojednal se státem a čínskou společností CEFC stavbu kliniky tradiční čínské medicíny na nemocničním pozemku. Otevření kliniky se plánuje na rok 2019.

Vyzula ani Prymula neumějí odhadnout, kolik lidí v Česku tradiční čínskou medicínu praktikuje. I proto je podle nich větší kontrola na místě. 

Proti rozmachu čínských alternativních postupů v Česku, navíc za aktivní státní podpory, se dlouhodobě staví Česká lékařská komora. Její prezident Milan Kubek akupunkturu i léčbu bylinkami považuje za naprosto nevědecké metody a nechápe, proč by "čínští šamani" měli mít vlastní vzdělávací obor.

"Nepatří to do systému státem garantovaného vzdělávání. Je to pouze cesta, jak tuto komerční aktivitu podpořit a vytvářet v lidech iluzi, že se jedná o něco víc než o pouhý podvod," myslí si Kubek.

Zatím není jasné, kde by se nový obor tradiční čínské medicíny vyučoval. Vyzula tuto otázku považuje za předčasnou. Podle náměstka Prymuly je jednou z možností vystudovat tuto specializaci v zahraničí.

"Druhá možnost je, že by tyto programy musely vzniknout tady. Nemyslím si, že to bude nějaká masivní záležitost. Zatím se na ministerstvo neobrátil nikdo s tím, že by měl zájem takový program otevřít," uvedl Prymula.

"Naše fakulta neplánuje otevření oboru terapeut/specialista tradiční čínské medicíny v bakalářském ani v magisterském studiu," uvedl například děkan Lékařské fakulty UK v Hradci Králové Miroslav Červinka.

Předseda zdravotnického výboru Vyzula svůj návrh připojil k projednávané novele zákona, který upravuje vzdělávání všech zdravotníků vyjma lékařů. Hlavním cílem novely je zrušení podmínky vysokoškolského vzdělávání pro zdravotní sestry.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy