Kormorán vyjde stát na desítky milionů

Pavel Baroch
12. 2. 2007 18:05
Praha - Stát dává stále více peněz na škody, které způsobí kormorán nebo rys. Loni úřady vyplatily 36 milionů korun. Uvnitř: GRAFIKA

Přitom ještě před pěti lety šlo rybářům či chovatelům ovcí ze státní pokladny na náhradu škod způsobených chráněnými živočichy jen zhruba 6,5 milionů korun.

"Důvody tohoto nárůstu jsou dva," soudí Jan Šíma z oddělení druhové ochrany ministerstva životního prostředí. Lidé mají větší přístup k informacím a díky tomu o náhradu žádá více lidí. Zároveň se některým druhům v Česku docela dobře daří, takže se jejich stavy zvyšují - a tím i přibývá žádostí o vyplacení náhrad.

"Například na jižní a střední Moravě narostla populace bobra," řekl Aktuálně.cz Šíma.

České rybníky jako plné ledničky

Pro státní pokladnu je jednoznačně nejdražším zvláště chráněným živočichem kormorán, který se v posledních letech stal postrachem rybářů.

Velké černé ptáky se zahnutým zobákem, kteří se usídlili v různých koutech země, na podzim doplňují tisíce příbuzných ze severní Evropy, letících do teplých krajin. České řeky a rybníky jim slouží jako ideální místo pro lov potravy; kormoráni každoročně sežerou tuny ryb včetně vzácných druhů.

Foto: Aktuálně.cz

"Létají sem jako do lednice plné jídla," postěžoval si před časem v Hospodářských novinách Petr Sedláček z Rybářství Třeboň. "V roce 2000 jsme na náhradách přímých škod dostali od státu 413 tisíc korun, v posledních letech už to jsou miliony."

Kormoránů je 100krát více

Kormoránů přibývá v celé Evropě. Podle Petra Musila z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty žilo v polovině 20. století v severozápadní a střední Evropě pouhých 3,5 až 4,3 tisíce párů kormoránů velkých. Poslední odhad hovoří o počtu takřka stonásobném - 300 tisících hnízdících párů.

Podle Musila je důvodem tohoto nárůstu zvýšená ochrana kormoránů, zákaz používání pesticidů nebo i zkrácení migrační vzdálenosti.

Kormorán původně létal do teplých krajin ze severní Evropy až do Středomoří. Oteplení vod (díky stavbám přehrad či rozrůstání měst) ovšem umožňuje ptákům přezimovat i ve střední Evropě.

Ministerstvo životního prostředí dokonce chtělo před dvěma roky vyškrtnout kormorána z listiny zvláště chráněných druhů, ovšem proti se postavilo ministerstvo zemědělství a rybáři. Obávají se, že by pak nedostávali peníze za škody na rybách.

Rys ostrivid, jediná kočkovitá šelma v české přírodě
Rys ostrivid, jediná kočkovitá šelma v české přírodě | Foto: Wikipedia Commons

Nenávist k šelmám klesla

Ministerstvo životního prostředí i ekologické organizace vidí ve vyplácení náhrad jednu z forem, jak v přírodě udržet vzácné druhy, které z české krajiny před lety vymizely - například vlci a rysi.

"Náhrady jsou velmi důležité. Nenávist k šelmám klesla," tvrdí Jaromír Bláha z ekologického Hnutí Duha.

Připomněl, že velké šelmy jsou důležité k udržení únosných počtů spárkaté zvěře, která způsobuje milionové škody v lesích.

"Přemnožení jeleni a srnci spásáním semenáčků poškozují především listnaté lesy a brání jejich přirozené obnově," řekl Bláha.

Myslivci dali 10 tisíc na pytláka

Stále ovšem existuje překážka, aby rysů, vlků a medvědů bylo v české krajině více - pytláci.

Podle odhadů Akademie věd bylo za posledních dvacet let nelegálně odstřeleno minimálně pět set rysů.

"Pokud by se ilegální lov rozrůstal, bylo by to pro další existenci rysa fatální," řekl mluvčí Šumavského národního parku Radovan Holub.

Českomoravská myslivecká jednota a Hnutí Duha se proto dohodly, že budou při ochraně velkých šelem spolupracovat, ačkoli na některé otázky ochrany přírody mají odlišný názor.

Myslivci darovali 10 tisíc korun na konto Hnutí Duha, která vypsala odměnu za informaci, jež povede k dopadení pytláka. Vypsaná odměna teď čini 50 tisíc korun.

"Naším společným cílem je bohatá, pestrá česká příroda. Shodujeme se, že by v ní neměli chybět ani rysi, vlci a medvědi," řekla Kateřina Kotásková, předsedkyně Hnutí Duha.

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalová jednadvacítka rozdrtila v kvalifikaci San Marino 6:0

Čeští fotbalisté do 21 let zvítězili ve čtvrtém utkání kvalifikace mistrovství Evropy nad San Marinem 6:0. "Lvíčata" dala v Chomutově v každém z poločasů tři góly, dvakrát se trefili Adam Hložek, Dominik Janošek a Ladislav Krejčí. Mladíci mají po čtyřech zápasech šestičlenné skupiny na kontě dvě výhry a dvě remízy a posunuli se o skóre do čela neúplné tabulky.

Po sérii čtyř domácích utkání se svěřenci trenéra Karla Krejčího v pondělí poprvé představí venku, od 18:00 nastoupí v Chorvatsku. Přímý postup na šampionát v Maďarsku a Slovinsku si zajistí vítězové skupin a nejlepší celek z druhých míst bez zápasů s šestým týmem tabulky. Zbylých osm mužstev na druhých příčkách si zahraje baráž a úspěšná čtveřice zkompletuje 16 účastníků mistrovství.

Mladíci proti outsiderovi skupiny ze San Marina, který ještě v této kvalifikaci nedal gól, od úvodu jasně kralovali. Skóre otevřel v 11. minutě hlavičkou po rohu Hložek, ve 14. minutě poslal k tyči odražený míč Janošek a skóre první půle uzavřel na zadní tyči po centru Krejčí. V tu chvíli už bylo jasné, že "Lvíčata" bodově napraví říjnové domácí remízy s Řeckem a Skotskem.

Krejčí, který hrál netradičně na pozici stopera, v 67. minutě z podobné pozice přidal čtvrtý gól a poté se podruhé v utkání trefil i další sparťan Hložek. Osm minut před koncem pak po dalším odraženém balonu zamířil podruhé přesně k tyči také plzeňský Janošek.

Utkání skupiny 4 kvalifikace mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let v Chomutově:

ČR - San Marino 6:0 (3:0)

Branky: 11. a 69. Hložek, 14. a 82. Janošek, 38. a 66. L. Krejčí. Rozhodčí: Jónasson - Gudmundsson, Árnason (všichni Isl.). ŽK: Franciosi, Ceccaroli, Moretti, Conti (všichni San Marino).

Sestava ČR: Trmal - Holík (76. Souček), Chaluš, L. Krejčí, Sadílek - Janošek, Havelka (85. Granečný) - Bucha (76. Hlavatý), Šulc (64. Vaníček), Žitný (64. Kohút) - Hložek. Trenér: K. Krejčí.

Vilnius: Litva - Chorvatsko 1:3 (0:1).

1. ČR 4 2 2 0 9:1 8
2. Skotsko 4 2 2 0 4:1 8
3. Řecko 3 2 1 0 7:1 7
4. Chorvatsko 3 2 0 1 11:3 6
5. Litva 5 1 1 3 4:6 4
6. San Marino 5 0 0 5 0:23 0
před 1 hodinou

Fotbalisté Bulharska před zápasem s Čechy prohráli s Paraguayí

Fotbalisté Bulharska prohráli v přípravném utkání v Sofii s Paraguayí 0:1. Nedělního posledního soupeře českých reprezentantů v kvalifikaci mistrovství Evropy poprvé vedl trenér Georgi Dermendžiev, který po říjnovém debaklu 0:6 s Anglií vystřídal na lavičce Krasimira Balakova.

Bulhaři zatím v kvalifikaci ani jednou nevyhráli, ze sedmi zápasů třikrát remizovali. Neuspěli ani v přípravě s jihoamerickým protivníkem, kterou rozhodl po hodině hry gól Miguela Almirona.

před 1 hodinou

Fotbalisté Turecka jsou na Euru a pomohli na šampionát i Francii

Fotbalisté Turecka si dnešní bezbrankovou remízou s Islandem v Istanbulu zajistili postup na Euro. Výsledek současně na šampionát posunul i mistry světa Francouze, kteří k utkání předposledního devátého kola skupiny H proti Moldavsku nastoupí od 20:45.

Turecko s Francií rozšířily počet jistých účastníků ME na osm. Už dříve si místo na turnaji zajistily Belgie, Itálie, Polsko, Rusko, Španělsko a Ukrajina. Ještě dnes se k nim můžou připojit Česko, Portugalsko a Anglie, kterou navíc čeká jubilejní 1000. zápas.

Euro se uskuteční příští rok na přelomu června a července ve dvanácti evropských zemích.

Kvalifikace fotbalového mistrovství Evropy 2020:

Skupina H:

Turecko - Island 0:0

20:45 Francie - Moldavsko, Albánie - Andorra.

1. Turecko 9 6 2 1 16:3 20
2. Francie 8 6 1 1 21:5 19
3. Island 9 5 1 3 12:10 16
4. Albánie 8 4 0 4 14:10 12
5. Andorra 8 1 0 7 1:16 3
6. Moldavsko 8 1 0 7 2:22 3
Další zprávy