Klause doprovodila do uzavřeného okresu policie, hrozí mu dvacetitisícová pokuta

Domácí Domácí
12. 3. 2021 16:59
Exprezident Václav Klaus se před tím, než se nakazil covidem-19, vydal do uzavřeného okresu Trutnov. Přes hranice regionu ho ale paradoxně doprovázela policie. Cílem cesty bylo krkonošské středisko Černý Důl, kde Klaus strávil víkend ve svém apartmánu. Věcí se teď bude zabývat přestupková komise Městského úřadu Vrchlabí, exprezidentovi hrozí mu pokuta až 20 tisíc korun. Informují o tom Novinky.cz.
bývalý prezident Václav Klaus
bývalý prezident Václav Klaus | Foto: ČTK

Klaus se vydal do městečka na Trutnovsku v době, kdy už probíhala uzávěra regionu, kvůli kritické pandemické situaci s enormním výskytem britské mutace covidu. Doprovodila ho policie, která má na starost jeho bezpečnost. Klaus má totiž jako bývalá hlava státu status chráněné osoby a má tak na policejní ochranu nárok.

Podle Klausova mluvčího Petra Macinky se exprezident před cestu obrátil na krajskou hygienu v Královéhradeckém kraji a ptal se, za jakých podmínek se smí do Černého Dolu vydat. Dozvěděl se, že musí mít s sebou výpis z katastru, že mu byt patří. "Při vjezdu na území okresu Trutnov byl dokonce kontrolován policejní hlídkou, která zmiňované dokumenty na místě prověřila," řekl Macinka.

"Povědomí o tom, že se Václav Klaus dotazoval policie, co musí splnit, aby mohl na uzavřené Trutnovsko, nemám. Hlídka na hranicích okresu byla o průjezdu služebního vozidla s chráněnou osobou informována a tento průjezd umožnila," uvedla pro server Novinky.cz mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová. Podle Rendlové však policisté z Klausovy ochranky nejsou oprávněni zjišťovat účel cesty chráněné osoby.

Na cestu upozornila pražská hygiena, která trasovala Klausovy kontakty poté, co se u něj 23. února prokázala nákaza covidem-19. Hygienici předali podnět komisi vrchlabské radnice, pod kterou Černý Důl spadá. Ta jej nyní prošetří v přestupkovém řízení.

"Bude muset prokázat oprávněnost cesty. Pokud porušil daná opatření, hrozí mu až dvacetitisícová pokuta. Může být v případě nutnosti osobně předvolán, nebo ho může zastupovat právní zástupce. Záležitost by měla být vyřešena do jednoho roku, jinak dojde k promlčení," řekl serveru Novinky.cz tajemník vrchlabské radnice Pavel Řehák.

Bývalému prezidentovi skončila povinná karanténa kvůli nákaze covidem-19 minulý týden v pátek. Kromě vyšetření v Ústřední vojenské nemocnici se léčil doma běžně dostupnými léky.

 

Právě se děje

před 31 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy