Noční můra úřadů se naplnila. Šestnáctiletý aktivista Jakub Čech získal svéprávnost

Domácí Domácí
10. 2. 2017 19:15
Šestnáctiletý aktivista Jakub Čech z Prostějova uspěl u okresního soudu se svou žádostí o přiznání svéprávnosti. Uvedl to na svém facebookovém účtu. Upřesnil také, že se nejedná o nabytí plnoletosti, nezískal tak například volební právo, může však uzavřít sňatek, začít podnikat nebo si založit datovou schránku.
Jakub Čech.
Jakub Čech. | Foto: DVTV

Prostějov - Šestnáctiletému Jakubu Čechovi vyhověl prostějovský okresní soud v žádosti o svéprávnost. Jakub to uvedl na svém facebookovém profilu.

V minulosti čelil student pochybnostem ze strany úřadů, zda je kompetentní k jednání s nimi, když není plnoletý. Rozhodl se tak zažádat o svéprávnost, která umožňuje mimo jiné zřízení datové schránky, podnikání nebo členství v různých organizacích a jejich zastupování, může také uzavřít sňatek. Neopravňuje ho naopak volit či konzumovat alkohol nebo tabák.

V diskusi pod příspěvkem Jakub vysvětluje, že nebyl zplnoletněn, získal pouze způsobilost k právním úkonům. Nemá však například volební právo jako dospělý člověk. V komentáři také mimo jiné poděkoval ombudsmance, která mu s podáním žádosti pomohla.

Soudu musel mimo jiné prokázat, že se dokáže sám uživit a také si dokáže vyřídit běžné záležitosti. S udělením svéprávnosti museli také souhlasit rodiče.

"Má to minimálně tu výhodu, že až bude mít někdo jako místní náměstci Smetana a Fišer chuť mě zažalovat, tak zažaluje přímo mě a nebude tím šikanovat rodiče," napsal v diskusi Jakub. U jeho příspěvku se objevila řada komentářů podporujících jeho úsilí.

"Už se těším, až mi bude osmnáct let – získám možnost vystupovat na zastupitelstvu, debatovat s nimi, podávat návrhy. Já bych se s nimi nepáral tolik jako zdejší opozice. Zákon o obcích přiznává všechny tyto pravomoci až od osmnácti let. Člověk může dělat spoustu věcí i jako nezletilý, ale je to dost nekomfortní. Pořád musí do nějakých kroků přesvědčovat ty dospělé – zastupitele a podobně," řekl Jakub nedávno v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Šestnáctiletý student obchodní akademie Jakub Čech podal již desítky podnětů na prošetření nešvarů, které se dějí v jeho rodném Prostějově. Za svou občanskou angažovanost získal ocenění, je také zván do televizních pořadů a na diskuse se studenty.

Andrej Babiš je zpráva o tom, že se tady dvacet let dělalo něco špatně, strany musí nabídnou alternativu, říká šestnáctiletý aktivista Jakub Čech. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 42 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí - Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není podle inspekce pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití mohou vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká, a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka, ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

Další zprávy