Konec běhání po doktorech? Praktici by mohli předepisovat stejné léky jako specialisté

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
20. 9. 2016 0:05
Pacienti už možná nebudou muset absolvovat kolečko po ordinacích, aby získali léčiva, která by jim jinak mohl předepsat jen specialista. Nejvyšší správní soud zrušil rozhodnutí lékového ústavu a umožnil tím, aby léky na zvětšenou prostatu mohli kromě urologů předepisovat také praktici. Ústav vytváří seznamy léků, které nehradí zdravotní pojišťovna, když je předepíše "obvodní" lékař. Pokud je ale přesto předepíše, pacient si je musí zaplatit sám. Praktici si stěžují, že nemožnost předepsat některé léky jim svazuje ruce a v důsledku diskriminuje pacienty.
Praktický lékař, ilustrační foto
Praktický lékař, ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Když se pacient s obtížemi vydá k praktickému lékaři, musí se smířit s tím, že často odejde bez receptu a do čekárny se bude muset posadit ještě nejméně jednou, tentokrát u specialisty. Nyní ale padl rozsudek, který by to mohl změnit.

Nejvyšší správní soud zrušil rozhodnutí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), které zapovídalo, aby léčiva na zvětšenou prostatu kromě urologů předepisovali také praktici. Soudce nehodnotil, jestli je omezení správné, pouze řekl, že lékový ústav své rozhodnutí dostatečně nepodložil důkazy.

Ústav vytváří seznamy léků, které nehradí zdravotní pojišťovna, když je předepíše "obvodní" lékař. Pokud je ale přesto předepíše, pacient si je musí zaplatit sám. Praktičtí lékaři si stěžují, že je tento seznam zbytečně dlouhý, svazuje jim ruce a v důsledku diskriminuje pacienty.

"Když přijdou ke specialistovi, tak dostanou vše hrazené ze zdravotního pojištění, když se stejnou diagnózou přijdou k praktikovi, tak se jim dostane omezené péče," říká praktický lékař a místopředseda Společnosti všeobecného lékařství Igor Karen, který zároveň kandiduje do Senátu za hnutí ANO.

Změna na dosah?

Na neprůhledná rozhodnutí lékového ústavu si stěžuje i Platforma zdravotních pojištěnců a Ondřej Dostál, který byl donedávna právníkem platformy a nově působí v poradenské společnosti PwC Legal. Nový rozsudek by podle něj mohl být odrazem ke změně, byť se týká jen jedné skupiny léků.

"Soud verdiktem říká, že omezení nemá být výsledkem dohody aktuálního manažera farmaceutické firmy s aktuálním manažerem pojišťovny, ale je to záležitost, která má nějaká pravidla hry," vysvětluje Dostál.

Rozsudek přišel v době, kdy praktičtí lékaři hrozili, že na protest zavřou ordinace. Kromě toho, že chtěli po letech navýšit platby "na hlavu", tedy za registrovaného pacienta, stěžovali si i na omezené pravomoci.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

"Ministerstvo zdravotnictví souhlasí, a na tomto se s praktiky shodlo, že je potřebné, aby se nově vymezily skupiny léčiv, u kterých je vhodné, aby léčbu zahájil nebo vedl praktický lékař," uvedl mluvčí ministerstva Ladislav Šticha. Dodal ale, že rozhodování o omezeních v předepisování léků je plně na lékovém ústavu. Sdružení praktických lékařů se se zástupci ministerstva dohodlo i na navýšení plateb, a tak protest odvolalo.

Lékový ústav zatím nechtěl předjímat, jak bude v případě léků na zvětšenou prostatu postupovat. "Jisté je, že pokud by ústav i nadále zachoval u této skupiny léčiv stávající omezení, bude nutné jej podrobněji odůvodnit," řekla pouze mluvčí ústavu Lucie Přinesdomová.

Poradíme se s Českou urologickou společností

Lékový ústav se nejspíš bude muset zeptat na názor České urologické společnosti. Ta je zatím pro to, aby předepisování léků na prostatu zůstalo v rukou urologů, protože jen oni dokážou určit, kdy je třeba lék nasadit a kdy ho naopak pacient může přestat užívat.

"Praktik nedokáže vyhodnotit nálezy při vyšetření konečníku, hodnoty prostatického antigenu a tak dál," říká šéf společnosti Marek Babjuk. Dodává ale, že až se na ně lékový ústav obrátí, věc znovu projednají.

Karen by byl rád, kdyby on a další praktici mohli předepisovat třeba pestřejší paletu léků na alergickou rýmu, zánět spojivek nebo cukrovku. "Dnes máte v Česku skoro 900 tisíc pacientů s cukrovkou. Epidemii diabetu nezvládnete jenom v ambulancích diabetologů, kterých je pár set," je přesvědčen Karen.

Nejvíce jsou finančními problémy a nedostatkem lékařů postiženy regionální nemocnice, ale týká se to i velkých pražských ústavů, říká Stanislav Fiala. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy