Koně pro Williama vybrali losem. Dál čeká v Kladrubech

Tereza Šídlová
29. 5. 2011 8:37
Kladrubák se v Británii líbí tak, že ho chtějí na plemenitbu, tvrdí ředitel hřebčína
Favory Altu chce princi věnovat ředitel kladrubského hřebčína Jan Höck.
Favory Altu chce princi věnovat ředitel kladrubského hřebčína Jan Höck. | Foto: Ludvík Hradilek

Kladruby nad Labem - Ten příběh by se klidně ve vší úctě mohl jmenovat „Jak český kladrubák u britského královského dvora narazil".

Nejprve to vypadalo, že pětiletého hřebce ze starokladrubského rodu Favory Alta Cambridge čeká báječný život v britských královských stájích a Čechy možná i pochvala za důstojný svatební dar.

Pár týdnů po svatbě prince Williama a jeho manželky Kate ale bělouš zůstává ve svém boxu v Kladrubech, okukují ho tu zvědavci a čeští diplomaté si kvůli němu zjevně bez nadšení musí doplňovat veterinární znalosti. Řeší například i to, zda do Británie dovézt samčí „specifický genetický materiál" v čerstvém, nebo zmrazeném stavu.

William si ho tu zatím nechal

Za celou situaci „může" jeden muž. S nápadem darovat momentálně nejsledovanějším představitelům britské královské rodiny koně přišel ředitel Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem Jan Höck krátce před Williamovou svatbou.

„Co je dneska jisté? Zatím nás požádali, zda by si koně tady mohli nechat, než se vyřeší dlouhodobější procedurální záležitosti," odpovídá Höck ve své kanceláři na otázku, zda se kůň opravdu někdy přestěhuje do Británie. Dar za 750 tisíc korun už přitom schválila i vláda. Kdy by se mohl kůň přestěhovat, si ale netroufá ani odhadnout.

"Máme informace, že královský štolba byl z koně tak nadšen, že ho chtějí zařadit do plemenitby," vysvětluje neobyvklou koňskou zásilku Höck.

Ředitel se při svém nápadu nechal inspirovat slovenskými kolegy, kteří královně Alžbětě II. darovali koně z rodu lipicánů. Jenže Slováci při předávání daru prokázali větší předvídavost - koně královně totiž věnovali jen symbolicky. To znamená, že kůň je ustájen v domácích Topolčiankách a nad svým boxem má hrdou poznámku, že je vlastnictvím britské panovnice.

Teď se mohou uzavírat sázky, zda český kladrubák nedopadne stejně.

Kůň není žádná broušená mísa

V Kladrubech totiž zjevně podcenil jednu věc. Princ William a jeho tehdy ještě snoubenka Kate si vymínili, že pokud je někdo bude chtít obdarovat, má přispět na charitu. Přesto česká vláda nabídla koně.

Princ William a jeho žena Kate se ale údajně do daru moc nehrnou.
Princ William a jeho žena Kate se ale údajně do daru moc nehrnou. | Foto: Reuters

„Opravdu nevím, jestli toto byl, nebo nebyl zádrhel. Musíme si uvědomit, že toto není dar na úrovni, že by jim tam někdo donesl hrnce. Toto je potřeba brát jako svatební dar České republiky," stojí si za svým nápadem ředitel Höck.

„Kdybychom tam posílali nějakou broušenou mísu, tak by to asi taky nepřijali, tomu bych rozuměl. Ale toto je skutečně národní kulturní památka," dodává.

Čeští diplomaté v akci kůň mlčí. Ale podle zákulisních hlasů je tento plán netěší. Mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář všechny dotazy na svatební dar pro vévodu a vévodkyni z Cambridge, jak jsou nyní William a Kate titulováni, přesměrovává na českého velvyslance v Londýně.

Pro dobrotu na žebrotu

Michael Žantovský, který dříve ochotně mluvil o své účasti na svatebním obřadě v Londýně, zase nereaguje ani na otázky zaslané e-mailem. A ministr zemědělství Ivan Fuksa, který dar prosadil, si stěžuje, že je trestán za svůj dobrý úmysl.

„Každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán," stěžoval si na blogu na Aktuálně.cz.

V hřebčíně také doufají, že by do Kladrub mohl Favory Alta přivést i urozenou návštěvu z Británie. „Je možnost, že by se na koně přijeli podívat z Británie, i taková informace zazněla. Zmínil to pan premiér a pan ministr, byli jsme na to upozorněni, ale zatím ne oficiálně," tvrdí Höck.

V takovém spřežení by mohl český kůň vozit královské novomanžele.
V takovém spřežení by mohl český kůň vozit královské novomanžele. | Foto: Ludvík Hradilek

Taková situace ale nemusí chovatele z Kladrub vyvést z míry. Tam jsou totiž na královské nákupčí koní zvyklí. Kladrubáky si oblíbili zvlášť na dánském královském dvoře. Před svatbou korunního prince Frederika v roce 2004 si jich prý nechali dovézt šest a koně z Česka podle Höcka vezl i svatební kočár novomanželů.

Kladrubská losovačka

A jak padla volba přímo na Favory Altu při výběru koně pro britský důvr? Prý losem.

„Ten kůň je pro nás postradatelný, také protože máme jeho polobratra. Máme tu stejně tak dobrého jedince, tudíž pro náš chov nám stačí pouze jeden. Rozhodl o tom los, hodili jsme do klobouku jejich jména  a losovali jsme," tvrdí ředitel.

Oba koně spolu sousedí v jedné stáji, jen v různých boxech. Zatímco Favory Alta je mírný a pro pohlazení si jde ochotně ke každému, jeho sourozenec se vzpíná a ukazuje temperament.

„To žárlí, za Altou chodí všichni, viď," říká směrem ke koni, který v Kladrubech zůstane stoprocentně. Ředitelova akce s nabídkou koně princi Williamovi tak má zatím jeden účinek jistý - z pětiletého hřebce, kterému se srst vzhledem k jeho mládí teprve zbarvuje doběla, se stala hvězda hřebčína a reklamní tahák.

 

Právě se děje

Další zprávy