Kupte si Klause. Prezidenta nabízejí agentury v USA

Tereza Šídlová
6. 8. 2012 6:15
Agentury na řečníky běžně nabízejí jen bývalé politiky, honoráře jsou až 100 tisíc dolarů
Václav Klaus rád přednáší v USA. Na případné honoráře se však veřejnost ptát nesmí.
Václav Klaus rád přednáší v USA. Na případné honoráře se však veřejnost ptát nesmí. | Foto: Reuters

Praha - Vypadá to jako úloha z testu logického myšlení: Vyberte, které jméno se k těm ostatním nehodí.

Václav Klaus, Michail Gorbačov, George Bush, Gerhard Schröder.

Správná odpověď je nasnadě - jméno českého prezidenta. Jako jediný je stále sloužícím politikem.

Nejde ale o hru, výše uvedená prestižní soupiska je z internetové nabídky agentury London Speaker Bureau (LSB), tedy firmy, která zprostředkovává řečníky pro akce od konferencí po soukromé semináře.

A jak zjistilo Aktuálně.cz, LSB není jedinou světovou agenturou, která Klause nabízí.

Český prezident je bezpochyby vyhlášeným světovým řečníkem, jenže jeho aktivity doma i ve světě často budí kontroverze. A jasné není to, zda za tyto přednášky, na nichž vystupuje jako český prezident, pobírá honoráře, a jde tedy o jeho soukromý byznys, nebo zda jde o reprezentaci země.

A vzniká otázka, zda si českého prezidenta soukromníci či zájmové organizace mohou "koupit". Což by byla jiná situace než u běžně přednášejících ex-politiků, u nichž nehrozí střet zájmů a nejde o pověst vykonávané veřejné funkce.

Kolik stojí? Napište nám

Prezident Klaus své přednáškové aktivity, na nichž prezentuje názory značně se lišící od českých vládních postojů, nekomentuje. A podle českého zákona o střetu zájmu ani nemusí zveřejňovat případné příjmy z nich - na rozdíl třeba od americké či slovenské hlavy státu.

Webové stránky řečnických agentur ale nasvědčují tomu, že tyto akce jsou honorované.

„Local, West Coast, East Coast Fee Range - Please Inquire," stojí na webu americké agentury Leading Authorities u profilu českého prezidenta. Šlo by to přeložit následovně: Pokud chcete znát informace o výši honoráře, napište nám.

Obdobná výzva visí v internetovém prostoru pod hlavičkou agentury All American Speakers. "Pro informaci týkající se honoráře (pro Václava Klause), kontaktujte agenta." Tento odkaz pak zájemce napojí na formulář, v němž je "rozpočet akce" povinnou položkou. Zadat lze částky od 5000 po 100 tisíc dolarů a výše, ale i možnost "hledám řečníka, který by nám svůj čas věnoval".

Pokud ale člověk není zájemcem o Klausovy služby, agentury odmítnou podat jakékoli bližší informace o možném najmutí řečníka s titulem prezidenta země Evropské unie. Tedy nejen člověka se zkušenostmi a známým jménem, jak to bývá u bývalých politiků, ale člověka, který stále ve svých rukou koncentruje moc a vliv, a to nejen na své domácí půdě, ale jako státník EU pohybující se i na vrcholných mezinárodních setkání.

„Ano, zastupujeme Václava Klause, ale veškeré informace o naší spolupráci jsou důvěrné," řekl v telefonickém hovoru Aktuálně.cz Tony Berardo, viceprezident Leading Authorities.

Letenky první třídou

Na webu agentury v sekci FAQs, tedy „nejčastěji kladené dotazy", stojí k cenám následující: „Typické náklady zahrnují honorář řečníkovi, náklady za audiovizuální techniku, cestovní výdaje, ubytování, stravování a doprovodné výdaje, jako například spropitné." Ceny se podle stejné rubriky na stejném webu pohybují obecně mezi 10 tisíci a 100 tisíci dolary. Svou vlastní finanční odměnu za zprostředkování si agentura prý strhává právě až z honoráře pro řečníka.

Václav Klaus v nabíce. Kontaktujte agenta pro informaci o honoráři, stojí na stránkách All American Speakers.
Václav Klaus v nabíce. Kontaktujte agenta pro informaci o honoráři, stojí na stránkách All American Speakers. | Foto: Aktuálně.cz

Na webu All American Speakers zase stojí, že ceny řečníků začínají na 5000 dolarech, tedy sto tisících korunách.

„Pokud pro našeho klienta zajišťujeme přednášku Václava Klause, kontaktujeme jeho agenty jak v USA, tak v Praze," řekla Aktuálně.cz agentka z All American Speakers Kristen Rencherová.

Víc informací ovšem také nesdělila.

Pochybnosti vzbudil Lukoil

Aktuálně.cz se o Klausovy vedlejší aktivity zajímá, protože se kolem českého prezidenta pohybují sponzoři z privátní sféry, jako je například ruská ropná společnost Lukoil, která má v Česku a v této části Evropy své obchodní zájmy.

A i Klausovy řečnické aktivity mnohdy vzbudily otazníky.

Když letos v dubnu řečnil v Paříži, ukázalo se, že nejde o akademickou evropskou půdu, ale o ruský think-tank napojený na Kreml.

O měsíc později přednášel u amerických konzervativců v The Heartland Institute, který zase čelil kritice za agresivní antiekologickou kampaň, v níž figurovali masoví vrazi a teroristi. A to i přestože jiní plánovaní řečníci se kvůli drsným billboardům z konference odhlásili.

A další přednášku v Los Angeles si neodpustil Klaus ani v den, kdy se české elity klaněly památce lidických obětí u příležitosti 70. výročí vypálení této středočeské vesnice nacisty.

U poslední zmiňované aktivity se Aktuálně.cz pořádajícího think-tanku American Freedom Alliance zeptalo, zda českému prezidentovi platí honorář. Prezident organizace tehdy odpověděl, že neplatí.

Prezident v Česku nepodléhá zákonu o střetu zájmů, na rozdíl od všech ostatních ústavních činitelů. A své vedlejší příjmy nezveřejňuje, tudíž není možné jeho slova ověřit.

Antilidé a soudruzi - v USA

Klaus v souvislosti se svými přednáškovými aktivitami vždy jen sdělí, že náklady na cestu mu hradí pořadatelé. 

Aktuálně.cz zaslalo na tiskový odbor Pražského hradu otázky ohledně prezidentova jména v databázích komerčních agentur, ale odpověď ani po několika dnech a opakovaném dotazu nepřišla. Redakce zjišťovala to, zda prezidentovy přednášky jsou po světě nabízeny s jeho vědomím (zda tedy nejde o zneužití jeho jména v těžko kontrolovatelném prostředí internetu), jaké akce mu agentury případně zprostředkovaly a zda za akce pobírá honorář.

Václav Klaus mezi bývalými politiky v London Speaker Bureau.
Václav Klaus mezi bývalými politiky v London Speaker Bureau. | Foto: Aktuálně.cz

Václav Klaus všeobecně odmítá komentovat své příjmy. Na tyto dotazy navíc reaguje podrážděně. Redakci deníku Aktuálně.cz už dříve nazval „antilidmi" a „soudruhy", když se ho ptala na příjmy z rozsáhlé a v některých případech sponzorované publikační činnosti.

Například majetkové přiznání a případné vedlejší příjmy prezidenta USA jsou z důvodu transparentnosti však k vidění běžně na internetu.

Dva tisíce liber za minutu

Jak už bylo řečeno v úvodu textu, přednášky jsou doménou bývalých politiků. U nich nehrozí střet zájmů.

Šampioni v této disciplíně, která patří k „důchodu" světových státníků, jsou například ex-prezident USA Bill Clinton či bývalý britský premiér Tony Blair. Každý si v konferenčním byznyse vydělal desítky milionů dolarů. Britští novináři Blairovi například spočítali, že na vrcholu vydělával až 2000 britských liber za minutu své řeči.

Ostatně i agentura Leading Authorities ve svém profilu na webu sama o sobě píše, že zastupuje „bývalé politiky", a Klaus je tak spíše výjimkou. V jeho vizitce na webu agentury je také upřednostněn popis "bývalý premiér České republiky".

Podobně jako v již zmiňované londýnské agentuře (ta však odmítla kontakt s Aktuálně.cz zcela). London Speakers Bureau ale má v nabídce (vedle zmiňovaných Gorbačova, Bushe staršího či Schrödera) i současného ministra zahraničí Švédska Carla Bildta.

Podle jeho mluvčího Anderse Jörleho je tam jeho šéf pravděpodobně z doby, kdy nebyl ve funkci. Dříve totiž Bildt zastával funkci premiéra severské země a vyjednavače OSN pro mír v Bosně a Hercegovině. Přislíbenou oficiální reakci však Jörle nezaslal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Premier League vyšetřuje Manchester City kvůli porušení finančních pravidel

Vedení fotbalové Premier League zahájilo vyšetřování Manchesteru City kvůli podezření z porušení finančních pravidel mezi lety 2009 až 2018. Úřadující angličtí šampioni jsou obvinění, že během uvedených let neposkytli kompletní údaje z účetnictví a nesplnili podmínky finanční fair play. S odkazem na vyjádření Premier League to uvedly agentury Reuters a AP.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320 000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy