Zemřel Patrice Chéreau, režisér Intimity i Wagnera

Kultura ČTK Kultura, ČTK
7. 10. 2013 23:33
Před třemi lety získal Chéreau také Janáčkovou medaili.
Patrice Chéreau v roce 2003 v Cannes.
Patrice Chéreau v roce 2003 v Cannes. | Foto: Profimédia

Paříž - Herec, filmový a divadelní režisér a spisovatel Patrice Chéreau zemřel v pondělí 7. října ve věku 68 let na rakovinu plic.

Narodil se 2. listopadu 1944 a vyrůstal v Paříži, kde se už v šestnácti letech připojil k jednomu z divadelních souborů. Od devatenácti let pak režíroval činohru i operu.

Když na divadelní scéně získal značné renomé, zkusil to i s filmem. Debutoval snímkem La chair de l'orchidée (Maso orchideje) v roce 1974.

Jako filmař ale na sebe upozornil v roce 1983 v Cannes hodně osobně laděným snímkem Poraněný člověk (L' Homme blessé), jehož hrdina objevuje na pánských záchodcích na pařížském nádraží svou homosexualitu.

Skutečný úspěch u filmu zažil s historickou freskou Královna Margot, adaptací románu Alexandra Dumase o náboženské válce mezi hugnoty a katolíky ve Francii v 16. století. Hlavní roli si ve filmu zahrála Isabelle Adjani.

Další velký rozruch způsobil Chereau otevřenými sexuálními scénami ve snímku Intimita z roku 2001, s nímž získal hned tři ceny z Berlinale včetně Zlatého medvěda.

V českých kinech se promítaly i další Chéreauovy snímky Všichni, kdo mě mají rádi, pojedou vlakem (1998) či psychologický snímku Perzekuce (2009).

Patrice Chéreau předsedal porotě festivalu v Cannes 2003, kde zvítězil Slon od Guse Van Santa.

Za Chéreauovu přelomovou práci v divadelní tvorbě je považována jeho inscenace dramaticko-hudební tetralogie Prsten Nibelungův pro wagnerovský festival v německém Bayreuthu v roce 1976.

Divadelním režisérem by až do konce života. Jeho poslední produkcí byla Elektra od Richarda Strausse na operním festivalu v Aix-en- Provence.

Nadace Leoše Janáčka Patrice Chéreaua před třemi lety ocenila pamětní medailí za nastudování Janáčkovy poslední opery Z mrtvého domu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 40 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy