reklama
 
 

Žantovský napadal vyváženost zpravodajství ČTK. Požadoval mimořádnou schůzi, na kterou ale nepřišel

12. 7. 2018
Tři členové Rady České tiskové kanceláře iniciovali ve čtvrtek mimořádné zasedání. Důvodem byla situace ve vedení a Radě ČTK. Žádný z nich nedorazil.

Praha - Rada České tiskové kanceláře (ČTK) svolala na čtvrtek na žádost tří svých členů mimořádné zasedání. Tématem byla současná situace ve vedení ČTK. Ani jeden z trojice iniciátorů - Pavel Foltán, Jana Gáborová a Petr Žantovský - však vůbec nedorazil.

Členové chtěli svolat schůzi na minulé pondělí, předseda rady Miroslav Augustin ale kvůli obavám z malé účasti uspořádal zasedání až nyní.

"Bylo jasné, že se nebudou moci dostavit více než tři lidi a zasedání by tedy nebylo usnášeníschopné. Jednací řád rady neupravuje dobu, kdy je povinen předseda povinen svolat mimořádné zasedání," vysvětlil Augustin, proč schůzi odložili o dva týdny později. Zároveň dodal, že by situaci ČTK měl řešit spíše volební výbor Poslanecké sněmovny.

"Mělo by to smysl projednávat včas, jak jsme původně navrhovali," zdůvodnila svou neúčast Gáborová s tím, že s oznámením čtvrtečního termínu svou žádost stáhl jeden z dalších předkladatelů. Foltán a Žantovský na dotazy Aktuálně.cz nereagovali. 

Kritika míří proti chybám a nedostakům v práci ČTK 

Nepřítomní členové vedení vytýkají, že si nepřipouští kritiku, která miří proti jejich chybám a nedostatkům v práci tiskové kanceláře. Týká se to především neinformování o Krameriově ceně, kterou udílí Asociace nezávislých médií, jejímž zakladatelem je i Žantovský. 

"Pan Žantovský důrazně vytkl generálnímu řediteli, že o ní nereferoval," řekla místopředsedkyně rady Jaroslava Wenigerová.

"Po několika dnech jsme se ale dozvěděli, že nám zamlčel závažný fakt, že je jedním ze spoluorganizátorů Krameriových cen," pokračuje Augustin. K tomu se Žantovský přiznal v dopise slovenskému velvyslanci v Česku, kterého na udílení cen zval. Podle vyjádření Rady ČTK podobná aktivita naplňuje znaky střetu zájmů.

Na schůzi se probírala i stížnost na neobjektivní zpravodajství, etiketizaci a manipulační techniky, a to v souvislosti s titulkem článku "V Itálii uspěly antisystémové a krajně pravicové strany".

Podle generálního ředitele je takový titulek v pořádku. To nakonec potvrdila na předcházejícím zasedání rada, když opačného názoru byl pouze Žantovský.

Čtvrteční mimořádné zasedání bylo historicky první, které členové nesvolali kvůli volbě generálního ředitele. Žádali o ni tři noví členové, kteří jsou v radě teprve necelý půlrok. Žantovského a Foltána poslanci zvolili jako kandidáty za hnutí ANO, Gáborová byla nominantkou SPD.

ČTK nemá od státu ani korunu a na svůj provoz si musí vydělat, proto by měla být soukromým subjektem, myslí si Miroslav Augustin. | Video: Daniela Drtinová |  19:54

autor: Gabriela Štvrtňová | 12. 7. 2018

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama