Žantovský napadal vyváženost zpravodajství ČTK. Požadoval mimořádnou schůzi, na kterou ale nepřišel

Gabriela Štvrtňová
12. 7. 2018 17:33
Tři členové Rady České tiskové kanceláře iniciovali ve čtvrtek mimořádné zasedání. Důvodem byla situace ve vedení a Radě ČTK. Žádný z nich nedorazil.
Petr Žantovský se podílel na udílení Krameriovy ceny. Vadilo mu, že o tom ČTK neinformovala.
Petr Žantovský se podílel na udílení Krameriovy ceny. Vadilo mu, že o tom ČTK neinformovala. | Foto: ČTK

Praha - Rada České tiskové kanceláře (ČTK) svolala na čtvrtek na žádost tří svých členů mimořádné zasedání. Tématem byla současná situace ve vedení ČTK. Ani jeden z trojice iniciátorů - Pavel Foltán, Jana Gáborová a Petr Žantovský - však vůbec nedorazil.

Členové chtěli svolat schůzi na minulé pondělí, předseda rady Miroslav Augustin ale kvůli obavám z malé účasti uspořádal zasedání až nyní.

"Bylo jasné, že se nebudou moci dostavit více než tři lidi a zasedání by tedy nebylo usnášeníschopné. Jednací řád rady neupravuje dobu, kdy je povinen předseda povinen svolat mimořádné zasedání," vysvětlil Augustin, proč schůzi odložili o dva týdny později. Zároveň dodal, že by situaci ČTK měl řešit spíše volební výbor Poslanecké sněmovny.

"Mělo by to smysl projednávat včas, jak jsme původně navrhovali," zdůvodnila svou neúčast Gáborová s tím, že s oznámením čtvrtečního termínu svou žádost stáhl jeden z dalších předkladatelů. Foltán a Žantovský na dotazy Aktuálně.cz nereagovali. 

Kritika míří proti chybám a nedostakům v práci ČTK 

Nepřítomní členové vedení vytýkají, že si nepřipouští kritiku, která miří proti jejich chybám a nedostatkům v práci tiskové kanceláře. Týká se to především neinformování o Krameriově ceně, kterou udílí Asociace nezávislých médií, jejímž zakladatelem je i Žantovský. 

"Pan Žantovský důrazně vytkl generálnímu řediteli, že o ní nereferoval," řekla místopředsedkyně rady Jaroslava Wenigerová.

"Po několika dnech jsme se ale dozvěděli, že nám zamlčel závažný fakt, že je jedním ze spoluorganizátorů Krameriových cen," pokračuje Augustin. K tomu se Žantovský přiznal v dopise slovenskému velvyslanci v Česku, kterého na udílení cen zval. Podle vyjádření Rady ČTK podobná aktivita naplňuje znaky střetu zájmů.

Na schůzi se probírala i stížnost na neobjektivní zpravodajství, etiketizaci a manipulační techniky, a to v souvislosti s titulkem článku "V Itálii uspěly antisystémové a krajně pravicové strany".

Podle generálního ředitele je takový titulek v pořádku. To nakonec potvrdila na předcházejícím zasedání rada, když opačného názoru byl pouze Žantovský.

Čtvrteční mimořádné zasedání bylo historicky první, které členové nesvolali kvůli volbě generálního ředitele. Žádali o ni tři noví členové, kteří jsou v radě teprve necelý půlrok. Žantovského a Foltána poslanci zvolili jako kandidáty za hnutí ANO, Gáborová byla nominantkou SPD.

ČTK nemá od státu ani korunu a na svůj provoz si musí vydělat, proto by měla být soukromým subjektem, myslí si Miroslav Augustin. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Cisternová loď řízená českým kapitánem poškodila most v nizozemském Groningenu

Cisternová loď, kterou řídil 59letý český kapitán, narazila do důležitého mostu v nizozemském Groningenu. Nikomu se nic nestalo, ale škody na mostě jsou podle zástupců města velké.

Policie českého kapitána zadržela. Testy ukázaly, že nepožil alkohol, ani si nevzal žádní drogy. Čelí podezření, že nemá dostatečné schopnosti k řízení lodi.

Svědci nehody, která se stala v noci na sobotu, vypověděli, že slyšeli hlasitou ránu. V té době most zrovna nepřejíždělo žádné auto, jen jeden řidič mopedu. Náraz lodi ho vyděsil.

Vyšetřování nehody bude pokračovat i v příštích dnech. Cisternová loď Bodensee je 110 metrů dlouhá a pluje pod německou vlajkou. Podle policie na ní nebyly žádné technické závady. Se čtyřčlennou posádkou plula ze Štrasburku do nizozemského Delfzijlu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy