Kupte si Klause. Prezidenta nabízejí agentury v USA

Tereza Šídlová
6. 8. 2012 6:15
Agentury na řečníky běžně nabízejí jen bývalé politiky, honoráře jsou až 100 tisíc dolarů
Václav Klaus rád přednáší v USA. Na případné honoráře se však veřejnost ptát nesmí.
Václav Klaus rád přednáší v USA. Na případné honoráře se však veřejnost ptát nesmí. | Foto: Reuters

Praha - Vypadá to jako úloha z testu logického myšlení: Vyberte, které jméno se k těm ostatním nehodí.

Václav Klaus, Michail Gorbačov, George Bush, Gerhard Schröder.

Správná odpověď je nasnadě - jméno českého prezidenta. Jako jediný je stále sloužícím politikem.

Nejde ale o hru, výše uvedená prestižní soupiska je z internetové nabídky agentury London Speaker Bureau (LSB), tedy firmy, která zprostředkovává řečníky pro akce od konferencí po soukromé semináře.

A jak zjistilo Aktuálně.cz, LSB není jedinou světovou agenturou, která Klause nabízí.

Český prezident je bezpochyby vyhlášeným světovým řečníkem, jenže jeho aktivity doma i ve světě často budí kontroverze. A jasné není to, zda za tyto přednášky, na nichž vystupuje jako český prezident, pobírá honoráře, a jde tedy o jeho soukromý byznys, nebo zda jde o reprezentaci země.

A vzniká otázka, zda si českého prezidenta soukromníci či zájmové organizace mohou "koupit". Což by byla jiná situace než u běžně přednášejících ex-politiků, u nichž nehrozí střet zájmů a nejde o pověst vykonávané veřejné funkce.

Kolik stojí? Napište nám

Prezident Klaus své přednáškové aktivity, na nichž prezentuje názory značně se lišící od českých vládních postojů, nekomentuje. A podle českého zákona o střetu zájmu ani nemusí zveřejňovat případné příjmy z nich - na rozdíl třeba od americké či slovenské hlavy státu.

Webové stránky řečnických agentur ale nasvědčují tomu, že tyto akce jsou honorované.

„Local, West Coast, East Coast Fee Range - Please Inquire," stojí na webu americké agentury Leading Authorities u profilu českého prezidenta. Šlo by to přeložit následovně: Pokud chcete znát informace o výši honoráře, napište nám.

Obdobná výzva visí v internetovém prostoru pod hlavičkou agentury All American Speakers. "Pro informaci týkající se honoráře (pro Václava Klause), kontaktujte agenta." Tento odkaz pak zájemce napojí na formulář, v němž je "rozpočet akce" povinnou položkou. Zadat lze částky od 5000 po 100 tisíc dolarů a výše, ale i možnost "hledám řečníka, který by nám svůj čas věnoval".

Pokud ale člověk není zájemcem o Klausovy služby, agentury odmítnou podat jakékoli bližší informace o možném najmutí řečníka s titulem prezidenta země Evropské unie. Tedy nejen člověka se zkušenostmi a známým jménem, jak to bývá u bývalých politiků, ale člověka, který stále ve svých rukou koncentruje moc a vliv, a to nejen na své domácí půdě, ale jako státník EU pohybující se i na vrcholných mezinárodních setkání.

„Ano, zastupujeme Václava Klause, ale veškeré informace o naší spolupráci jsou důvěrné," řekl v telefonickém hovoru Aktuálně.cz Tony Berardo, viceprezident Leading Authorities.

Letenky první třídou

Na webu agentury v sekci FAQs, tedy „nejčastěji kladené dotazy", stojí k cenám následující: „Typické náklady zahrnují honorář řečníkovi, náklady za audiovizuální techniku, cestovní výdaje, ubytování, stravování a doprovodné výdaje, jako například spropitné." Ceny se podle stejné rubriky na stejném webu pohybují obecně mezi 10 tisíci a 100 tisíci dolary. Svou vlastní finanční odměnu za zprostředkování si agentura prý strhává právě až z honoráře pro řečníka.

Václav Klaus v nabíce. Kontaktujte agenta pro informaci o honoráři, stojí na stránkách All American Speakers.
Václav Klaus v nabíce. Kontaktujte agenta pro informaci o honoráři, stojí na stránkách All American Speakers. | Foto: Aktuálně.cz

Na webu All American Speakers zase stojí, že ceny řečníků začínají na 5000 dolarech, tedy sto tisících korunách.

„Pokud pro našeho klienta zajišťujeme přednášku Václava Klause, kontaktujeme jeho agenty jak v USA, tak v Praze," řekla Aktuálně.cz agentka z All American Speakers Kristen Rencherová.

Víc informací ovšem také nesdělila.

Pochybnosti vzbudil Lukoil

Aktuálně.cz se o Klausovy vedlejší aktivity zajímá, protože se kolem českého prezidenta pohybují sponzoři z privátní sféry, jako je například ruská ropná společnost Lukoil, která má v Česku a v této části Evropy své obchodní zájmy.

A i Klausovy řečnické aktivity mnohdy vzbudily otazníky.

Když letos v dubnu řečnil v Paříži, ukázalo se, že nejde o akademickou evropskou půdu, ale o ruský think-tank napojený na Kreml.

O měsíc později přednášel u amerických konzervativců v The Heartland Institute, který zase čelil kritice za agresivní antiekologickou kampaň, v níž figurovali masoví vrazi a teroristi. A to i přestože jiní plánovaní řečníci se kvůli drsným billboardům z konference odhlásili.

A další přednášku v Los Angeles si neodpustil Klaus ani v den, kdy se české elity klaněly památce lidických obětí u příležitosti 70. výročí vypálení této středočeské vesnice nacisty.

U poslední zmiňované aktivity se Aktuálně.cz pořádajícího think-tanku American Freedom Alliance zeptalo, zda českému prezidentovi platí honorář. Prezident organizace tehdy odpověděl, že neplatí.

Prezident v Česku nepodléhá zákonu o střetu zájmů, na rozdíl od všech ostatních ústavních činitelů. A své vedlejší příjmy nezveřejňuje, tudíž není možné jeho slova ověřit.

Antilidé a soudruzi - v USA

Klaus v souvislosti se svými přednáškovými aktivitami vždy jen sdělí, že náklady na cestu mu hradí pořadatelé. 

Aktuálně.cz zaslalo na tiskový odbor Pražského hradu otázky ohledně prezidentova jména v databázích komerčních agentur, ale odpověď ani po několika dnech a opakovaném dotazu nepřišla. Redakce zjišťovala to, zda prezidentovy přednášky jsou po světě nabízeny s jeho vědomím (zda tedy nejde o zneužití jeho jména v těžko kontrolovatelném prostředí internetu), jaké akce mu agentury případně zprostředkovaly a zda za akce pobírá honorář.

Václav Klaus mezi bývalými politiky v London Speaker Bureau.
Václav Klaus mezi bývalými politiky v London Speaker Bureau. | Foto: Aktuálně.cz

Václav Klaus všeobecně odmítá komentovat své příjmy. Na tyto dotazy navíc reaguje podrážděně. Redakci deníku Aktuálně.cz už dříve nazval „antilidmi" a „soudruhy", když se ho ptala na příjmy z rozsáhlé a v některých případech sponzorované publikační činnosti.

Například majetkové přiznání a případné vedlejší příjmy prezidenta USA jsou z důvodu transparentnosti však k vidění běžně na internetu.

Dva tisíce liber za minutu

Jak už bylo řečeno v úvodu textu, přednášky jsou doménou bývalých politiků. U nich nehrozí střet zájmů.

Šampioni v této disciplíně, která patří k „důchodu" světových státníků, jsou například ex-prezident USA Bill Clinton či bývalý britský premiér Tony Blair. Každý si v konferenčním byznyse vydělal desítky milionů dolarů. Britští novináři Blairovi například spočítali, že na vrcholu vydělával až 2000 britských liber za minutu své řeči.

Ostatně i agentura Leading Authorities ve svém profilu na webu sama o sobě píše, že zastupuje „bývalé politiky", a Klaus je tak spíše výjimkou. V jeho vizitce na webu agentury je také upřednostněn popis "bývalý premiér České republiky".

Podobně jako v již zmiňované londýnské agentuře (ta však odmítla kontakt s Aktuálně.cz zcela). London Speakers Bureau ale má v nabídce (vedle zmiňovaných Gorbačova, Bushe staršího či Schrödera) i současného ministra zahraničí Švédska Carla Bildta.

Podle jeho mluvčího Anderse Jörleho je tam jeho šéf pravděpodobně z doby, kdy nebyl ve funkci. Dříve totiž Bildt zastával funkci premiéra severské země a vyjednavače OSN pro mír v Bosně a Hercegovině. Přislíbenou oficiální reakci však Jörle nezaslal.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy