Noční můra úřadů se naplnila. Šestnáctiletý aktivista Jakub Čech získal svéprávnost

Domácí Domácí
10. 2. 2017 19:15
Šestnáctiletý aktivista Jakub Čech z Prostějova uspěl u okresního soudu se svou žádostí o přiznání svéprávnosti. Uvedl to na svém facebookovém účtu. Upřesnil také, že se nejedná o nabytí plnoletosti, nezískal tak například volební právo, může však uzavřít sňatek, začít podnikat nebo si založit datovou schránku.
Jakub Čech.
Jakub Čech. | Foto: DVTV

Prostějov - Šestnáctiletému Jakubu Čechovi vyhověl prostějovský okresní soud v žádosti o svéprávnost. Jakub to uvedl na svém facebookovém profilu.

V minulosti čelil student pochybnostem ze strany úřadů, zda je kompetentní k jednání s nimi, když není plnoletý. Rozhodl se tak zažádat o svéprávnost, která umožňuje mimo jiné zřízení datové schránky, podnikání nebo členství v různých organizacích a jejich zastupování, může také uzavřít sňatek. Neopravňuje ho naopak volit či konzumovat alkohol nebo tabák.

V diskusi pod příspěvkem Jakub vysvětluje, že nebyl zplnoletněn, získal pouze způsobilost k právním úkonům. Nemá však například volební právo jako dospělý člověk. V komentáři také mimo jiné poděkoval ombudsmance, která mu s podáním žádosti pomohla.

Soudu musel mimo jiné prokázat, že se dokáže sám uživit a také si dokáže vyřídit běžné záležitosti. S udělením svéprávnosti museli také souhlasit rodiče.

"Má to minimálně tu výhodu, že až bude mít někdo jako místní náměstci Smetana a Fišer chuť mě zažalovat, tak zažaluje přímo mě a nebude tím šikanovat rodiče," napsal v diskusi Jakub. U jeho příspěvku se objevila řada komentářů podporujících jeho úsilí.

"Už se těším, až mi bude osmnáct let – získám možnost vystupovat na zastupitelstvu, debatovat s nimi, podávat návrhy. Já bych se s nimi nepáral tolik jako zdejší opozice. Zákon o obcích přiznává všechny tyto pravomoci až od osmnácti let. Člověk může dělat spoustu věcí i jako nezletilý, ale je to dost nekomfortní. Pořád musí do nějakých kroků přesvědčovat ty dospělé – zastupitele a podobně," řekl Jakub nedávno v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Šestnáctiletý student obchodní akademie Jakub Čech podal již desítky podnětů na prošetření nešvarů, které se dějí v jeho rodném Prostějově. Za svou občanskou angažovanost získal ocenění, je také zván do televizních pořadů a na diskuse se studenty.

Andrej Babiš je zpráva o tom, že se tady dvacet let dělalo něco špatně, strany musí nabídnou alternativu, říká šestnáctiletý aktivista Jakub Čech. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na popud exhejtmana Zimoly o registraci na vnitru požádalo hnutí Změna 2020

Radní Týnu nad Vltavou David Slepička (ČSSD) požádal ministerstvo vnitra o registraci politického hnutí Změna 2020. Učinil tak na popud jihočeského exhejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD), řekl Právu. Zimola listu napsal, že o registraci ví, ale že o ni nežádal. O budoucnosti hnutí by se prý mělo rozhodnout do konce roku.

před 1 hodinou

Lidé v Paříži protestovali před kinem, které uvedlo Polanského film

Asi čtyřicet lidí v úterý večer demonstrovalo před kinem Le Champo v pařížské Latinské čtvrti, které v předpremiéře promítalo nový film režiséra Romana Polanského J'accuse. Informovala o tom agentura AFP. Protestovat proti 86letému filmařovi se lidé rozhodli kvůli novému obvinění ze znásilnění, kterému Polanski čelí. O víkendu jej nařkla francouzská fotografka Valentine Monnierová. Činu se Polanski údajně dopustil v roce 1975, kdy dívce bylo 18 let. Demonstranti před pařížským kinem třímali nápisy jako "V tomto kině se oslavují násilníci" nebo "Polanski perzekvuje ženy". Na jednom z transparentů byla jména žen, které režiséra obvinily ze znásilnění včetně Monnierové.

před 1 hodinou

Za neštěstí v dolech na Karvinsku nemohla OKD, tvrdí vyšetřovací komise

Vyšetřovací komise nezjistily, že by na nejtragičtějších hornických neštěstích v dolech na Karvinsku v letech 2014 a 2015 měla podíl viny těžební společnost OKD nebo některý z jejich zaměstnanců. Řekl to mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

V případě smrti tří horníků 14. listopadu 2014 neštěstí způsobil otřes, který vznikl v hlubině. Další tři havíře zabil v srpnu 2015 výbuch metanu, který se prudce uvolnil při těžbě. Vyšetřování výbuchu metanu, při němž loni v prosinci zahynulo 13 horníků, stále pokračuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy