Ochranka pro Krnáčovou? Chovanec chce nejdřív slyšet důvody

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
27. 11. 2014 13:28
O přidělení ochranky nové pražské primátorce Adrianě Krnáčové rozhodne Ochranná služba.
Adriana Krnáčová po jmenování primátorkou.
Adriana Krnáčová po jmenování primátorkou. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Nově zvolená pražská primátorka Adriana Krnáčová chce ochranku, bojí se totiž, že by se kvůli změnám, které plánuje na magistrátu, mohla stát terčem útoku. Zda se o její bezpečnost budou v dalších měsících starat bodyguardi z policejního Útvaru pro ochranu ústavních činitelů, bude záviset zejména na tom, jaké důvody Krnáčovou k žádosti o přidělení ochranky vedou.

Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) poskytnutí takzvané krátkodobé ochrany není nijak neobvyklá věc, v nedávné minulosti ji využívala třeba šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.

"Paní Krnáčová musí říct, v čem se cítí ohrožená, pak bude probíhat standardní proces, kdy se věc předá na Ochrannou službu. Ta vyhodnotí, jestli byly splněny znaky ohrožení," vysvětlil Chovanec deníku Aktuálně.cz.

"Ono to není úplně levné, takže se to snažíme poskytovat pouze tam, kde je opravdové riziko," dodal ministr vnitra, proč policie zvažuje nasazení svých lidí u osob, které nejsou na seznamu chráněných ústavních činitelů. Těmi jsou například premiér nebo někteří ministři.

Krnáčová říkala, že bude žádat o ochranku, už v průběhu předvolební kampaně. Zopakovala to pak ve středu po svém zvolení.

"Když se budeme snažit opravdu říznout do těch velkých projektů a úplně změnit způsob, jak se tady v Praze hospodařilo, umím si představit, poté co nám na ministerstvo vnitra přišel bílý prášek, i něco jiného," uvedla s tím, že takový postup se nemusí některým lidem nebo skupinám líbit.

Policie chránila už v roce 2011 zhruba čtvrt roku tehdejšího primátora Bohuslava Svobodu (ODS). Tomu delší dobu vyhrožoval anonym prostřednictvím SMS a dopisů násilím. 

 

Právě se děje

před 11 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy