Kvůli suchu se nesmí kouřit v parcích ani zahradách. Hrozí za to vysoká pokuta

Matěj Pur
2. 7. 2019 18:58
V Praze a Středočeském kraji platí až do odvolání zákaz rozdělávání ohně na stanovených místech, například v parcích a zahradách. Důvodem je riziko vzniku požáru kvůli vysokým teplotám a přetrvávajícímu suchu. Lidé ale často netuší, že to kromě táboráků zapovídá i kouření. Za porušení zákazu hrozí až stotisícová pokuta, sankce však padají jen výjimečně.
Zákaz kouření platí ve všech pražských parcích.
Zákaz kouření platí ve všech pražských parcích. | Foto: Shutterstock

Kromě kouření a rozdělávání otevřeného ohně je v pražských parcích, lesích, polích a zahradách zakázáno i vypouštění lampionů štěstí nebo používání zábavní pyrotechniky. Omezení se nevztahuje na elektronické cigarety.

Zákaz bude platit do odvolání a vztahuje se i na vlastní zahrady, uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman s tím, že lidé by v období zvýšeného rizika vzniku požárů měli hlavně používat zdravý rozum.

Loni padlo jen několik pokut

Ve Středočeském kraji dohlíží na dodržování nařízení hasiči, v Praze to má na starosti městská policie. Strážníci ale nemohou lidem na místě uložit pokutu jako v případě porušení obecních vyhlášek. "Lidé o nařízení zatím nevědí, protože je v platnosti od neděle, takže je většinou strážníci jen upozorňují," uvedla mluvčí městské policie Michaela Teplá.

Pokutu však lidem následně může udělit magistrát, a to až do výše 100 tisíc korun. Mluvčí magistrátu ale řekl, že se to moc často nestává. "V loňském roce se jednalo pouze o jednotky případů," uvedl Hofman. Loni přitom platil v Praze zákaz tři týdny.

Další kraje zákazy nechystají

Výstraha meteorologů platila od neděle pro celé Česko, po vydatných srážkách v jižní polovině republiky byla v úterý v těchto oblastech odvolána. Protože ale na zbytku území sucho přetrvává a ani pro další dny meteorologové neočekávají výraznější srážky, bude výstraha pravděpodobně ještě nějakou dobu platit.

Mapa indexu nebezpečí požáru
Mapa indexu nebezpečí požáru | Foto: ČHMÚ

Další kraje však zatím zákaz rozdělávání ohňů nechystají. "Hejtman je neustále v kontaktu s vedením jihomoravských hasičů, ti ale nyní neuvažují o vyhlášení tohoto opatření. Situaci však neustále monitorujeme," uvedla mluvčí Jihomoravského kraje Monika Brindzáková. 

V Moravskoslezském kraji bude podle mluvčí Nikoly Birklenové s největší pravděpodobností ve středu vyhlášen nízký stupeň nebezpečí, který je pouze na úrovni doporučení. "Nyní se podle krajských hasičů statistika vzniku požárů nevymyká předcházejícímu období, proto dosud nebylo přikročeno k vyhlášení doby zvýšeného nebezpečí vzniku požárů," řekla Birklenová.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy